Bank Nieruchomości

Wznowiono prace nad nowym najwyższym budynkiem na świecie

 

 

Powstaje nowy najwyższy budynek na świecie w Arabii Saudyjskiej

 

Budowa najwyższego na świecie budynku została oficjalnie wznowiona w Arabii Saudyjskiej. Jeddah Tower, przewyższający o około 172 metry wieżę Burj Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, osiągnie wysokość ponad 1000 metrów i zajmie 1,5 km kwadratowego terenu w pierwszej fazie swojego rozwoju. To wyjątkowo ambitne przedsięwzięcie ma na celu ożywienie centrum miasta Jeddah.

Wizualizując koncepcję smukłej formy, firma architektoniczna odpowiedzialna za wykonanie projektu inspirowała się frędzlami rodzimych kwiatów wyłaniających się z pustynnego piasku. Wieżowiec mieszkalno-biurowy, bo takie będzie przeznaczenie Jeddah Tower, będzie zawierał dodatkowo hotele, luksusowe kondominium oraz najwyżej położone na świecie obserwatorium, z widokiem na sąsiadujące Morze Czerwone. Szacuje się, że koszt całego budowanego kompleksu Jeddah Economic City (JEC) wyniesie około 20 miliardów dolarów amerykańskich, z czego około 1,2 miliarda dolarów amerykańskich zostanie przeznaczone wyłącznie na budowę wieży. Warto dodać, że aspiracjami budowanej dzielnicy Jeddah Economic City jest zostanie swego rodzaju Dubajem Arabii Saudyjskiej.

 

Nazwa: Jeddah Tower (Wieża Jeddah)

Lokalizacja: Dżudda, Arabia Saudyjska

Wysokość budynku: Ponad 1000 metrów

Powierzchnia budynku: 1,5 km kwadratowych

Koszt budowy Jeddah Tower: 1,2 miliarda dolarów

 

Jeddah Tower w zestawieniu z innymi budynkami które są obecnie jednymi z najwyższych na świecie. (źródło: MEED)

 

Jeddah Economic City (JEC) - Dubaj Arabii Saudyjskiej

 

Jeddah Tower to “tylko” część całego projektu jakim jest budowa nowej dzielnicy w Arabii Saudyjskiej. Jeddah Economic City, często skracane do JEC, to projekt o ogromnej skali, który ma na celu przekształcenie Jeddah w centrum handlu, biznesu i rozrywki na międzynarodową skalę. Położona na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym, ta nowa dzielnica jest ambicją kraju w kierunku modernizacji i rozwoju ekonomicznego.

Jeddah Economic City ma zostać integralnym elementem "Vision 2030" - strategicznego planu Arabii Saudyjskiej, którego główny cel zakłada zwiększenie dywersyfikacji gospodarczej i kulturowej, a także ograniczenie zależności miasta od sektora naftowego. Jednym z kluczowych celów projektu jest przyciągnięcie inwestorów i firm z całego świata, by stworzyć nowy hub biznesowy na skalę światową. Planuje się tu rozwinięcie sektorów takich jak przede wszystkim finanse, technologia, medycyna i turystyka, co ma przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy, reputacji i populacji miasta.

W skład Jeddah Economic City wchodzi wiele imponujących projektów, w tym Jeddah Tower, który ma być najwyższym budynkiem na świecie i wizytówką miasta oraz wielofunkcyjny kompleks King Abdullah Financial District, który w założeniu stanowić ma centrum finansowe i biznesowe regionu. Dodatkowo, planuje się stworzenie nowych dzielnic mieszkaniowych, centrów handlowych, i atrakcji turystycznych, aby przyciągnąć mieszkańców, inwestorów i turystów.

Projekt Jeddah Economic City ma na celu nie tylko rozwój gospodarczy Arabii Saudyjskiej, ale także zwiększenie jej znaczenia na arenie międzynarodowej. Poprzez inwestycje w nowoczesną infrastrukturę i przyciąganie światowych firm, Arabia Saudyjska aspiruje do pozycji lidera w regionie na polu biznesu i handlu. Jednak, pomimo wielkich planów, projekt ten stawia także przed sobą wiele wyzwań, takie jak zapewnienie zrównoważonego rozwoju i przyciągnięcie wystarczającej liczby inwestorów.

 

Wizualizacja: Jeddah Economic Center. W centrum miasta znajdować się będzie Jeddah Tower. źródło: dar.com

 

Zobacz też:

Burj Khalifa: Najwyższy budynek na świecie. Historia, koszt oraz czas budowy.

The one - najdroższy dom w USA

Największy dom na świecie - Antilia

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Najwyższy budynek w Afryce - Iconic Tower

 Nowy najwyższy budynek w Afryce w nowej stolicy administracyjnej Egiptu - Iconic TowerIconic ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Nowe fronty do starych szafek kuchennych, czyli jak dać kuc...

 Nowe fronty do starych szafek kuchennych - kiedy warto rozważyć takie rozwiązanie?Nowe fron ...