Bank Nieruchomości

Empire State Building: Wieżowiec, który zmienił Nowy Jork - historia, budowa, koszt

 

Empire State Building: Wieżowiec, który zmienił Nowy Jork

 

Empire State Building jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku i jednym z najbardziej znanych budynków na świecie. Jego obecność we wschodniej części Manhattanu sprawia, że ​​jest nie tylko imponującym dziełem architektury, ale również ikoną amerykańskiego krajobrazu miejskiego. Zbudowany w czasach Wielkiego Kryzysu lat 30. XX wieku, ten monumentalny wieżowiec przetrwał próbę czasu, stając się nieodłączną częścią historii i krajobrazu Nowego Jorku.

 

Historia - Empire State Building


Historia Empire State Building jest fascynującym przykładem determinacji, ambicji i wizji, które doprowadziły do powstania jednego z najbardziej ikonicznych budynków na świecie. Projekt tego majestatycznego wieżowca był wynikiem i efektem rywalizacji o budowę najwyższego budynku na świecie w latach 30. XX wieku i po dziś dzień stanowi jeden z największych symboli Nowego Jorku.

Wszystko zaczęło się od rywalizacji między dwojgiem inwestorów - Johnem Jakobem Raskobem, wówczas wiceprezesem koncernu General Motors, a Walterem Chryslerem, założycielem Chrysler Corporation. Obydwaj panowie marzyli o stworzeniu najwyższego budynku na świecie, który miałby stanowić wizytówkę ich przedsiębiorstw i symbolicznie przewyższać konkurencję. Pierwotnie planowano wzniesienie budynku o wysokości 1 000 stóp (304 metrów) w Midtown Manhattan, ale Raskob i jego zespół postanowili podjąć jeszcze bardziej ambitne wyzwanie. W roku 1929, wobec narastającej rywalizacji, grupa inwestorów postanowiła, że ich wieżowiec osiągnie wysokość 1 250 stóp (381 metrów).

Budowa Empire State Building rozpoczęła się w marcu 1930 roku, a dokładniej - 17 marca, kiedy to wbito pierwszy gwoźdź.  Czas budowy budynku był niezwykle krótki i wyniósł zaledwie 410 dni (budowa trwała jedynie nieco ponad rok!). Budowa postępowała w tempie niespotykanym jak na tamte czasy - średnio wznoszono jedno piętro co sześć dni. To osiągnięcie było możliwe dzięki zastosowaniu nowatorskich metod budowlanych oraz równoległemu wykonywaniu różnych prac przez tysiące zaangażowanych robotników.

Całkowity koszt budowy Empire State Building wyniósł około 41 milionów dolarów, co obecnnie przekłada się na wartość około 700 milionów dolarów. Suma ta była wynikiem ambitnych planów architektonicznych, konieczności zastosowania wysokiej jakości materiałów, nowatorskich jak na tamte czasy technologii oraz zaangażowania wielu tysięcy robotników. Mimo trudności finansowych, a przecież budowa Empire State Building w dużej mierze miała miejsce podczas Wielkiego Kryzysu Finansowego (1929r) to inwestorzy nie zrezygnowali ze swojej wizji i ostatecznie udało im się ukończyć budowę.

Budynek został ukończony i otwarty 1 maja 1931 roku. Empire State Building natychmiastowo stał się znakiem rozpoznawczym Nowego Jorku, symbolizując potęgę i ambicje miasta. Początkowo budowla spotkała się z mieszanymi opiniami krytyków, ale z czasem stała się jedną z najważniejszych części krajobrazu miejskiego i kultury Nowego Jorku. Od pierwszej chwili swojego otwarcia, Empire State Building zawsze przyciągał uwagę turystów i stał się jednym z najpopularniejszych punktów widokowych w mieście. Obserwatorium na 86. piętrze stało się nie tylko atrakcją turystyczną, ale także ikonicznym symbolem, oferując zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Manhattanu - i nie można się temu dziwić, ponieważ do lat 70 XXw. to właśnie ten wieżowiec był przez niemalże aż 40 lat najwyższym budynkiem na świecie. 

Podczas swojej długiej historii, Empire State Building odegrał również ważną rolę w kulturze popularnej i rozrywce. Budynek stał się inspiracją dla wielu filmów i produkcji telewizyjnych, które uwieczniły go na ekranie. Jeden z najsłynniejszych takich przykładów stanowi film z 1933 roku, "King Kong", w którym tytułowa gigantyczna małpa wspina się na szczyt wieżowca, tworząc jedną z najbardziej ikonicznych scen w historii kina.

