Bank Nieruchomości

Kalanchoe blossfeldiana - wszystko co trzeba wiedzieć

 

Kalanchoe blossfeldiana - informacje, pochodzenie, uprawa, pielęgnacja.

 

Kalanchoe blossfeldiana to piękna roślina doniczkowa z rodzaju Kalanchoe, która zdobyła bardzo dużą popularność wśród miłośników kwiatów na całym świecie. Charakteryzuje się ona wspaniałymi, jaskrawymi kwiatami o różnych kolorach. Kwiat ten wykorzystywany jest jako ozdobienie okien i regałów wielu domach oraz biurach. Kalanchoe blossfeldiana kwitnie przez długi okres czasu w ciągu roku dzięki czemu może osiągnąć nawet do 30 centymetrów wysokości. Jest łatwa w uprawie i pielęgnacji, co czyni ją idealnym wyborem dla początkujących ogrodników oraz osób poszukujących rośliny o pięknych kwiatach. W tym artykule omówione zostaną najważniejsze informacje na temat uprawy i pielęgnacji Kalanchoe Blossfeldiana, a także przedstawimy jej najpiękniejsze odmiany, które bez wątpienia warto poznać. Dowiecie się także, jak dbać o tę roślinę, aby zachować jej piękny wygląd i zdrowie przez długi czas.

 

Pochodzenie Kalanchoe Blossfeldiana

 

Pochodzenie Kalanchoe Blossfeldiana sięga egzotycznego Madagaskaru. Roślina ta jest sukulentem. Co to oznacza? Sukulentami określamy te rośliny które potrafią przystosować się do surowych warunków do rozwoju. Na skalistych i kamienistych terenach pięknej wyspy jaką jest Madagaskar, rośliny te musiały walczyć z surowymi warunkami, takimi jak brak wody, słoneczne upały i suchy wiatr żeby przetrwać - i mimo tych trudności, rośliny te doskonale sobie poradziły. Kalanchoe blossfeldiana radzi sobie znakomicie dzięki swoim zdolnościom przystosowawczym. Jej gruboszowate liście i pędy magazynują wodę, zapewniając roślinie przetrwanie w okresach suszy. Kwiaty kalanchoe blossfeldiana to kolejne narzędzie które kwiat ten dobrze wykorzystuje w walce o przetrwanie. Jaskrawe kolory, takie jak czerwień, róż i pomarańcz, przyciągają owady zapylające, co zapewnia roślinie możliwość rozmnażania.

Zdolność przystosowania do trudnych warunków klimatycznych jest głównym po aspektach wizualnych powodem przez który kalanchoe blossfeldiana jest tak bardzo popularna.

 

Barwy kwiatów. Kiedy kwitnie Kalanchoe Blossfeldiana?


Kalanchoe blossfeldiana to roślina, która zachwyca różnorodnością kolorów swoich kwiatów. W zależności od odmiany, kwiaty kalanchoe blossfeldiana mogą mieć różne odcienie i kombinacje kolorów. Najczęściej spotykanymi kolorami są czerwień, róż, pomarańcz, żółty i biel, ale istnieją również odmiany o nieco bardziej egzotycznych kolorach, takie jak fiolet, różowy, brzoskwiniowy i jasnozielony. Kwiaty kalanchoe blossfeldiana mają charakterystyczny kształt baldachogrona i pojawiają się na końcach pędów w okresie od zimy do późnej wiosny. Wybierając odmianę kalanchoe blossfeldiana, warto zwrócić uwagę na kolory kwiatów, aby dopasować je do wystroju pomieszczenia.

 

Uprawa Kalanchoe Blossfeldiana - kilka wskazówek

 

Kalanchoe blossfeldiana to roślina, która jest uznawana za stosunkowo łatwą w uprawie i pielęgnacji. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak zadbać o tę piękną roślinę:

Podłoże: Kalanchoe blossfeldiana najlepiej rośnie w żyznej i przepuszczalnej ziemi. Można wykorzystać gotowe mieszanki do roślin doniczkowych lub przygotować własne podłoże, mieszając ziemię ogrodniczą z piaskiem lub perlitem.

Wilgotność: Roślina ta wymaga umiarkowanej wilgotności, ale nie lubi zbyt mokrej ziemi. Należy unikać zalewania rośliny wodą i regularnie kontrolować wilgotność podłoża, aby zapewnić jej odpowiednie warunki.

Oświetlenie: Kalanchoe blossfeldiana lubi jasne, ale rozproszone światło. Najlepiej umieścić ją w miejscu z wystarczającą ilością światła dziennego, ale unikać bezpośredniego nasłonecznienia.

Temperatura: Ta roślina nie ma problemu i dobrze znosi różne temperatury, ale najlepiej rośnie w temperaturze od 12 do 24 stopni Celsjusza. Należy unikać jednak skrajnie wysokich temperatur i przeciągów - nie dlatego, że roślina ta nie poradziłaby sobie w tych warunkach, tylko po to żeby nasza roślina wyglądała zdrowo przez długi czas. 

