Bank Nieruchomości

Epipremnum złociste - uprawa, wymagania, pielęgnacja - wszystko co trzeba wiedzieć

 

Epipremnum złociste - uprawa, wymagania, pielęgnacja

 

Epipremnum złociste (Epipremnum Aureum) to roślina doniczkowa ceniona nie tylko za swoje wyjątkowe piękno, ale także za łatwość uprawy i zdolność oczyszczania powietrza. To tropikalna roślina pnąca, która swoim niezwykłym wzrostem i zielonymi liśćmi o wyraźnych złotych plamach przyciąga uwagę wielu miłośników roślin doniczkowych. W tym artykule zgłębimy tajniki uprawy tego urokliwego pnącza, omówimy jego podstawowe wymagania oraz udzielimy praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do zdrowego wzrostu i bujnego rozwoju.

 

O czym przeczytasz?  

1. Charakterystyka 

2. Pochodzenie 

3. Kształt i wygląd 

4. Temperatura i swiatło

5. Wilgotność powietrza

6. Podlewanie

7. Gleba i nawożenie

8. Przesadzanie

9. Czy Epipremnum złociste jest rośliną trującą dla ludzi i zwierząt?

10. Czy Epipremnum złociste oczyszcza powietrze?

11. Czego nie lubi Epipremnum złociste?

 

Epipremnum złociste  – charakterystyka

 

Pochodzenie - Epipremnum złociste

Epipremnum złociste, znane ze swojego uroku i dekoracyjnych właściwości, pochodzi z malowniczego archipelagu Polinezji położonej na Oceanie Spokojnym, a konkretniej na wyspach Towarzystwa oraz wyspach Salomona. 

 

Kształt i wygląd - Epipremnum złociste

Epipremnum złociste to roślina szybko rosnąca, która tworząca solidne, kanciaste pędy o żółtawo-zielonym odcieniu, osiągające nawet 4-5 metrów długości. Jej charakterystyczne liście, sercowate i skórzaste, zakończone ostro, stanowią jej główną cechę. Soczyście zielona powierzchnia liści pokryta jest kremowo-żółtymi smugami, które intensyfikują się w zależności od ilości światła słonecznego które dociera do rośliny. W miarę wzrostu w intensywnym świetle liście stają się bardziej wielobarwne, nadając roślinie wyjątkowego wyglądu. 

Epipremnum złociste w domowych warunkach prezentuje się fenomenalnie, tworząc efektowne kaskady z długich, barwnych pędów lub pnąc się wokół podpór. Naturalnym środowiskiem Epipremnum złocistego są obszary leśne, gdzie w formie pnącza owija się wokół drzew, osiągając imponujące wysokości. W doniczkach w domu może rozwijać pędy nawet do 5 metrów - swym naturalnym środowisku może osiągać jeszcze większe rozmiary. W warunkach domowych rośnie z szybkością około pół metra rocznie, szybko wypełniając swoją przestrzeń i nadając wnętrzu niepowtarzalny urok.

 

Liście - Epipremnum Złociste, źródło: Pexels

 

 

Epipremnum złociste – uprawa, wymagania, pielęgnacja

 

Epipremnum złociste jest rośliną której pielęgnacja i uprawa uchodzi za stosunkowo łatwą. Kluczem do efektywnego wzrostu i kwitnienia tej rośliny jest przestrzeganie kilku zasad oraz spełnienie kilku wymagań wymienionych poniżej.

 

Temperatura i światło

Epipremnum złociste to roślina, która nie narzuca rygorystycznych warunków temperaturowych. Bez problemu rośnie zarówno w nieco chłodniejszych pomieszczeniach, jak i w tych o wyższych temperaturach. To właśnie ta elastyczność sprawia, że świetnie adap­tuje się do typowych warunków panujących w naszych domach, czując się komfortowo bez względu na niewielkie zmiany temperatury.

Jeśli chodzi o światło, to tu sytuacja ma się podobnie jak w przypadku temperatury. Epipremnum złociste jest wyjątkowo elastyczne jeśli chodzi o wymóg nasłonecznienia. Potrafi rozwijać się zarówno w miejscach o delikatnym świetle słonecznym, jak i w bardziej zacienionych przestrzeniach. Choć preferuje lekko nasłonecznione stanowiska, to w pomieszczeniach o mniejszej ilości światła również będzie się rozwijać, choć z reguły nieco wolniej.

 

Wilgotność powietrza

Epipremnum złociste nie ma specjalnych wymagań co do wilgotności powietrza i dobrze rośnie w warunkach typowych dla wnętrz domowych. Jak w przypadku każdej rośiny,  należy jednak umieszczania rośliny w pobliżu grzejników czy innych źródeł ciepła.

 

Podlewanie

Odpowiednie podlewanie stanowi kluczowy element w pielęgnacji Epipremnum złocistego. Jest to roślina, która potrzebuje systematycznej opieki pod względem nawodnienia, jednakże nie toleruje nadmiaru wody. Nadmierna wilgotność ziemi może doprowadzić do żółknięcia i opadania liści, podczas gdy zbyt sucha gleba może sprawić, że liście staną się brunatne. Dla utrzymania właściwego poziomu wilgotności, zaleca się regularne, lecz umiarkowane podlewanie. Dodatkowo, delikatne, cykliczne zraszanie liści stanowi ważny element codziennej troski o tę roślinę.

