Bank Nieruchomości

Jak rozmnożyć róże? Rozmnażanie róż z łodygi

 

 

Róża, niekwestionowana królowa kwiatów, to krzew z rodziny różowatych. Występuje w postaci stojącej oraz pnączy. Kwiaty róży są niezwykle pachnące i chętnie odwiedzane przez zapylające je owady.

 

Róże - charakterystyka


Pochodzenie róż przypisywane jest terenom wschodniej Azji w szczególności Chinom, gdzie występuje ich największe zagęszczenie oraz różnorodność gatunkowa. Rośliny te można spotkać w prawie całej Europie, większej części Azji, Afryce, jak również niemal na całym terytorium Ameryki Północnej (z wyjątkiem obszarów zimnych, czyli dalekiej północy i Arktyki).

Krzewy róż mogą osiągnąć nawet 3 m wysokości, a w przypadku róż pnących nawet do 30 m. Łodygi są kolczaste, proste, grube i zdrewniałe, a u róż pnących – dość giętkie oraz łukowate. Kolce chroniące roślinę są różne w zależności od gatunku. Mogą być proste, zakrzywione, hakowate lub drobne igiełkowe. Liście róż są kształtu eliptycznego, okrągłego lub owalnego o spiczastym lub zaokrąglonej formie, ciemnozielone z ząbkami na brzegach. Kwiaty rośliny mogą być pełnopłatkowe lub – w zależności od gatunku – półpełne, pięknie pachnące i występujące w szerokiej gamie barw. Rozmiar kwiatu jest także zależny od gatunku, dostępu do słońca oraz pielęgnacji. Rozmnażanie róż y z łodygi pozwala pozyskiwać własne sadzonki.

 

Czerwona róża, źródło: Pexels

 

Rozmnażanie róż – jak najprościej rozmnażać róże z łodygi?

 

Zdrewniała łodyga róż jest dość trudnym materiałem do przygotowania sadzonek. Jak w takim razie rozmnażać róże z łodygi? Do rozmnożenia róży należy wybrać jeden pęd, który wycinamy, tniemy na mniejsze fragmenty i umieszczamy w surowym ziemniaku, który świetnie sprawdzi się jako podłoże. Ziemniak zapewnia fragmentowi łodygi róży optymalną dawkę składników odżywczych, witamin, makro i mikroelementów oraz soli mineralnych. Dzięki takiemu naturalnemu podłożu roślina ma szansę dość szybko zbudować własny układ korzeniowy oraz przez czas wzrostu czerpać potrzebne jej składniki odżywcze.

Jak rozmnożyć róże z łodygi w bardziej profesjonalny sposób? Do tego celu wykorzystaj preparaty zwane ukorzeniaczami, które spowodują szybsze pojawienie się korzeni na odciętym fragmencie roślin. Utnij kawałek łodygi, zanurz go w preparacie i posadź w przygotowanym podłożu.

 

Jak ukorzenić różę z łodygi?

 

Jak sadzić różę z łodygi? Przygotowaną łodygę należy pociąć na dziesięciocentymetrowe fragmenty. Następnie każdy z nich wbij w surowy ziemniak. Przygotowany w ten sposób kawałek łodygi trzeba (wraz z ziemniakiem) zakopać w ziemi, w miejscu odpowiednio nasłonecznionym oraz osłoniętym od wiatru. Po mniej więcej miesiącu, łodyga powinna się ukorzenić. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszystkie przygotowane łodygi się przyjmą. Gotowe sadzonki należy pielęgnować aż do momentu wysadzenia ich na przygotowane miejsca.

Należy pamiętać, że młode sadzonki są wrażliwe na mróz. Jak wyhodować różę z łodygi, która szybko zacznie się rozrastać? Młode sadzonki warto okryć matą słomianą, która zapobiegnie przemarznięciu roślinek.

 

Jak zaszczepić róże?

 

Zaszczepienie roślin wykonuje się w celu uzyskania lepszych efektów uprawy. Szczepienie róż potrzebne jest do poprawienia jakości i wyglądu kwiatów przeznaczonych do pozyskiwania olejków eterycznych czy na dekoracyjne bukiety. Szczepienie ma również na celu ochronę róż przed chorobami, a także gorszymi warunkami upraw.
Aby zaszczepić różę na podkładce, należy wybrać krzew o dobrych parametrach wynikających z uprawy. Najbardziej uniwersalną podkładką jest róża dzika (wyjątkowo odporna na mrozy) oraz róża wielokwiatowa. Podkładka powinna mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy, co zapewni dobry wzrost rośliny w przyszłości. W tym celu należy ją zakopać do ziemi i okopczykować na zimę, by roślina nie przemarzła. Najlepszą porą do sadzenia podkładek jest jesień lub wiosna. Po zaszczepieniu całą roślinę należy dobrze podlać.

 

Jak rozsadzić róże?

 

Róża, podobnie jak większość krzewów, nie tylko rozrasta się, ale także poprzez swoje zagęszczenie pędów ogranicza światło słoneczne. Jak rozmnażać róże z łodygi, aby zyskać mocne krzewy? Młode i wyrośnięte sadzonki należy posadzić, zachowując 15 cm odległości pomiędzy roślinami. Całość trzeba nakryć folią w celu zapewnienia młodym pędom odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu.

 

 

Zobacz też: 

Peonia a piwonia - jakie są róznice?

Czy komarzyca odstrasza komary? Nie!

Kalanchoe Blossfeldiana - wszystko co trzeba wiedzieć

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Juka - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

 Juka - uprawa, wymagania, pielęgnacja Juka, gatunek roślin należący do rodziny szpara ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Czy inwestowanie w fotowoltaikę jest nadal opłacalne? Spra...

W obliczu rosnących cen energii elektrycznej w Polsce coraz więcej osób rozważa wprowadzenie fot ...