Bank Nieruchomości

Petronas Towers: Sześć lat na szczycie - o ikonicznym i najwyższym wieżowcu Malezji


Petronas Towers - najwyższe bliźniacze wieżowce na świecie


Petronas Towers, majestatyczne bliźniacze wieżowce, stanowią ikoniczny symbol Malezji. Od chwili ich oddania do użytku w 1998 roku aż do 2004 roku, górowały nad wszystkimi innymi wieżowcami na świecie piętnując pierwsze miejsce w kategorii najwyższych budynków na świecie. Dopiero wieżowiec Taipei 101 przerwał ich dominację w 2004 roku, przewyższając Malezyjskie wieże o około 58 metrów. Wzniesione w sercu stolicy kraju, Kuala Lumpur, te imponujące konstrukcje o wysokości 452 metrów zachwycają nie tylko swoją architekturą, ale przede wszystkim innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, które wzbudzają podziw zarówno wśród ekspertów, jak i odwiedzających. Petronas Towers od samego początku ich istnienia są nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu Kuala Lumpur, miasta zamieszkałego przez ponad 7 milionów osób. W niniejszym artykule zgłębimy historię, architekturę i symboliczne znaczenie Petronas Towers jako potężnego symbolu i wizytówki Malezji. 
 

Historia, budowa i struktura Petronas Towers


Historia Petronas Towers rozpoczyna się w latach 90. XX wieku. To właśnie wtedy Malezja postanowiła wybudować nowoczesne wieżowce, które miałyby symbolizować rozwój i potęgę kraju. Projekt powstał w wyniku współpracy międzynarodowego zespołu architektów i inżynierów, na czele z argentyńskim architektem o dużej reputacji Cesarem Pellim. Budowa bliźniaczych wież rozpoczęła się w 1993 roku i trwała pięć lat. Przy budowie wieżowców pracowało jednocześnie 7000 pracowników. Wysokość wieżowców, wynosząca 452 metry, sprawiła, że w momencie ukończenia ich budowy stały się one najwyższymi budynkami na świecie. Wcześniej miano najwyższego budynku na świecie należało do Sears Tower (Petronas Towers przewyżyszyły ten budynek o 10 metrów). Wieżowiec mający 88 pięter nad powierzchnią ziemi i 4 piętra pod nią, składa się przede wszystkim z żelbetonu, który stanowi główny materiał konstrukcyjny. Elewacja wieżowca została wykonana ze szkła i stali, co nadaje im nowoczesnego i imponującego wyglądu. Ciekawostką jest fakt, że wieże zostały zbudowane na terenie, gdzie wcześniej znajdował się hipodrom - plac do odbywania wyścigów konnych. Petronas Towers zyskały uznanie za wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne, w tym zastosowanie stalowych ram nośnych i unikalnych systemów wzmocnień. Nazwa Petronas Towers pochodzi od głównego sponsora projektu, a mianowicie firmy Petronas - malezyjskiego koncernu naftowego. Petronas Towers stanowią także siedzibę główną tej firmy. 
 

Cechy szczególne - Sky Bridge


Szczególną cechą charakterystyczną dla Petronas Towers jest połączenie obu wież mostkiem na wysokości 41. piętra. Ten unikalny element architektoniczny, zwany “Skybridge”, stanowi wyjątkową atrakcję dla odwiedzających wieże. Skybridge o długości 59 metrów jest wykonany z wysokowytrzymałej stali i pełni rolę nie tylko estetyczną, ale również funkcjonalną, umożliwiając przejście między wieżami oraz zapewniając ewakuację w przypadku sytuacji awaryjnych. Połączenie między wieżami to także element symboliczny - harmonijne połączenie dwóch wieżowców podkreśla znaczenie współpracy i jedności. Architektura wież nawiązuje do bogatej tradycji sztuki islamskiej, co jest zgodne z głównym wyznaniem w Malezji - islamem. Oba budynki mają w sumie 65 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni szyb, co przekłada się na imponującą liczbę 32 000 okien. Umycie wszystkich okien tylko jednej wieży zajmuje około miesiąca!
 

Przeznaczenie wieżowców Petronas Towers 


Petronas Towers mają różnorodne przeznaczenie, które obejmuje zarówno sektor biznesowy, jak i turystyczny. Głównym zastosowaniem wieżowców jest jednak przede wszystkim pełnienie funkcji biurowych. Wieże stanowią siedzibę wielu renomowanych firm i instytucji zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Ten prestiżowy adres w Kuala Lumpur przyciąga przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarki, tworząc dynamiczne centrum biznesowe w samym sercu Malezji. Oprócz firmy Petronas (przypominamy - główny sponsor projektu) przykładowe firmy które wynajmują powierzchnie biurową w Petronas Towers to między innymi Accenture, Bloomberg, IBM oraz Boeing. 

Wieżowce Petronas Towers stanowią atrakcję turystyczną o dużym znaczeniu w skali gospodarki krajowej. Codziennie tysiące turystów odwiedza te ikoniczne wieże, aby podziwiać ich imponującą architekturę, podjąć się spaceru po mostku Skybridge lub żeby cieszyć się widokiem z ich tarasów widokowych. Tarasy widokowe znajdują się na poziomach 86 i 91 wieżowców. Warto pamiętać, że ze względu na duże zainteresowanie turystów, wejścia na tarasy widokowe Petronas Towers są ograniczone i wymagają wcześniejszej rezerwacji biletów. Zwiedzający powinni również zarezerwować dużo czasu na samą wizytę, ponieważ kolejki zwykle są dość długie. 

Dodatkowo, kompleks Petronas Towers obejmuje centrum handlowe Suria KLCC, które oferuje luksusowe sklepy, restauracje, kina i inne rozrywki, tworząc doskonałe miejsce na zakupy i spędzanie czasu wolnego.


 

Petronas Towers o wschodzie słońca

 

Petronas Towers w nocy

 

Petronas Towers z lotu ptaka


 

Zobacz też:

Burj Khalifa: Najwyższy budynek na świecie. Historia, koszt oraz czas budowy.

One World Trade Center - najwyższy budynek w Ameryce Północnej

Empire State Building - wieżowiec, który zmienił Nowy Jork

Najwyższy budynek w Europie - Łachtr Centr

Najwyższy budynek w Afryce - Iconic Tower


 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Gruntowa pompa ciepła jako nowoczesny system ogrzewania

Gruntowa pompa ciepła, jako nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie systemów ogrzewania, zyskuje cora ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak wybrać projekt domu na płytką działkę?

Budowa domu na płytkiej działce stanowi specyficzne wyzwanie, które wymaga szczególnej uwagi i s ...