Bank Nieruchomości

Najwyższe budynki w Wielkiej Brytanii - Ranking TOP 3

 

Najwyższe budynki w Wielkiej Brytanii. Jaki jest najwyższy budynek w UK?

 

W Wielkiej Brytanii bogata historia architektury oraz rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne budowle idą w parze, tworząc unikalny krajobraz urbanistyczny. Liczne miasta w całym kraju wznoszą imponujące budynki, które śmiało konkurują w globalnym wyścigu o tytuł najwyższego budynku. Rozpoczynając od klasycznych budowli po ultranowoczesne wieżowce, brytyjskie skyliny odzwierciedlają zarówno dziedzictwo, jak i ducha innowacji. W tym artykule przyjrzymy się najwyższym budynkom w Wielkiej Brytanii, prezentując trzy najwyższe budynki, które wznoszą się ku niebu i przyciągają spojrzenia zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających. Prześledźmy ranking najwyższych budynków w kraju, który zdobią nie tylko przestrzeń, lecz także opowiadają niezwykłe historie o postępie, kreatywności i aspiracjach Brytyjczyków.

 

Ranking TOP 3 najwyższych budynków w Wielkiej Brytanii

 

Miejsce 1 - Shard London Bridge

 

Shard London Bridge, znany powszechnie jako The Shard, jest wyjątkowym wieżowcem w Londynie, który dominuje nad otaczającym krajobrazem. Ten niezwykły budynek, zaprojektowany przez Renza Piana, wznosi się na brzegu Tamizy, w pobliżu mostu London Bridge. Z 310 metrami  wysokości, The Shard jest najwyższym budynkiem w Wielkiej Brytanii i jednocześnie jest jednym z najwyższych budynków w Europie. Konstrukcja wieżowca trwała od 2009 roku i została ukończona 3 lata później - w 2012 roku. Przeznaczenie tego budynku to przede wszystkim przestrzenie biurowe, mieszkalne apartamenty, luksusowy hotel, restauracje oraz punkt widokowy, który oferuje jedyne w swoim rodzaju niesamowite widoki na Londyn. Dzięki swojej wyjątkowej architekturze i imponującym wymiarom, The Shard stał się ikoną londyńskiego krajobrazu.

Budynek liczy łącznie 72 kondygnacje, zgodnie z następującym podziałem funkcjonalnym:

- Pierwsze 28 pięter stanowią przestrzeń biurową
- Kondygnacje od 31 do 33 piętra zostały wydzielone na cele gastronomiczne
- Piętra 34-52 są przeznaczone na funkcje hotelowe
- Kondygncje od 53 do 63 piętra zostały zaadaptowane na mieszkania
- Powyżej 65 piętra znajduje się taras widokowy

 

Czas budowy: 3 lata (od 2009 roku do 2012 roku)

Koszt budowy: 435 milionów funtów

 

The Shard, źródło. Unsplash

 

Miejsce 2 - One Canada Square (też the Canada Wharf Tower)

 

One Canada Square, znany również pod inną nazwą jako Canada Wharf Tower, to prawdziwy symbol biznesowego serca miasta. Zlokalizowany na Canary Wharf, ten imponujący budynek był niegdyś najwyższym w Wielkiej Brytanii (stracił ten tytuł w 2012 roku). One Canada Square ma 50 kondygnacji i wnosi się na imponującą wysokość 235 metrów. Wieżowiec jest centralnym punktem kompleksu Canary Wharf, jednej z najważniejszych dzielnic finansowych w Londynie. Jego sylwetka jest charakterystyczna dzięki wierzchołkowemu masztowi, który stanowi jego wyjątkowy element architektoniczny. Budynek otrzymał swoją nazwę na cześć Kanady, na skutek faktu, że był wzniesiony przez kanadyjską firmę Olympia and York. Niebawem po zakończeniu budowy, firma ta zbankrutowała. Nazwa wieżowca jest jednocześnie jego adresem, ponieważ stanowi częśc kompleksu biurowego Canary Wharf w Docklands. Budynek jest w pełni przeznaczony pod funkcje biurowe. 

Choć górne kondygnacje budynku są zazwyczaj niedostępne dla turystów, a sam budynek nie posiada platformy widokowej, w podziemiach wieżowca mieści się centrum handlowe. Otoczony przez dwa inne wieżowce powstałe dziesięć lat później, One Canada Square jest położony w bliskim sąsiedztwie dwóch wieżowców mających ponad 200 metrów wysokości - HSBC Tower (8 Canada Square) i Citigroup Centre (25 Canada Square). 

Firmy posiadające swoje biura w tym wieżowcu to między innymi: Accenture, Citibank, BBVA, Moody's, HSBC oraz Bank of New York Mellon.


Czas budowy: 4 lata (od 1987 roku do 1991 roku)

Koszt budowy: 624 milionów funtów

 

One Canada Square (najwyższy budynek na fotografii), źródło: Unsplash

 

Miejsce 3 - 110 Bishopgate (dawniej Heron Tower)

 

"110 Bishopsgate", znany także pod nazwą “Salesforce Tower” (dawniej Heron Tower), to 3 w kolejności najwyższy budynek w Wielkiej Brytanii. Jego całkowita wysokość wynosi 230 metrów, wliczając w to 28-metrowy maszt (wysokość do dachu to już “jedynie” 202 metrów). Budynek posiada 46 kondygnacji. 110 Bishopsgate znajduje się przy ulicy Bishopsgate (stąd pochodzenie nazwy) i sąsiaduje z ulicami Camomile, Outwich i Houndsditch.

Wieżowiec został zaprojektowany przez architektów z firmy Kohn Pedersen Fox. Budowa budynku rozpoczęła się w 2007 roku i została ukończona w 2011 roku. Budynek należy do angielskiej firmy deweloperskiej Heron International i dlatego też wieżowiec jest szerzej znany jako Heron Tower. Budynek początkowo miał trudności z przyciągnięciem najemców w okresie głębokiego kryzysu ekonomicznego, jednak obecnie jest w pełni wynajęta. Powierzchnia biurowa to jedyne przeznaczenie budynki. 

 

Czas budowy: 4 lata (od 2007 roku do 2011 roku)

Koszt budowy: 242 milionów funtów

 

Heron Tower, źródło: CC BY-SA 3.0, Karl1587

 

Zobacz też:

Burj Khalifa: Najwyższy budynek na świecie. Historia, koszt oraz czas budowy.

One World Trade Center - najwyższy budynek w Ameryce Północnej

Łachtr Centr - Najwyższy budynek w Europie

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Mieszkania na sprzedaż w Szczecinie

Mieszkania na sprzedaż, Szczecin ma do zaoferowania nieruchomości w centrum miasta i na kameralnyc ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Nowe fronty do starych szafek kuchennych, czyli jak dać kuc...

 Nowe fronty do starych szafek kuchennych - kiedy warto rozważyć takie rozwiązanie?Nowe fron ...