Bank Nieruchomości

Ekonomiczna budowa domu – główne zasady taniej realizacji inwestycji.

 

Ekonomiczna budowa domu – główne zasady taniej realizacji inwestycji.

Aby osiągnąć niskie koszty budowy domu, warto w pierwszej kolejności poszukać ekonomicznego projektu domu. Istotne jest również rozeznanie w zakresie dostępności materiałów budowy i minimalizowanie kosztów ich zakupu oraz robocizny. Aby lepiej zaplanować oszczędności związane z budową warto się do niej odpowiednio przygotować. Tani dom nie musi być domem wybudowanym byle jak, ale trzeba trzymać się kilku istotnych zasad.

 

Dom przy Alabstrowej 64 

 

Oszczędna budowa = dobry projekt domu.

Nie wybudujemy tanio domu, jeśli dokonamy złych wyborów na etapie poszukiwań odpowiedniego projektu. W pierwszej kolejności musimy zatem rozważyć wybór gotowego projektu domu jednorodzinnego. Pozwoli to zaoszczędzić zarówno czas – gotowe projekty domów są dostępne od ręki, jak i pieniądze - projekty domów katalogowych są zazwyczaj znacznie tańsze niż te indywidualnie zamawiane. Różnorodność gotowych projektów na rynku, wraz z atrakcyjnymi opracowaniami wizualnymi, sprawia, że wybór idealnego projektu staje się fascynującą przygodą dla każdego, kto zdecydował się na budowę. Gdy już postawimy na najtańszą opcję, czyli gotowy projekt domu, musimy dokonać selekcji, której podstawą będzie możliwość ekonomicznej realizacji inwestycji. Musimy w tym celu przeanalizować zarówno kształt domu, jak i jego wielkość, a także rodzaj dachu i materiału, którym go przykryjemy. Kompaktowa forma budynku, czyli minimalna liczba ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych nośnych, przekłada się na niższe koszty budowy i eksploatacji. W tym kontekście najbardziej ekonomiczne są projekty domów z dachem dwuspadowym, zarówno parterowe, jak i te z poddaszem użytkowym. 
Prosta konstrukcja dachu dwuspadowego, oparta na systemie jętkowym lub płatwiowo-krokwiowym, redukuje zużycie drewna na więźbę dachową i materiał pokryciowy, który zdecydujemy się zastosować. Znaczne oszczędności poczynimy również wybierając projekt domu bez garażu i podpiwniczenia. Dodatkowa przestrzeń zawsze pociąga za sobą większe koszty, zarówno na etapie budowy, ja i użytkowania. Możemy pomyśleć także, żeby zrezygnować z balkonów w domu i zastąpić je balustradami w stylu francuskim. Projekty domów, które dają się realizować tanim kosztem posiadają również minimalną ilość trzonów kominowych. Wybierając dom dla siebie powinniśmy uwzględnić również to kryterium.

 

Dom przy Bukowej 14
Dom przy Bukowej 14

 

Ekonomicznie, czyli gospodarczo i dwuetapowo.

Innym podejściem obniżającym koszty budowy jest realizacja inwestycji metodą dwuetapową. Wybierając dom z poddaszem użytkowym, możemy skupić się na wykończeniu parteru, a odłożyć całościowe wykończenie piętra na przyszłość, unikając tym samym konieczności wzięcia kredytu bankowego i związanych z nim kosztów. Aby dom mógł być budowany etapami również musimy dobrze przemyśleć wybór projektu. Najlepsze do tego rodzaju inwestycji są projekty domów z poddaszem i dodatkowym pokojem na parterze. Gdy program funkcjonalny projektu zakłada takie pomieszczenie, możemy śmiało wykańczać jedynie parter, gdyż poza salonem będziemy mieć dostępną sypialnię. Dom budowany dwuetapowo powinien mieć również łazienkę w parterowej części budynku. Takie „mieszkanie” to standard w wielu nowobudowanych inwestycjach wielorodzinnych. 
Jeśli budujemy dwuetapowo, to możemy również zastosować system gospodarczy do wykończenia piętra. Rezygnacja ze zlecania budowy specjalistycznym firmom to ogromne korzyści dla całej inwestycji. Jeśli tylko posiadamy odpowiednie umiejętności, lub wśród naszych znajomych, czy rodziny znajdziemy odpowiednich specjalistów, oszczędności mogą być bardzo znaczące.

 

Dom przy Imbirowej 10
Dom przy Imbirowej 10

 

Nie tylko tania budowa – energooszczędność się opłaca.

O nowo wybudowanym domu będziemy mogli powiedzieć, że jest ekonomiczny nie tylko analizując koszty budowy. Ważne jest również ile wydamy na utrzymanie i użytkowanie budynku. Przy uwzględnieniu kosztów późniejszej eksploatacji, zwłaszcza kosztów ogrzewania, istotne są kilka kwestii. Przede wszystkim ważna jest kubatura budynku - oczywiste jest, że ogrzewanie większego domu jest bardziej kosztowne. Kluczową rolę odgrywa również izolacyjność przegród zewnętrznych, czyli skuteczne docieplenie ścian i dachu. Kompaktowa bryła budynku, dzięki minimalnej powierzchni ścian zewnętrznych, również okazuje się bardzo korzystna. Wybierając projekty domów zwróćmy uwagę, czy spełniają one aktualne normy WT 2021 i posiadają charakterystykę energetyczną, spełniającą obowiązujące normy dotyczące przegród i zapotrzebowania na energię. 
Warto również przemyśleć zastosowanie nowoczesnych systemów bazujących na odnawialnych źródłach energii. Instalacja solarna, fotowoltaika, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czy ogrzewanie pompą ciepła to systemy pozwalające znacznie obniżyć koszty ogrzewania i utrzymania domu.

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Dom z kontenerów: TOP 10 projektów. Pomysły i inspiracje.

  Dom z kontenerów: TOP 10 projektów. Pomysły i inspiracje. W ostatnich latach cor ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Dracena - cechy, uprawa, pielęgnacja i najpiękniejsze odmiany

 Dracena (Dracaena) - uprawa, pielęgnacja, cechy - wszystko co trzeba wiedzieć Dracena t ...