Nawożenie: Kalanchoe blossfeldiana nie wymaga częstego nawożenia, ale można ją odżywiać co dwa/trzy tygodnie podczas okresu wzrostu, stosując nawozy dla roślin kwitnących.

Przycinanie: Po zakończeniu okresu kwitnienia, można przyciąć pędy rośliny, aby zachęcić do wzrostu nowe pędy i zachować ładny kształt.

Zachowując te proste wskazówki, można cieszyć się pięknem kalanchoe blossfeldiana przez długi czas.


Czy Kalanchoe Blossfeldiana można przesadzać?

 

Tak, Kalanchoe Blossfeldiana można przesadzać. Przesadzanie tej rośliny jest zalecane, gdy roślina zakończy kwitnienie. Zwykle przesadza się ją raz do roku, najlepiej wiosną lub wczesnym latem, gdy roślina rozpoczyna wtedy już okres wzrostu.

Aby przesadzić Kalanchoe Blossfeldiana, należy wybrać większą doniczkę o około 3 cm większą od poprzedniej i przygotować nowe podłoże. Następnie, delikatnie wyjąć roślinę z dotychczasowej doniczki, usunąć nadmiar starego podłoża z korzeni i umieścić roślinę w nowej doniczce, dodając świeżej ziemii.

Po przesadzeniu, roślinę najlepiej jest obficie podlać, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie, a następnie umieścić w miejscu o jasnym, ale rozproszonym świetle i zapewnić jej umiarkowaną wilgotność. W ciągu kilku dni po przesadzeniu należy uważnie obserwować roślinę i kontrolować jej stan, aby upewnić się, że roślina przyjęła się w nowej doniczce i otoczeniu.
Zachowując te proste wskazówki, można cieszyć się pięknem kalanchoe blossfeldiana przez długi czas.


Częste problemy. Jak rozpoznać niedobór składników - Kalanchoe Blosseldiana

 

W niektórych sytuacjach może zdarzyć się, że nasza Kalanchoa Blossfeldiana doświadczy niedoboru składników odżywczych. W takiej sytuacji, będzie objawiać się to przede wszystkim w postaci nietypowego lub słabego wzrostu rośliny.

Poniżej przedstawiamy kilka cech, które w szczególności powinny zwrócić naszą uwagę:

Objaw 1. Liście, są bardzo małe lub mają dziwne kształty.

Objaw 2. Kolor rośliny jest matowy lub nawet przezroczysty w niektórych miejscach.

Objaw 3. Brak kwiatów, przebarwione kwiaty lub kwiaty wyglądające na zdeformowane lub uszkodzone

Objaw 4. Roślina nie kwitnie.

Jeśli zauważysz któreś z tych objawów, zalecamy nawożenie rośliny uniwersalną mieszanką lub świeżym kompostem. Ważne jest, aby wybrać jedno z tych rozwiązań zamiast stosować oba naraz, ponieważ może to spowodować uszkodzenie rośliny.


Częste problemy. Jak rozpoznać niedobór składników - Kalanchoe Blosseldiana

 

Aby rozmnożyć Kalanchoe blossfeldiana, najlepiej będzie wykorzystać sadzonki wierzchołkowe, które powstają z młodych pędów już po usunięciu starego kwiatostanu. Optymalnym czasem na wykonanie sadzonek jest okres od maja do czerwca. Przed umieszczeniem w podłożu, należy sadzonkę ukorzenić, używając do tego odpowiedniego preparatu ukorzeniającego. Podłoże powinno być z piasku i gliny.
 

FAQ - Częste pytania i odpowiedzi - Kalanchoe Blossfeldiana


Sekcja FAQ (Częste pytania i odpowiedzi) na temat Kalanchoe Blossfeldiana to zbiór najczęściej zadawanych pytań na temat tej rośliny, wraz z krótkimi i zwięzłymi odpowiedziami.
 

FAQ - Często zadawane pytania i odpowiedzi


Jakie są inne nazwy lub określenia na ten kwiat?
Potoczna polska nazwa to żyworódka.
Jaką wysokość może osiągnąć Kalanchoe Blossfeldiana?
Około 30 centymetrów wysokości
Jaka temperatura jest najlepsza dla tej rośliny?
Najlepsza temperatura to od 10 do 20 stopni celsjusza.
W jakim okresie kwitnie ta roślina?
Okres kwitnięcia najczęściej przypada na okres od zimy do późnej wiosny, jednak w praktyce roślina ta powinna móc zakwitnąć w dowolnym okresie w roku
Czy Kalanchoe Blossfeldiana jest trująca?
Tak, Kalanchoe Blossfeldiana jest trująca zarówno dla ludzi oraz zwierząt i absolutnie nie wolno jej spożywać.

 

 

Zobacz też: 

Peonia a piwonia - jakie są róznice?

Czy komarzyca odstrasza komary? Nie!


 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Cele inwestowania w nieruchomości. Dlaczego warto inwestowa...

 Dlaczego warto inwestować w nieruchomości? Jakie cele inwestycyjne spełniają nieruchomośc ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Alokazja - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

Alokazja - uprawa, wymagania, pielęgnacja Alokazja, znana również jako "roślina kropkowana" ...