Bank Nieruchomości

Sposoby na skuteczne podlanie trawnika

 

Prawidłowe podlewanie to najważniejsza część konserwacji trawnika, aby utrzymać go zawsze w doskonałej kondycji. I choć podlewanie trawnika jest dość proste, istnieją sposoby na skuteczne podlewanie trawnika, które pozwolą zaoszczędzić Ci czas i pieniądze. Jaki system najlepiej sprawdzi się na Twoim podwórku? Oto krótki przegląd różnych metod, których możesz użyć, oraz kilka wskazówek dotyczących skutecznego podlewania.

 

Podlewanie ręczne za pomocą węża - najprostszy sposób podlewania trawnika

Do podlewania ręcznego wystarczy dobry waż ogrodowy, z dyszą przymocowaną na końcu. Jest to najprostsza metoda i system ten doskonale nadaje się do podlewania małych trawników, roślin doniczkowych i kwiatów. Nie jest jednak tak dobry sposób do podlewania dużych połaci trawników. Największym problemem związanym z podlewaniem ręcznym jest to, że nie wiadomo, kiedy podlewanie jest wystarczające, niemniej jednak na mniejszych obszarach łatwiej jest nad tym zapanować.

 

Zraszacze do podlewania trawnika - kiedy warto je użyć?

Istnieje wiele rodzajów zraszaczy ogrodowych.

 • •  Zraszacze oscylacyjne - poruszają się w przód i w tył, wystrzeliwując cienkie strumienie wody w powietrze, aby pokrywając w ten sposób duży teren.
 • •  Zraszacze uderzeniowe - wystrzeliwują wodę jak pistolet wodny w ruchu okrężnym.
 • •  Zraszacze stacjonarne - rozpylają wodę w sposób ciągły w jednym wzorze. Są przydatne do podlewania trudno dostępnych miejsc pod drzewami i w narożnikach.
 • •  Zraszacze ruchome - poruszają się wzdłuż podwórka podczas nawadniania. Są przydatne w przypadku dużych, równych trawników. 
 •  

Stałe lub wbudowane systemy nawadniania, czyli profesjonalna metoda podlewania trawnika

Stałe systemy nawadniające są najbardziej wydajną i wygodną metodą nawadniania trawników. Są też oczywiście najdroższe, ale również najbardziej profesjonalne i schludne. Wystarczy ustawić timer i pozwolić systemowi robić swoje. Ten system nawadniania wymagają wykopania rowków w celu poprowadzenia rur, a także corocznej konserwacji. Oszczędzasz jednak mnóstwo czasu i kłopotów.

 

Nawadnianie kropelkowe

Jest to metoda polecana dla osób, które chcą za wszelką cenę oszczędzać wodę, ponieważ system działa w ten sposób, że, zraszany jest jedynie obszar korzeni roślin. Dzięki temu liście pozostają suche, co pozwala uniknąć grzybów i oszczędza wodę. Jest to świetne rozwiązanie do ogrodów, ale mniej praktyczne w przypadku trawników.

 

Jak umiejętnie podlewać trawnik: wskazówki

 •  
 • •  Dostosuj nawadnianie do panujących warunków - różne obszary trawnika będą miały różne wymagania dotyczące podlewania. Na przykład wzgórza od strony południowej mogą wymagać więcej wody, a obszary pod drzewami mniej.
 • •  Nie przestawaj podlewać podczas suszy - nie wierz w powszechny mit, że trawa przechodzi w stan uśpienia podczas suszy. Jeśli nie dostarczysz trawie trochę wilgoci podczas suszy, obumrze
 • •  Jeśli to możliwe, podlewaj rano - dzięki czemu trawa będzie nawodniona przez cały dzień. Podlewanie wieczorem na zapewnia takich korzyści i dodatkowo sprzyja rozwojowi szkodliwych grzybów.
 •  

Jak skutecznie podlać trawnik? Sprawdź wilgotność gleby, aby określić czas podlewania

Po pierwsze, cięższa gleba, na przykład gliniana nie wchłania wilgoci tak szybko jak luźna lub piaszczysta gleba, więc należy ją podlewać dłużej. Po dłuższym ciepłym i suchym okresie podlewaj trawnik przez 30 minut. Następnie wyłącz wodę i sprawdź wilgotność gleby. W tym celu możesz wbić łopatę w trawnik i przechylić ją do przodu, aby odsłonić glebę. Sprawdź, jak głęboko wniknęła woda. Wilgotna gleba będzie ciemniejsza. Celem jest, aby woda wniknęła na głębokość od 7 do 10 centymetrów. Jeśli woda nie wniknęła wystarczająco głęboko, należy wznowić nawadnianie.

 

 

 

  Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Mieszkania w Słupsku – jak znaleźć wiarygodnego dewelopera?

 Po wejściu w życie tak zwanej ustawy deweloperskiej, czyli ustawy o ochronie praw nabywcy lo ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Najwyższy budynek w Europie - Łachtr Centr

 Najwyższy budynek w Europie - Lakhta Center (Łacht Centr), 462 metry, PetersburgW świecie a ...