Bank Nieruchomości

Najwyższy budynek w Europie - Łachtr Centr

 

Najwyższy budynek w Europie - Lakhta Center (Łacht Centr), 462 metry, Petersburg


W świecie architektury i rozwoju miast, wyścig o zdobycie tytułu najwyższego budynku na kontynencie staje się coraz bardziej ekscytujący. Choć Varso Tower znajdujący się w Warszawie jest najwyższym budynkiem Unii Europejskiej, to w skali całej Europy, zaszczyt najwyższego budynku należy do Lakhta Center - siedzimy Gazpromu. Z ogromnym rozmachem i spektakularnym wzrostem na europejskiej mapie skyline'ów, ten imponujący wieżowiecbgóruje nad innymi strukturami, przyciągając uwagę miłośników architektury i osób wrażliwych na piękno panoramy. Przez swoją rewolucyjną wysokość i wyjątkowy design, Łachtr Centr nie tylko stanowi nową ikonę krajobrazu europejskiego, ale również symbolizuje siłę i postęp kontynentu, a przede wszystkim, postęp Rosji.

W kolejnych częściach artykułu przyjrzymy się bliżej Łachtr Centr - monumentalnemu wieżowcowi, który wznosi się na europejskim niebie. Poznamy jego wysokość, charakterystyczne cechy architektoniczne oraz wpływ, jaki wywiera na otoczenie i społeczność. Przyjrzymy się również jego funkcjom i różnorodnym udogodnieniom, które zapewniają zarówno efektywność biznesową, jak i komfort dla odwiedzających. 

 

Lakhta Center, siedziba Gazpromu


Lakhta Center to nie tylko imponujący symbol europejskiej architektury, ale również siedziba jednego z największych koncernów energetycznych na świecie - Gazpromu. Ten majestatyczny kompleks wieżowców, położony w rosyjskim mieście Petersburg, jest dumą nie tylko Rosji, ale także całej Europy. Jego monumentalna obecność i funkcjonalność sprawiają, że stanowi on centralny punkt biznesowy, reprezentacyjny i technologiczny, a jednocześnie wizytówkę osiągnięć rosyjskiej gospodarki.

Jako siedziba Gazpromu, Lakhta Center pełni ważnąrolę w strukturze zarządzania tym międzynarodowym gigantem energetycznym. Gazprom, znany ze swojej wiodącej pozycji na rynku gazu ziemnego i działalności na skalę globalną, postanowił stworzyć nie tylko nowoczesną siedzibę dla swojej kadry kierowniczej, ale także centrum biznesowe o międzynarodowym znaczeniu. Lakhta Center spełnia te oczekiwania, oferując najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, komfortowe przestrzenie pracy oraz atrakcyjne udogodnienia dla pracowników i gości. Kompleks Lakhta Center składa się z kilku budynków, z których najwyższy ma imponującą wysokość przekraczającą 462 metry, co czyni go najwyższym budynkiem w Europie. Wizualnie przyciąga uwagę swoją nowoczesną i futurystyczną architekturą, która harmonijnie wpisuje się w pejzaż nadmorskiego miasta Petersburg.  Ta strategiczna lokalizacja nadaje kompleksowi wieżowców wyjątkową widoczność oraz umożliwia cieszenie się panoramicznymi widokami na miasto i otaczający krajobraz. Umiejscowienie budynku tuż przy brzegu zatoku Fińskiej nie tylko zapewnia wieżowcowi efektowną “sylwetkę”, ale także zapewnia doskonałe warunki do pracy, rozrywki i odpoczynku.

Lakhta Center jako siedziba Gazpromu nie tylko odzwierciedla potęgę i prestiż tej rosyjskiej korporacji, ale także stanowi źródło nowych możliwości i innowacyjności dla całej branży energetycznej. Zastosowanie nowoczesnych technologii, zrównoważone podejście do projektowania i ekologiczne rozwiązania sprawiają, że ten kompleks budynków jest przykładem na to, jak można łączyć funkcjonalność z estetyką oraz jak wpływać na rozwój regionu i społeczności lokalnej.

 

Czas i koszt budowy - Lakhta Center


Konstrukcja Lakhta Center była olbrzymim przedsięwzięciem, którego budowa trwała w sumie ponad 6 lat. Prace rozpoczęły się w w marcu 2012 roku, a zakończyły w październiku 2018 roku. Długi okres budowy wynikał zarówno z wysokiego stopnia skomplikowania projektu, jak i z dbałości o najwyższą jakość wykonania. Lakhta Center składa się z 86 kondygnacji - każda kondygnacja posiada swoje unikalne przeznaczenie, tworząc różnorodne przestrzenie biznesowe, rekreacyjne i handlowe. Budowa Lakhta Center była jednym z najdroższych projektów tego typu na świecie. Całkowity koszt wyniósł około 1,8 miliarda dolarów co przekłada sięna 121 miliardów rubli - taka kwota sprawiła, że koszt budowy tego Lakhta Center był większy niż w przypadku najwyższego budynku na świecie - Burj Khalifa w Dubaju. Wysoki koszt wynikał z wielu czynników, takich jak zaawansowane technologie budowlane, wykorzystanie wysokiej jakości materiałów oraz skomplikowany projekt architektoniczny.

Wysokość Lakhta Center: 462 [m]
Liczba kondygnacji: 86
Czas budowy: Ponad 6 lat
Koszt budowy: 1,8 miliarda dolarów (121 miliardów rubli)

 

Wnętrze budynku 
 

Lakhta Center został zaprojektowany z myślą o różnorodnych funkcjach. Wewnątrz budynku znajdują się biura, centrum konferencyjne, sale spotkań, przestrzenie handlowe, restauracje, a także obszary rekreacyjno-sportowe i fitness. Każda z tych stref jest starannie zaprojektowana, aby spełniać potrzeby i oczekiwania użytkowników - przede wszystkim pracowników koncernu Gazprom. Na szczycie wieżowca, na wysokości 357 metrów, znajduje się bezpłatny publiczny taras widokowy. Wnętrze wieżowca jest wyposażone w najnowocześniejsze technologie, które podnoszą komfort i efektywność użytkowania budynku. Dostęp do szybkiego internetu, inteligentne systemy oświetleniowe i klimatyzacyjne, a także nowoczesne rozwiązania bezpieczeństwa są integralną częścią tego innowacyjnego kompleksu.

24 grudnia 2018 roku Lakhta Center otrzymała certyfikat zgodności z kryteriami ekologicznej efektywności na poziomie LEED Platinum (LEED Platinum potwierdza, że budynek spełnia najwyższe standardy zrównoważonego projektowania i ekologicznej efektywności).
 

Lakhta Center, źródło: lakhta.center

 

Lakhta Center, źródło: lakhta.center

 

 

Zobacz też:

Burj Khalifa: Najwyższy budynek na świecie. Historia, koszt oraz czas budowy.

One World Trade Center - najwyższy budynek w Ameryce Północnej

Empire State Building - wieżowiec, który zmienił Nowy Jork

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak otworzyć zatrzaśnięty sejf?

 Czy zastanawiałeś się kiedyś, co zrobić, gdy Twój sejf nagle odmawia posłuszeństwa? W ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Rewitalizacja terenu - czy zawsze się opłaca?

 Rewitalizacja terenu to proces, który może znacząco wpłynąć na wartość nieruchomości ...