 

Gleba i nawożenie

Gleba dla tej rośliny powinna być żyzna i przepuszczalna. Aby stworzyć optymalne podłoże dla Epipremnum złocistego, warto wybrać podłoże posiadające składniki zapewniające dobrą przepuszczalność, takie jak perlit, keramzyt czy też czips kokosowy.  Choć Epipremnum rozwija się szybko, zaleca się stosowanie małych donic, gdyż roślina ma zaskakująco niewielki system korzeniowy. Ważnym jest jednak, aby dno doniczki miało solidny system drenażu, co pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność. Optymalne pH podłoża dla Epipremnum to lekko kwaśne.

Epipremnum złociste nawozi się w okresie od marca do września. Do prawidłowego rozwoju Epipremnum złocistego zaleca się stosowanie nawozów przeznaczonych dla roślin ozdobnych, uniwersalnego biohumusu lub standardowych nawozów dla roślin zielonych. Ważne jest, aby nawożenie było umiarkowane, aby nie “przekarmić” rośliny i aby zapewnić jej zrównoważony rozwój. 

 

Przesadzanie

Epipremnum nie wymaga regularnego przesadzania. Zaleca się dokonanie tej czynności niedługo po zakupie rośliny i unikanie kolejnej przesadzki przez co najmniej rok, chyba że ziemia stanie się uboga w składniki odżywcze lub korzenie rośliny zaczną być atakowane przez szkodniki. Przesadzanie powinno odbywać się z rozsądkiem, jedynie wtedy gdy istnieje realna potrzeba, aby roślina mogła dalej rosnąć zdrowo.

 

Przycinanie liści

Przycinanie to dobry sposób, aby dostosować roślinę do własnych upodobań. Ze względu na szybkie tempo wzrostu, Epipremnum złociste jest rośliną, którą należy regularnie przycinać jeżeli zależy nam na kontrolowaniu jej kształtu i zachowaniu jej estetycznego wyglądu. Przy przycinaniu ważne jest abyśmy używali ostrych narzędzi, takich jak sekator czy nożyce, w celu uniknięcia uszkodzeń rośliny. Odcinki pędów, które zostały odcięte, mogą być opcjonalnie wykorzystane do rozmnażenia rośliny, tworząc nowe sadzonki.

 

Wilgotność powietrza - Brak specjalnych wymagań, umiarkowana wilgotność
Temperatura - Brak specjalnych wymagań, temperatura pokojowa
Światło - Duża elastyczność, z reguły Epipremnum preferuje jednak półcień
Podlewanie - Regularne podlewanie. Epipremnum nie toleruje nadmiaru wody
Nawożenie - Umiarkowane w okresie od marca do września.
Gleba - Gleba powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna
Zraszanie - Regularne
pH podłoża - Lekko kwaśne
Przyjazność dla zwierząt - Filodendron jest rośliną NIEPRZYJAZNĄ dla zwierząt

 

Czy Epipremnum złociste jest rośliną przyjazną dla zwierząt?

Nie. Epipremnum złociste jest rośliną toksyczną dla ludzi i zwierząt. Liście rośliny zawierają substancje, takie jak oksalany, które po spożyciu przez zwierzęta mogą powodować podrażnienia ich układu pokarmowego. W przypadku spożycia większej ilości rośliny, mogą wystąpić objawy takie jak ślinienie się, podrażnienie jamy ustnej, czy wymioty.

Warto trzymać tę roślinę poza zasięgiem zwierząt domowych, aby uniknąć przypadkowego zjedzenia liści czy pędów, co mogłoby potencjalnie zaszkodzić ich zdrowiu.

 

Czy Epipremnum złociste oczyszcza powietrze?

Tak, Epipremnum złociste należy do roślin znanych ze swoich zdolności do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Badania wykazały, że roślina ta potrafi redukować ilość szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd, benzen czy dwutlenek węgla, poprzez absorpcję tych substancji przez swoje liście. Jest to jedna z wielu roślin doniczkowych, które mogą pomóc w poprawie jakości powietrza wewnątrz domu lub biura, działając jako naturalny filtr powietrza. 

 

Czego nie lubi Epipremnum złociste?

Epipremnum złociste jest rośliną łatwą w uprawie i niewymagającą, jednak istnieją dwie rzeczy których zdecydowanie nie lubi - nieregularnego i niedbałego podlewania oraz nawożenia. Zbyt częste podlewanie lub zbyt duża ilość nawozu mogą zaszkodzić tej roślinie, więc należy uważać, aby nie przelać ani nie przepoić jej zbyt dużą ilością substancji odżywczych, gdyż oba wymienione przypadki mogą prowadzić do gnicia korzeni. 

 

Epipremnum złociste, źródło: Pexels

Zobacz też: 

Zamiokulkas - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Dracena - cechy, pielęgnacja, uprawa

Skrzydłowiat - uprawa, pielęgnacja, cechy, najpiękniejsze odmiany

Monstera - uprawa, cechy, rozmnażanie, najpiękniejsze odmiany

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

One World Trade Center - najwyższy budynek w Ameryce Półn...

 One World Trade Center: Symbol odrodzenia i najwyższy budynek Ameryki Północnej Wieżo ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Agregat prądotwórczy na plac budowy domu – kiedy warto g...

 Wykorzystanie agregatu prądotwórczego na budowie domu może być praktycznym, a niekiedy ró ...