Bank Nieruchomości

One World Trade Center - najwyższy budynek w Ameryce Północnej

 

One World Trade Center: Symbol odrodzenia i najwyższy budynek Ameryki Północnej

 

Wieżowiec One World Trade Center, znany także jako “Freedom Tower” (z ang. Wieża Wolności) jest nie tylko najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, ale także w całej Ameryce Północnej (One World Trade Center zajmuje 7 miejsce na liście najwyższych budynków świata). Historia tego budynku sięga tragicznych ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku, które spowodowały zniszczenie oryginalnych budynków WTC. Budynek jest uważany za symbol odrodzenia miasta i ducha amerykańskiego.  

 

Historia - One World Trade Center


Po ataku terrorystycznym z 11 września 2001 roku, który spowodował zniszczenie obu wieżowców, władze Nowego Jorku podjęły decyzję o odbudowie kompleksu. Zbudowanie nowego symbolu odrodzenia było nie tylko ważną kwestią dla miasta, ale również dla całej Ameryki i całego świata.

Pierwotne budynki World Trade Center były złożone z siedmiu imponujących wieżowców, które stanowiły serce kompleksu handlowo-biurowego w dolnym Manhattanie, Nowym Jorku. Te monumentalne konstrukcje były symbolem postępu, siły gospodarczej i innowacji architektonicznej. Główne wieże, znane jako Południowa Wieża (z ang. South Tower) i Północna Wieża (z ang. North Tower), były najwyższymi budynkami kompleksu. Każda z wież miała wysokość 417 metrów i składała się z 110 pięter. Ich charakterystyczne geodezyjne kształty, z zewnętrzną kratownicą stalową, nadawały im niepowtarzalnego wyglądu i rozpoznawalności.

Ponadto, kompleks World Trade Center obejmował cztery mniejsze wieże, z których dwie były znane jako Wieże Marriott (Marriott World Trade Center) i pełniły funkcje hotelów. Pozostałe dwie mniejsze wieże, zlokalizowane bliżej rzeki Hudson, nosiły nazwę Wież 4 i Wieża 5 (WTC 4 i WTC 5) i były przeznaczone głównie na biura.

Oryginalne budynki World Trade Center były nie tylko wspaniałymi przykładami architektury, ale przede wszystkim ścisłym centrum biznesowym Stanów Zjednoczonych. Kompleks był miejscem, gdzie spotykały się biznesy, kultury i tysiące ludzi, tworząc pulsujące serce dolnego Manhattanu.

Niestety, budynki będące ikoną nowojorskiego krajobrazu oraz symbolem wolności i amerykańskiej potęgi padły ofiarą tragicznego zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku. Atak w konsekwencji przyniósł zniszczenie i stracenie nie tylko budynków, ale przede wszystkim ludzi, którzy utracili życie w tej straszliwej tragedii. Pierwotne budynki World Trade Center pozostaną na zawsze w pamięci jako wyraz potęgi i determinacji narodu amerykańskiego. Ich obecność na nowojorskim horyzoncie była nie tylko manifestacją gospodarczej siły, ale również symbolem wolności i jedności w obliczu przeciwności. 
 

Północna i południowa wieża World Trade Center


Wobec potrzeby odbudowy symbolu potęgi i determinacji, podjęto decyzję o stworzeniu nowego kompleksu World Trade Center. Projektowanie nowego kompleksu World Trade Center rozpoczęło się w 2002 roku, gdy miasto Nowy Jork ogłosiło konkurs na projekt odbudowy ikonicznego kompleksu po zamachu z 11 września 2001 roku. Liczni renomowani architekci zgłosili swoje propozycje, starając się przede wszystkim oddać w ich projektach hołd dla pierwotnych wież i jednocześnie stworzyć nowy symbol odrodzenia. Zwycięskim projektem okazała się wizja studia architektonicznego Skidmore, Owings & Merrill (SOM), zatytułowana "Memory Foundations". Ich koncepcja zakładała powstanie jednej wysokiej wieży, która miała stanąć w miejscu, gdzie pierwotnie znajdowała się Południowa Wieża. Zaprojektowany wieżowiec po kilku latach otrzymał nazwę “One World Trade Center”. Obecnie OWTC stanowi nowy symbol siły, wytrwałości i jedności narodu amerykańskiego.

 

One World Trade Center

 

Koszt budowy - One World Trade Center - 3,9 miliarda dolarów


Prace budowlane rozpoczęły się 27 kwietnia 2006 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 3 listopada 2014 roku. Budowa była ogromnym przedsięwzięciem, które wymagało zaangażowania setek inżynierów, pracowników budowlanych i specjalistów z różnych dziedzin. Podczas budowy wieży zastosowano nowatorskie technologie i rozwiązania, mające na celu zapewnienie najwyższe poziomy bezpieczeństwa oraz wytrzymałości budynku. Konstrukcja została wzmocniona specjalnymi stalowymi belkami oraz betonem o dużej wytrzymałości, co ma zapewnić odporność na siły wiatru i trzęsienia ziemi. Budynek został również zaprojektowany z myślą o ochronie przed następnymi, ewentualnymi atakami terrorystycznymi.

