Bank Nieruchomości

Burj Khalifa: Najwyższy budynek na świecie. Historia, koszt oraz czas budowy.

 

 

Burj Khalifa, najwyższy budynek na świecie, nie tylko przykuwa uwagę swoją imponującą wysokością, ale również stanowi niezaprzeczalny symbol architektonicznej ekstrawagancji. Znajdujący się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, budynek ten stał się ikoną rozwoju i śmiałości, będąc zarówno technicznym arcydziełem, jak i świadectwem odwagi człowieka dążącego do osiągnięcia nieosiągalnego.
 

Burj Khalifa, symbol architektonicznej ekstrawagancji i świadectwo odwagi - Historia i inspiracja


Historia budowy Burj Khalifa jest pełna wizjonerskich marzeń, ambitnych projektów i wyjątkowych inspiracji. Gdy Dubaj postanowił stworzyć coś wyjątkowego, co będzie stanowić symbol jego niezwykłego rozwoju, zaczęła się fascynująca podróż ku stworzeniu najwyższego wieżowca na świecie.

Wczesne lata XXI wieku przyniosły boom gospodarczy i wzrost znaczenia Dubaju jako miasta biznesu, handlu i turystyki. Było to zainspirowane wizją szejka Mohammeda bin Raszy Al Maktouma, władcy Dubaju, który pragnął, by miasto było światową stolicą dla innowacji i luksusu. Zdecydowano, że w samym sercu Dubaju powstanie niezwykła konstrukcja, która przyciągnie uwagę całego świata. Architekci i inżynierowie, wiodący specjaliści z całego świata, zostali zaproszeni do udziału w konkursie na projekt wieżowca. W 2004 roku, po wielu złożonych propozycjach, projekt pani Adrian Smith, architekta z amerykańskiego biura SOM, został wybrany jako zwycięski. Inspiracją dla jej projektu było naturalne piękno pustyni i motywy kulturowe regionu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kiedy prace budowlane rozpoczęły się w 2004 roku, wieżowiec nosił nazwę Burj Dubai, co w języku arabskim oznacza "Wieżę Dubaju". Jednak podczas ceremonii inauguracji w dniu 4 stycznia 2010 roku, wieżowiec został oficjalnie przemianowany na Burj Khalifa, na cześć prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejka Chalify bin Zayeda Al Nahyana, za jego nieoceniony wkład w rozwój Dubaju.

Podczas budowy Burj Khalifa zastosowano zaawansowane technologie i innowacyjne rozwiązania. Inżynierowie musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, takimi jak zapewnienie stabilności struktury, odporność na wiatr i wstrząsy sejsmiczne oraz efektywność energetyczną. Wykorzystano najnowocześniejsze metody budowlane i materiały, a także stworzono systemy kontroli temperatury, wentylacji i oświetlenia, aby zapewnić maksymalny komfort i efektywność energetyczną.

Burj Khalifa oficjalnie został otwarty dla publiczności w dniu 4 stycznia 2010 roku. Jego imponująca wysokość 828 metrów rozciągająca się na 163 piętra stawiają go na czele listy najwyższych budynków na świecie. 

 

Wysokość Burj Khalifa:  828 m
Liczba pięter Burj Khalifa: 163 piętra
 

Koszt budowy - Burj Khalifa - 1.5 miliarda dolarów

 

Budowa Burj Khalifa była nie tylko wyzwaniem technicznym, ale także wymagała znacznego nakładu finansowego. Szacuje się, że koszt budowy wieżowca wyniósł około 1,5 miliarda dolarów amerykańskich. Ta ogromna suma była wynikiem skomplikowanej struktury budynku, potrzeby zastosowania innowacyjnych technologii oraz staranności w każdym detalu.

Koszty związane z budową Burj Khalifa obejmowały nie tylko same prace konstrukcyjne, ale także wyposażenie wnętrz, infrastrukturę, systemy bezpieczeństwa i technologie. Wieżowiec został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak systemy kontroli klimatyzacji, podwójne szyby zabezpieczające przed promieniowaniem słonecznym, inteligentne zarządzanie budynkiem oraz awangardowe systemy oświetleniowe. Finansowanie budowy Burj Khalifa pochodziło przede wszystkim z inwestycji rządu Dubaju oraz z prywatnych inwestycji zagranicznych. Rząd Dubaju postawił na rozwój sektora turystycznego jako jeden z filarów swojej gospodarki, dlatego inwestycja w Burj Khalifa była częścią szerszego planu rozwoju miasta. Ogromne koszty budowy Burj Khalifa nie tylko wynikały z samej wysokości wieżowca, ale także z dążenia do stworzenia budynku o najwyższym standardzie i jakości. Luksusowe apartamenty, ekskluzywne hotele, restauracje oraz różnorodne atrakcje dla turystów stanowiły integralną część projektu. Burj Khalifa został zaprojektowany tak, aby przyciągać turystów i inwestorów z całego świata, a wysokie koszty były związane z tworzeniem prestiżowej i unikalnej marki.