 

Kadr z filmu “King Kong” (1933). Źródło: Vancouver Sun

 

Empire State Building był również miejscem, w którym odbywały się różnorodne wydarzenia i rekordy świata. W 1933 roku, pilot Douglas "Wrong Way" Corrigan wystartował z pobliskiego lotniska i zyskał sławę, gdy "omyłkowo" poleciał na Zachodnie Wybrzeże, zamiast do Kalifornii, co przyniosło mu przydomek "Wrong Way". Ponadto, wieżowiec gościł wielu znamienitych gości, takich jak Elvis Presley, Frank Sinatra czy Królowa Elżbieta II, którzy odwiedzili obserwatorium i podziwiali przepiękne widoki. Współcześnie, Empire State Building angażuje się w inicjatywy związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Budynek przeszedł modernizację, w wyniku której wprowadzono wiele rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną, takich jak energooszczędne oświetlenie i systemy zarządzania energią. Ponadto, Empire State Building jest aktywnie zaangażowany w kampanie na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

 

Koszt budowy Empire State Building: 41 000 000 $ (Czterdzieści jeden milionów dolarów)
Czas budowy Empire State Building: Ponad rok (410 dni) 
Wysokość Empire State Building: 381m + antena 62m (Wysokość razem z anteną - 443 metrów) 

 

 

Kultowe zdjęcie z budowy Empire State Building, źródło: esbnyc.com

 

 

Przeznaczenie budynku 


Empire State Building jest nie tylko imponującym wieżowcem, ale również przestronnym miejscem pracy dla tysięcy ludzi. Jego eleganckie wnętrza stanowią siedzibę dla wielu różnych przedsiębiorstw, takich jak renomowane firmy technologiczne, kreatywne agencje reklamowe, prestiżowe kancelarie prawnicze oraz wiele innych organizacji. Oto kilka przykładów firm, które wynajmują przestrzeń biurową w Empire State Building:
 

LinkedIn - Sieć społecznościowa skupiająca się na kontaktach zawodowych i rekrutacji.

Shutterstock - Popularna platforma udostępniająca zdjęcia, filmy i muzykę do celów kreatywnych.

Global Brands Group - Międzynarodowa firma zajmująca się produkcją i dystrybucją modnych marek odzieżowych.

HNTB Corporation - Firma inżynieryjna specjalizująca się w projektowaniu i budowie infrastruktury transportowej.

Muzinich & Co. - Firma inwestycyjna świadcząca usługi w zakresie zarządzania portfelem i doradztwa finansowego.

Coty Inc. - Światowy lider w dziedzinie kosmetyków i produktów do pielęgnacji osobistej.

Consulate General of Qatar - Konsulat generalny Kataru, który zajmuje się reprezentacją interesów dyplomatycznych i konsularnych kraju.
 

 

Wnętrze budynku 

 

Na parterze budynku znajduje się elegancki hol oraz wiele sklepów, restauracji i kawiarni, które oferują różnorodne opcje gastronomiczne i zakupowe. Odwiedzający mogą również skorzystać z usług kwiaciarni, pralni czy salonu fryzjerskiego, które są dostępne w budynku. Ponadto, tak jak wspominaliśmy, Empire State Building posiada również obserwatorium na 86. piętrze, które jest jednym z najbardziej znanych punktów widokowych na świecie. To popularne miejsce turystyczne oferuje spektakularne widoki na panoramę Nowego Jorku, w tym na słynne wieże miasta, mosty i Central Park. Odwiedzający mogą podziwiać te widoki z tarasu na świeżym powietrzu lub z panoramicznego okna widokowego. Ważnym aspektem Empire State Building jest także jego historia i znaczenie kulturalne. W budynku znajduje się interaktywne muzeum, które przedstawia historię wieżowca oraz jego wpływ na Nowy Jork i świat architektury. Zwiedzający mają okazję poznać fascynujące fakty dotyczące budowy i rozwoju wieżowca.

 

Zobacz też:

Burj Khalifa: Najwyższy budynek na świecie. Historia, koszt oraz czas budowy.

One World Trade Center - najwyższy budynek w Ameryce Północnej

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Ozonowanie mieszkania - na czym to polega?

Ozonowanie - czym jest? Ozonowanie mieszkania to proces polegający na wprowadzeniu ozonu do po ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak dostosować pomieszczenie do pracy home office?

Źródło: Domena publiczna Jak dostosować pomieszczenie do pracy w trybie home office? O ...