One World Trade Center jest wyższy niż stojące w tym samym miejscu wcześniej “bliźniacze wieżę” - ma aż 541 metrów wysokość (1776 stóp, co nawiązuje do daty odzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone - 1776 rok). Wieżowiec imponuje nie tylko swoją wysokością, ale również swoim unikalnym designem. Budynek składa się ze 105 kondygnacji, z czego 82 jest użytkowych. Przeznaczenie przestrzeni to przede wszystkim przestrzeń biurowa, przestrzeń handlowa, a także punkty widokowe oraz restauracje dla pracowników biurowców i turystów.

 

Koszt budowy One World Trade Center: 3 900 000 000 $ (trzy miliardy dziewięćset milionów dolarów)
Czas budowy One World Trade Center: 7 lat
Wysokość One World Trade Center: 541 [m]

 

Niezwykły design i luksus - wnętrze budynku oraz One World Observatory


Architektura One World Trade Center wzbudza podziw i zachwyt zarówno miejscowych mieszkańców, jak i odwiedzających z całego świata. Wieżowiec wyróżnia się swoim nowoczesnym i eleganckim wyglądem, który harmonijnie wpisuje się w nowojorski horyzont. Charakterystyczne dla budynku są jego czyste linie, szklane fasady i smukła konstrukcja, które nadają mu niepowtarzalnego wyglądu.

Wnętrze One World Trade Center jest równie imponujące jak jego zewnętrzny design. Nowoczesne lobby wita gości elegancją i wysmakowanym stylem. Przestronne korytarze i przemyślane układy przestrzenne zapewniają komfort i wygodę dla wszystkich, którzy odwiedzają ten wspaniały budynek. One World Trade Center jest również miejscem, w którym znajdują się biura wielu prestiżowych firm. Wśród najemców można znaleźć zarówno lokalne przedsiębiorstwa, jak i międzynarodowe korporacje. Ten wysoko ceniony adres biznesowy przyciąga najważniejsze marki i liderów przemysłu, którzy doceniają jego prestiż, dogodną lokalizację i wyjątkowe udogodnienia. Przykładowe firmy mające biura w One World Trade Center to np. Reddit, Infosys, DAZN Group oraz Conde Nast. 

Ważnym elementem kompleksu One World Trade Center jest Westfield World Trade Center, elegancki kompleks handlowy o powierzchni 34 000 metrów kwadratowych. Znajdują się tam ekskluzywne sklepy, butiki znanych marek, restauracje i kawiarnie, które oferują bogatą gamę wykwintnych dań i napojów. Wszystko to sprawia, że One World Trade Center staje się atrakcyjnym miejscem nie tylko dla biznesu, ale również dla osób pragnących w pełni cieszyć się luksusem i wyjątkowym doświadczeniem zakupów czy gastronomii.

Jednym z najbardziej popularnych punktów na liście odwiedzających jest One World Observatory, obserwatorium znajdujące się na najwyższych piętrach wieżowca (100-102 piętro). To tutaj turyści mogą podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Nowy Jork i jego okolice, sięgające aż po horyzont. Współczesne technologie, w tym interaktywne wystawy i panoramiczne okna, umożliwiają gościom odkryć fascynujące historie i informacje na temat miasta oraz samego budynku. One World Observatory oferuje niezapomniane doświadczenie dla odwiedzających, którzy pragną zobaczyć Nowy Jork z perspektywy niezrównanej wysokości. Po przybyciu na 100. piętro, goście zostają przywitani spektakularnym widokiem z przeszklonej ściany, która otwiera się na panoramę miasta. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Nowego Jorku są przedstawione tutaj w unikalny sposób poprzez zaawansowane technologie multimedialne. Goście mają możliwość zanurzenia się w interaktywnych wystawach, które przedstawiają historię miasta, jego ikoniczne miejsca, kulturę i mieszkańców. Przez panoramiczne okna można podziwiać słynne miejsca, takie jak Central Park, Statuę Wolności, mosty Brooklyński i George'a Washingtona oraz ruch uliczny na ulicach Nowego Jorku.

One World Observatory oferuje również możliwość skorzystania z usług gastronomicznych. Restauracje i kawiarnie na wyższych piętrach zapewniają nie tylko wyjątkowe widoki, ale także smakowite doznania kulinarne. Goście mogą delektować się posiłkiem lub napojem, podziwiając jednocześnie niesamowite krajobrazy.

 

widok z One World Observatory, źródło: Capturetheatlas.com

 

Zobacz też:

Burj Khalifa: Najwyższy budynek na świecie. Historia, koszt oraz czas budowy.

The one - najdroższy dom w USA

Największy dom na świecie - Antilia

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Trzykrotka - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

 Trzykrotka - uprawa, wymagania, pielęgnacja Trzykrotka, znana również pod naukową naz ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Dom Cristiano Ronaldo - lista obecnych i byłych domów pił...

 Dom Cristiano Ronaldo - lista obecnych oraz byłych domów piłkarza Cristiano Ronaldo, j ...