Pomimo wysokich kosztów budowy, Burj Khalifa okazał się sukcesem finansowym. Wieżowiec przyciąga rocznie miliony turystów i generuje duże dochody z wynajmu apartamentów, biur i przestrzeni handlowych. Burj Khalifa stał się jednym z symboli Dubaju, a inwestycja w ten imponujący wieżowiec przyczyniła się do wzrostu rozpoznawalności miasta i jego pozycji na światowej mapie. Budowa Burj Khalifa to nie tylko inżynierski i architektoniczny wyczyn, ale również dowód na determinację Dubaju w dążeniu do osiągania nieosiągalnego. 

Koszt budowy Burj Khalifa: 1 500 000 000 $ (półtora miliarda dolarów)
Czas budowy Burj Khalifa: 1325 dni (3,63 roku)


Niezwykły design i luksus - Burj Khalifa


Wieżowiec został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu ekskluzywnych doświadczeń i niesamowitych widoków dla swoich mieszkańców, gości hotelowych i odwiedzających restauracje na najwyższych piętrach.

Jeden z najbardziej oszałamiających elementów designu Burj Khalifa to wyszukane wykończenia i materiały użyte we wnętrzach. Luksusowe apartamenty w wieżowcu charakteryzują się najwyższą jakością wykończeń, które dodają elegancji i wyrafinowania. Wykorzystane zostały najwyższej klasy materiały, takie jak naturalny kamień, szlachetne drewno i wysokiej jakości tkaniny, aby stworzyć wyjątkowe i ekskluzywne przestrzenie. mApartamenty hotelowe w Burj Khalifa oferują gościom niezapomniane doświadczenia luksusu. Wyposażone w najnowsze technologie i designerskie meble, zapewniają one komfort i wygodę na najwyższym poziomie. Każdy detal jest starannie przemyślany, aby zapewnić gościom niepowtarzalne wrażenia. Restauracje znajdujące się na najwyższych piętrach Burj Khalifa to prawdziwa uczta dla zmysłów. Zestawione z przepięknymi panoramicznymi widokami na miasto i ocean, oferują one nie tylko wykwintne dania, ale również niezapomniane chwile. Goście mogą cieszyć się wyjątkową atmosferą i wyśmienitą kuchnią, delektując się jednocześnie niepowtarzalnymi widokami.

Każdy aspekt designu w Burj Khalifa został starannie przemyślany, aby zapewnić niesamowite doświadczenia dla odwiedzających. Architektura wieżowca została zaprojektowana tak, aby wykorzystać naturalne światło i krajobraz Dubaju, co dodatkowo podkreśla jego piękno i unikalność. Ponadto, Burj Khalifa oferuje również ekskluzywne udogodnienia dla swoich mieszkańców i gości, takie jak baseny, spa, siłownie i sale konferencyjne. Wszystkie te elementy są harmonijnie wkomponowane w design wieżowca, tworząc przestrzeń, która łączy luksus i funkcjonalność.

 

Ile kosztuje wstęp na Burj Khalifa? (2023)

 

W ofercie biletów umożliwiających wstęp do Burj Khalifa znajduje się duży wybór, co pozwala dopasować wizytę do własnych upodobań. Poniżej przedstawiamy jak kształtują się ceny najpopularniejszych biletów w ich standardowych wariantach.


Wejście na Burj Khalifa - poziomy 124 i 125:

Ceny poza godzinami szczytu (od 8:00 do 15:00 oraz od 18:30 do północy):

○ Dorośli (12 lat i więcej): od 169 AED (około 46 USD)
○ Dzieci (4-12 lat): od 134 AED (około 36 USD)
○ Dzieci poniżej 4 lat: BEZPŁATNIE
 

Ceny w godzinach szczytu (od 15:00 do 18:30):

○ Dorośli (12 lat i więcej): od 244 AED (około 66 USD)
○ Dzieci (4-12 lat): od 152 AED (około 41 USD)
○ Dzieci poniżej 4 lat: BEZPŁATNIE

 

Wejście na Burj Khalifa - poziom 148 + taras:

Ceny poza godzinami szczytu (od 19:00 do 22:00):

○ Dorośli (12 lat i więcej): od 399 AED (około 109 USD)
○ Dzieci (4-12 lat): od 399 AED (około 109 USD)
○ Dzieci poniżej 4 lat: BEZPŁATNIE


Ceny w godzinach szczytu (od 10:00 do 18:00)

○ Dorośli (12 lat i więcej): od 553 AED (około 151 USD)
○ Dzieci (4-12 lat): od 553 AED (około 151 USD)
○ Dzieci poniżej 4 lat: BEZPŁATNIE

 

Widok z ostatniego piętra, fot. GIUSEPPE CACACE/AFP/Getty Images

 

Restauracja Armani Deli - Burj Khalifa, fot. Armani Hotel Dubai

 

Jeden z apartamentów, fot. Armani Zobacz też:

Najmniejsze domy na świecie - lista

The one - najdroższy dom w USA

Największy dom na świecie - Antilia

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Kwiat pieniążek - uprawa, pielęgnacja, cechy, rozmnażanie

  Kwiat pieniążek (Pilea peperomioides) - uprawa, cechy, pielęgnacja Pieniążek ( ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Begonia - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

 Begonia - uprawa, wymagania, pielęgnacja Begonie to niezwykle urokliwe rośliny, które ...