Bank Nieruchomości

Najwyższy budynek w Afryce - Iconic Tower

undefined

 

Nowy najwyższy budynek w Afryce w nowej stolicy administracyjnej Egiptu - Iconic Tower


Iconic Tower - nowy symbol rozwoju i potencjału kontynentu afrykańskiego, to supernowoczesny drapacz chmur, który góruje nad Nową Stolicą Administracyjną Egiptu. Z dużą wysokością strukturalną wynoszącą 393,8 metra, budynek ten już teraz zdobywa tytuł najwyższego w Afryce (pomimo tego, że wieżowiec wciąż jest jeszcze w budowie). Składający się z 77 pięter, głównie o przeznaczeniu biurowym, Iconic Tower jest jedną z dwudziestu inwestycji, które powstają w ramach budowy dzielnicy biznesowej w nowej administracyjnej stolicy Egiptu. Całkowita powierzchnia Iconic Tower przekracza 241 000 metrów kwadrotowych.

 

Jak wygląda Iconic Tower i czym jest Nowa Stolica Administracyjna w Egipcie?


Nowa Stolica Administracyjna 

W 2015 roku Egipt ogłosił plany realizacji jednego ze swoich najbardziej ambitnych projektów w historii - projekt budowy nowego miasta, które ma stać się główną siedzibą administracyjną kraju. Nowa Stolica Administracyjna, bo tak nazywa się będące jeszcze w budowie nowe miasto, które powstaje od podstaw na pustyni. Wielkość obszaru które nowe miasto będzie zajmować wynosi praktycznie tyle, ile wynosi całkowita powierzchnia Singapuru. 

Głównym powodem powstania Nowej Stolicy Administracyjnej jest rozwiązanie problemów związanych z przeludnieniem i nadmiernym zatłoczeniem w Kairze, obecnej stolicy Egiptu, które już teraz stanowi jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie (populacja Kairu dalej bardzo gwałtownie rośnie). Nowa dzielnica/miasto ma stanowić siedzibę dla rządowych instytucji, biur, centrów biznesowych, a także zapewnić mieszkańcom dostęp do nowoczesnych usług, infrastruktury kulturalnej, rozrywkowej i edukacyjnej. Nowa stolica Egiptu nie ma jeszcze wybranej nazwy - na ten moment powołane zostało jedynie specjalnie jury, które na bieżąco analizuje nadsyłane propozycje w celu sporządzenia listy i wyłonienia najlepszej nazwy spośród wszystkich propozycji. Nowe miasto ma być położone 45 kilometrów na wschód od Kairu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem miasto stanie się nową administracyjną i finansową stolicą Egiptu.  Szacuje się, że, że na łącznej powierzchni 715 kilometrów kwadratowych, miasto będzie liczyć około 6,5 miliona ludzi.

Iconic Tower
 

W samym sercu tego monumentalnego przedsięwzięcia jakim jest Nowa Stolica Administracyjna znajduje się drapacz chmur Iconic Tower, który od 2021 roku jest oficjalnie najwyższym budynkiem na całym kontynencie Afrykańskim. Mierzący 393 metry wieżowiec znacznie przewyższa poprzedniego rekordzistę, bo aż o niemal 160 metrów (poprzednim najwyższym wieżowcem w Afryce był “The Leonardo” znajdujący się w RPA). Iconic Tower to jedno z najnowocześniejszych osiągnięć inżynieryjnych i architektonicznych, które jest dużym powodem do dumy nie tylko dla Egiptu, ale także dla całości kontynentu afrykańskiego. Jego wyjątkowość, zarówno pod względem wysokości, jak i znaczenia symbolizowanego przez jego istnienie, sprawia, że jest on bez wątpienia jednym z najnowocześniejszych elementów afrykańskiego krajobrazu miejskiego.

Budowa Iconic Tower oficjalnie rozpoczęła się w maju 2018 roku. Firma China State Construction Engineering, która jest głównym wykonawcą projektu, zatrudnia przy budowie tego drapacza chmur ponad 5000 pracowników. Wykonanie projektu architektonicznego wieżowca zostało powierzone renomowanej firmie Dar al-Handasah Shair & Partners. Iconic Tower jest częścią większej inwestycji obejmującej kompleks składający się z 20 budynków otaczających wieżowiec. Chociaż te budynki są nieco niższe niż Iconic Tower, wspólnie tworzą spójny zestaw architektoniczny. Projekt ten ma na celu stworzenie harmonijnego i nowoczesnego obszaru, który będzie stanowić centrum biznesowe w nowej administracyjnej stolicy Egiptu.

Inspiracją dla kształtu wieży był obelisk faraona Ramzesa, a szklana elewacja wieży ma reprezentować koronę egipskiego boga Re. W lipcu 2021 roku zakończone zostały wszystkie prace strukturalne, a 24 sierpnia 2021 roku Iconic Tower osiągnął pełną wysokość 393,8 metra. Zakończenie prac nad wieżowcem planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku.

Szacuje się, że budowa Iconic Tower pochłonęła ponad 3 miliardy dolarów, jednak obecnie brakuje dostępnych oficjalnych informacji na ten temat. Całkowity koszt budowy nie został jeszcze podany publicznie i zostanie ujawniony dopiero po oddaniu budynku do użytku, a więc w 2024 roku.
 

Wysokość Iconic Tower: 394 [m]
Czas budowy: Od 2018 roku - Obecnie
Koszt budowy: 3 000 000 000$ (Choć należy zaznaczyć, że są to jedynie szacunki - koszt budowy Iconic Tower nie został jeszcze podany do publicznej wiadomości)

 

 

Iconic Tower wraz z innymi budynkami należącymi do inwestycji (budowa, 2022) fot. Mohamed Ouda

 

 

Zobacz też:

Burj Khalifa: Najwyższy budynek na świecie. Historia, koszt oraz czas budowy.

One World Trade Center - najwyższy budynek w Ameryce Północnej

Empire State Building - wieżowiec, który zmienił Nowy Jork

Najwyższy budynek w Europie - Łachtr Centr
 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Petronas Towers: Sześć lat na szczycie - o ikonicznym i na...

Petronas Towers - najwyższe bliźniacze wieżowce na świeciePetronas Towers, majestatyczne bliźni ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Najmniejsze domy na świecie - lista

  Domy są miejscem, w którym większość z nas spędza większość swojego życia. W z ...