Bank Nieruchomości

Tour First - najwyższy budynek we Francji

 

Najwyższy wieżowiec we francji - Tour First 

 

W biznesowym sercu Paryża, a więc słynnej dzielnicy La Defense, znajduje się Tour First – najwyższy wieżowiec w całej Francji. To monumentalne dzieło inżynierii i designu, które unosi się ponad panoramicznym horyzontem tego niezwykłego miasta światła ma aż 231 metrów wysokości. Zainspirowany duchem nowoczesności i innowacji, Tour First stanowi nie tylko symbol wysokości, ale także reprezentuje ewolucję urbanistycznej panoramy Francji.

 

La Defense - biznesowe centrum Francji

 

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów dzielnicy La Defense, zaraz po słynnym łuku “Grande Arche” jest wieżowiec Tour First – majestatyczny drapacz chmur, który wznosi się ponad architektonicznym krajobrazem Paryża. Ten niezwykły kompleks biznesowy nie tylko oferuje biura najwyższej klasy, ale także, a właściwie przede wszystkim stanowi symbol innowacji i postępu. Tour First, będący integralną częścią La Défense, reprezentuje nowoczesność w swoim wyrazie, podobnie jak cała dzielnica, która jest znana z futurystycznych budynków, centrów handlowych oraz placów, tworząc niepowtarzalną biznesową przestrzeń. 

La Défense to jednak nie tylko Tour First – to kompleksowa, nowoczesna dzielnica biznesowa, która jest niezwykłym kontrastem dla historycznego centrum Paryża. Znajdują się tu biurowce renomowanych firm, centra handlowe oferujące ekskluzywne sklepy oraz liczne restauracje i kawiarnie. Dzielnica ta, zbudowana na fundamencie nowatorskiego podejścia do architektury, stwarza atmosferę dynamicznego rozwoju gospodarczego, przyciągając przedsiębiorstwa z całego świata. La Défense poza miejscem pracy dla biznesowych elit, stanowi również przestrzeń, w której łączą się galerie handlowe, restauracje i współczesna urbanistyka, tworząc niepowtarzalny krajobraz miejski.

 

Tour First po prawej stronie, po lewej słynny łuk “Grande Arche”

 

Tour First - historia, koszt i czas budowy

 

Historia wieżowca “Tour First,” pierwotnie znanego jako "Tour UAP" i później jako “Tour AXA” sięga lat 70. XX wieku, kiedy to zaczęto projektować kompleks budynków La Défense. Wieżowiec Tour First został pierwotnie zaprojektowany przez architekta Pierre'a Dufau i został oddany do użytku w 1974 roku. Wówczas jednak, wieżowiec miał jedynie 159 metrów wysokości, choć trzeba zaznaczyć, że jak na lata 70 było to już dosyć sporo. Budowa została wznowiona ponownie po ponad 30 latach, a więc w 2007 roku, wtedy już pod nadzorem architekta Dominique Perraulta, który zrewitalizował i rozbudował wieżowiec, nadając mu nowocześniejszego wyglądu oraz znacząco zwiększając jego wysokość. Po gruntownej renowacji, Tour First osiągnął swoją obecną wysokość wynoszącą 231 metrów, co do dzisiaj czyni go najwyższym budynkiem w całej Francji.

Koszt całkowity budowy i renowacji Tour First jest trudny do precyzyjnego określenia, ze względu na przerwy w realizacji projektu i zmiany w planach architektonicznych. Szacuje się jednak, że budowa wieżowca kosztowała około 320 milionów euro. Inwestycja ta była ogromna zarówno pod względem finansowym, jak i technicznym, mając na celu stworzenie jednego z najbardziej imponujących punktów w krajobrazie La Défense.

Całkowity czas budowy Tour First był długotrwały z uwagi na przerwy w realizacji. Pierwotne prace rozpoczęły się w latach 70., jednak faktyczna budowa i modernizacja wieżowca trwały łącznie prawie dekadę (1970-1974 oraz 2007-2010). Ostatecznie, po wielu zmianach i przerwach, wieżowiec został otwarty dla użytkowników w 2011 roku, prezentując swoją nowoczesną i wyjątkową architekturę aż do dzisiaj

 

Wysokość Tour First: 231 [m]
Czas budowy: Od 1970-1974 (159m) oraz od 2007-2011 (231m)
Koszt budowy: 3 000 000 000$ (Choć należy zaznaczyć, że są to jedynie szacunki - koszt budowy Iconic Tower nie został jeszcze podany do publicznej wiadomości)

 

Tour First - wnętrze i przeznaczenie

 

Wieżowiec Tour First odgrywa kluczową rolę jako siedziba dla różnorodnych firm o znaczącej liczbie pracowników. W 2011 roku firma audytorsko-doradcza EY przeniosła swoją siedzibę do wieżowca - pracowało tam aż 3 400 pracowników firmy zajmujących łącznie aż 37 000 m² na 36 piętrach. 

Euler Hermes, firma specjalizująca się w ubezpieczeniach kredytów,  to firma która dołączyła do grona najemców Tour First w kwietniu 2012 roku. Zajęli oni obszar 21 000 m² na piętrach od 32. do 45. oraz dwa piętra przy podstawie wieży.

Kolejnymi lokatorami wieżowca stali się w kwietniu 2017 roku Laboratoires Expanscience, firma farmaceutyczna znana z marek takich jak Mustela czy Piasclédine. Ich 240 pracowników znalazło miejsce na 8. i 9. piętrze, zajmując prawie 4 000 m².

Od czerwca 2017 roku na dwóch piętrach Tour First funkcjonuje przestrzeń coworkingowa Kwerk. Oferuje ona 390 miejsc pracy, w tym otwarte i zamknięte biura, a na 11. piętrze imponującą bibliotekę o wysokości 11 metrów, stworzoną przez projektanta i współzałożyciela Kwerk, Alberta Angela. Te różnorodne firmy, reprezentujące różne sektory gospodarki, znajdują w Tour First nie tylko siedzibę, lecz także nowoczesne, funkcjonalne miejsca pracy, które stanowią o unikalności i prestiżu tego wieżowca we francuskiej stolicy.

 

La Tour First za dnia, źródło: Creative Commons

 

Ilustracja
La Tour First nocą, źródło: Creative Commons

 

Zobacz też:

Burj Khalifa: Najwyższy budynek na świecie. Historia, koszt oraz czas budowy.

One World Trade Center - najwyższy budynek w Ameryce Północnej

Empire State Building - wieżowiec, który zmienił Nowy Jork

Najwyższy budynek w Afryce - Iconic Tower

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Wpływ posiadania sauny i jacuzzi na wartość nieruchomości

W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas szuka sposobu na odrobinę luksusu w swoim domu, sauna i ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Trzykrotka - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

 Trzykrotka - uprawa, wymagania, pielęgnacja Trzykrotka, znana również pod naukową naz ...