Bank Nieruchomości

Kwiat język teściowej - uprawa, korzyści i najpiękniejsze odmiany

 

Wężownica, inaczej język teściowej - kwiat, który każdy z nas powinien umieścić w swoim mieszkaniu!

 

Wężownica to niezwykle dekoracyjna roślina, która z pewnością umili każde wnętrze. Jej charakterystyczne, wijące się łodygi i delikatne kwiaty sprawiają, że doskonale sprawuje się jako ozdoba nie tylko mieszkania, ale także tarasu czy ogrodu. Wężownica jest także niezwykle łatwa w uprawie, dlatego nawet początkujący ogrodnicy będą w stanie sobie z nią poradzić. W artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom tej rośliny oraz dowiemy się, jak o nią dbać, aby cieszyć się jej pięknem przez długi czas.

 

Czym jest język teściowej?

 

Sansewieria, znana również jako wężownica bądź język teściowej, jest rośliną doniczkową pochodzącą z Afryki. Ma wyprostowane, grube liście które mogą osiągnąć długość nawet do kilku metrów! Liście tej rośliny rosną w grupach, które wychodzą z kłącza. Liście są często udekorowane wzorami w postaci ciemnych plam lub pasków. Sansewieria jest rośliną o dużej wytrzymałości na brak wody i brak światła, dlatego jest często polecana jako roślina doniczkowa dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z uprawą roślin. 

Jedną z ciekawostek o wężownicy jest to, że była ona używana w starożytności do produkcji wyrobów takich jak np. lina. Liście wężownicy są bardzo wytrzymałe i elastyczne, dlatego też były one cenione za swoje właściwości użytkowe. W starożytnym Egipcie liście wężownicy były używane do produkcji papirusu, a także właśnie do wyplatania lin. Wężownica była również używana w medycynie ludowej, gdzie jej liście stosowano jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny.

 

Skąd pochodzi język teściowej?

 

Sansewieria pochodzi z Afryki. Jest to roślina pochodząca z regionu sawann, gdzie występują suchy klimat i niekorzystne warunki glebowe. Dlatego też sansewieria jest rośliną o wyjątkowej wytrzymałości na suchość i niedobór światła, co czyni ją popularną rośliną doniczkową w wielu krajach.

 

Jak uprawiać wężownice w mieszkaniu? 

 

Aby rozpocząć uprawę wężownicy, należy przede wszystkim kupić jej sadzonkę lub rozmnożyć ją z już istniejącej rośliny. Następnie należy wybrać odpowiednie miejsce w mieszkaniu, które będzie spełniało wymagania rośliny, takie jak dostęp do światła, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia, oraz odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej doniczki i gleby. Doniczka powinna być dostatecznie duża, aby pomieścić kłącze rośliny. Powinna także posiadać drenaż, aby uniknąć ewentualnego przelania rośliny. Gleba powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna. Kiedy wszystko jest już przygotowane, należy umieścić sadzonkę w doniczce i regularnie ją podlewać, aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. Wężownica jest rośliną o niskich wymaganiach, dlatego też nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ważne jest jedynie, aby unikać przelania rośliny i zapewnić jej odpowiedni dostęp do światła.

 

Jakie korzyści daje “język teściowej” w mieszkaniu?

 

Posiadanie wężownicy w mieszkaniu może przynieść wiele korzyści. Język teściowej to roślina o wyjątkowych właściwościach oczyszczających powietrze. W procesie fotosyntezy, język teściowej pochłania dwutlenek węgla z powietrza i uwalnia tlen. Co w tym nadzwyczajnego? Otóż język teściowej jest jedną z niewielu roślin które emitują tlen także w nocy (rośliny generalnie wydzielają tlen za dnia, w czasie tzw. jasnej fazy fotosyntezy). Jednak nie tylko to czyni ją wyjątkową. Język teściowej posiada zdolność do usuwania szkodliwych substancji chemicznych z powietrza, takich jak formaldehyd, benzen i trichloroetylen, które są powszechnie obecne w zamkniętych pomieszczeniach. Te substancje pochodzą z farb, klejów, farb do włosów, produktów czyszczących i wielu innych źródeł. Ich obecność w powietrzu może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, mdłości, a nawet poważne choroby. Język teściowej, dzięki swojej zdolności do pochłaniania tych toksycznych substancji, pomaga poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, w których się znajduje, oraz zwiększa poziom tlenu. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach o słabej wentylacji lub w tych, w których spędzamy dużo czasu, takich jak biura czy sypialnie.

Oprócz niesamowitych właściwości pozytywnie wpływających na jakość powietrza w pomieszczeniu, wężownica może stanowić piękną dekorację wnętrza, dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi. Ponadto, jest to roślina łatwa w uprawie, co sprawia, że nawet osoby nieposiadające dużego doświadczenia w uprawie roślin mogą ją hodować. Wężownica jest również rośliną o dużej wytrzymałości na suchość i brak światła, dlatego nie wymaga częstego podlewania ani stałego dostępu do światła.

 

Najpiękniejsze odmiany języka teściowej i ich cechy charakterystyczne

 

Język teściowej (Sansevieria) to roślina doniczkowa, która cieszy się popularnością ze względu na swoje niezwykle dekoracyjne liście oraz łatwą pielęgnację. Na całym świecie uprawia się ponad 70 różnych odmian tej rośliny, które różnią się kształtem, kolorem oraz wielkością liści. Oto nasz subiektywny wybór kilku najpiękniejszych odmian języka teściowej oraz ich cechy charakterystyczne:

 1. Sansevieria trifasciata 'Laurentii' - odmiana o długich, wąskich liściach w kolorze zielonym, z charakterystycznymi jasnymi paskami po bokach.
   

 

 1. Sansevieria ‘straight’ - odmiana o cylindrycznych, mięsistych liściach w kolorze jasnozielonym, osiągająca nawet do 1,5 metra wysokości.
 2.  

 3.  
 4. Sansevieria trifasciata 'Golden Hahnii' - odmiana o niskim, kompaktowym wzroście, o liściach w kolorze zielonym z jasnożółtymi brzegami.
 5.  


 1.  
 2. Sansevieria 'Moonshine' - odmiana o jasnozielonych, matowych liściach z srebrzystym połyskiem.
 3.  

 4.  
 5. Sansevieria trifasciata 'Black Gold' - odmiana o ciemnych, sztywnych liściach w kolorze czarnym z jasnożółtymi brzegami.

 

 

Język teściowej jest rośliną łatwą w uprawie i niezwykle odporną na niskie warunki świetlne oraz niedobór wody, co czyni go idealnym wyborem dla początkujących ogrodników oraz osób, które poszukują dekoracyjnych roślin o niskim poziomie wymagań.

 

Zobacz też: 

Peonia a piwonia - jakie są róznice?

Czy komarzyca odstrasza komary? Nie!

 

 

  Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Odwodnienie szczelinowe – charakterystyka, funkcje i zasto...

 Do czego wykorzystuje się odwodnienie szczelinowe?Systemy odwodnienia szczelinowego mają za ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny w okolicach War...

Planujesz zakup mieszkania na obrzeżach Warszawy? Lesznowola staje się coraz popularniejsza wśró ...