Bank Nieruchomości

Peonia a piwonia - jakie są różnice?

 

Czy Piwonia i Peonia to ten sam kwiat? Czy są różnice pomiędzy tymi kwiatami?

 

Peonia i piwonia - dwa różne rodzaje kwiatów, czy dwie nazwy na ten sam gatunek? Chcąc posadzić piwonie, jakie są zalecenia dotyczące ich pielęgnacji? Czy można hodować piwonie w doniczkach? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.


Czy peonia i piwonia to ten sam kwiat? Pochodzenie Piwoni.

 

Czy peonia i piwonia to ten sam kwiat? Tak, peonia i piwonia to po prostu dwie różne nazwy określające tą samą roślinę. Słowo piwonia to polska wersja łacińskiej nazwy "paeonia", czyli właśnie peonii. Nazwa ta pochodzi z języka greckiego i odnosi się do Paeona - mitycznego lekarza bogów, który rzekomo ratował rannych w wojnie trojańskiej za pomocą kwiatów peonii.

Piwonie pochodzą z Azji, gdzie rosły dziko już od bardzo wczesnych czasów. Po raz pierwszy zaczęto je hodować w VII wieku, w Chinach. Szybko stały się tam bardzo popularne i cenne. Piwonia ozdabiała między innymi cesarskie ogrody. W Polsce znane są od XIX wieku. Kwiaty peonii dobrze znoszą nasz klimat, dzięki czemu mogą przetrwać w naszym ogrodzie przez wiele lat. Wczesne odmiany Piwoni kwitną w okolicach maja i czerwca, a późne na końcu czerwca. Kwitną jedynie przez około półtora miesiąca.

Piwonie mają kwiaty w różnych odcieniach. Odcienie występujące najczęściej to różowy, biały, czerwony, purpurowy lub fioletowy. Istnieją także odmiany pomarańczowe, a nawet dwubarwne. Kwiaty peonii są świetną ozdobą wnętrz. Ciekawostką jest fakt, że jej płatki są jadalne – można je dodawać do sałatek lub przyrządzać konfitury.

 

Piwonie - uprawa

 

Uprawa piwonii wymaga wysiłku, ponieważ są one podatne na choroby i mają wysokie wymagania. Mimo to ich piękno warto zdobyć, ponieważ piękne kwiaty rekompensują wkład pracy. Najlepiej sadzić je w półcienistym miejscu, ponieważ wymagają promieni słonecznych, ale 3-4 godziny dziennie w zupełności im wystarczy. Lubią żyzne, próchnicze gleby o obojętnym pH. Nie lubią tłoku, ale dobrze rosną w towarzystwie innych kwiatów, takich jak złocienie, lilie, dzwonki, orliki i łubiny.

Piwonie wymagają umiarkowanego podlewania, a gleba wokół rośliny może być ściółkowana korą, co pomoże utrzymać wilgoć. Należy unikać moczenia liści piwonii, ponieważ są one podatne na szarą pleśń, która rozwija się na zalegającej wilgoci. Nawóz dla piwonii nie jest konieczny, jeśli roślina jest posadzona w żyznej glebie. Jeśli jednak zdecydujesz się ją dokarmiać, pamiętaj o umiarze, ponieważ przenawożenie sprawia, że peonia staje się bardziej podatna na choroby i kwitnie słabiej w kolejnym sezonie.

 

Sadzenie Piwonii - co trzeba wiedzieć?

 

Zanim zaczniesz sadzić piwonie, zastanów się nad odpowiednim dla nich miejscem, ponieważ nie powinno się jej za często przenosić. Przyszłe miejsce piwoni, powinno być zaciszne i osłonięte od wiatrów, z lekko padającym cieniem. Piwonie potrzebują sporo miejsca, dlatego też, jeżeli planujesz posadzić je w większej liczbie, zachowaj odstęp między nimi wynoszący około pół metra. Glebę w dołkach możesz wymienić na kompost lub dodać nieco obornika. Ważne jest, aby nie sadzić sadzonek zbyt głęboko, ponieważ wtedy piwonia nie będzie kwitła. Pąki kwiatowe powinny znajdować się na wysokości 3-5 cm ponad powierzchnią ziemi.

 

Kiedy sadzić Piwonie?

 

Najlepszym czasem na posadzenie piwonii w ogrodzie jest przełom sierpnia i września, ponieważ wtedy są one w stanie spoczynku, ale już wykształciły pąki, które zakwitną w następnym sezonie. Można też kupić w sklepach ogrodniczych sadzonki piwonii o gołych korzeniach, które nadają się do sadzenia od września do listopada jesienią lub od marca do maja wiosną.

 

Czy Piwonie można przesadzać?

 

Przesadzanie piwonii jest trudne i te rośliny go nie lubią, dlatego należy unikać tego zabiegu, jeśli nie ma ku temu konieczności. Kiedy przesadzić piwonie? Można to zrobić, jeśli roślina na obecnym stanowisku choruje, słabo kwitnie lub nie ma wystarczająco dużo miejsca.

Przesadzanie piwonii jest trudne i te rośliny go nie lubią, dlatego należy unikać tego zabiegu, jeśli nie ma ku temu konieczności. Kiedy przesadzić piwonie? Można to zrobić, jeśli roślina na obecnym stanowisku choruje, słabo kwitnie lub nie ma wystarczająco dużo miejsca. Najlepszym czasem na przesadzenie jest przełom sierpnia i września. Piwonie wykopujemy delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni. Liście należy przyciąć 2-3 cm nad pąkami. Następnie należy oczyścić lub nawet opłukać karpę i zostawić ją na chwilę do przeschnięcia, żeby lepiej widzieć rozkład pąków. To ułatwi prawidłowe posadzenie rośliny. Trzeba też wziąć pod uwagę, że po przesadzeniu piwonie mogą nie kwitnąć przez 2-3 lata.

 

Jak pielęgnować Piwonie w doniczkach?

 

Piwonie mogą być hodowane nie tylko w ogrodzie, ale również w donicach na balkonie lub tarasie. Jednak nie każda odmiana tej rośliny będzie się dobrze czuć w takich warunkach. Najlepiej nadają się do tego piwonie chińskie lub piwonie lekarskie. Tak samo jak piwonie w ogrodzie, piwonie w doniczkach nie lubią przesadzania, dlatego trzeba zadbać o to, żeby donica była duża. Peonie w doniczkach potrzebują częstszego podlewania niż te rosnące w gruncie i trzeba zabezpieczyć je przed zimą.

 

Zobacz też: 

Czy komarzyca odstrasza komary? Nie!
Kwiat język teściowej - uprawa, korzyści i najpiękniejsze odmiany

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Co wpływa na ceny nieruchomości? Omówienie czynników

 Z jednej strony, ceny nieruchomości mogą być kształtowane przez czynniki makroekonomiczne, ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak akcesoria biurowe mogą pomóc w utrzymaniu porządku i ...

Odpowiednio wyposażone biuro ułatwia efektywną pracę. Zobacz jak dobrać akcesoria biurowe, któ ...