Bank Nieruchomości

Begonia - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

 

Begonia - uprawa, wymagania, pielęgnacja

 

Begonie to niezwykle urokliwe rośliny, które zdobią wnętrza i ogrody swoimi kolorowymi, często nietypowymi liśćmi oraz delikatnymi kwiatami. Uprawa tych roślin może być nieco wymagająca, ale odpowiednio pielęgnowane rośliny wynagrodzą nam to obfitością swoich barw. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tajnikom uprawy begonii, omówimy jej główne wymagania oraz podpowiemy skuteczne metody pielęgnacyjne, aby zapewnić tym wyjątkowym roślinom odpowiednie warunki do rozkwitu.

 

O czym przeczytasz?  

1. Charakterystyka 

2. Pochodzenie 

3. Kształt i wygląd 

4. Temperatura i swiatło

5. Wilgotność powietrza

6. Podlewanie

7. Gleba i nawożenie

8. Przesadzanie

9. Czy Begonia jest rośliną trującą dla ludzi i zwierząt?

10. Czy Begonia oczyszcza powietrze?

11. Czy Begonia to roślina wieloletnia?

12. Czego nie lubią Begonie?

12. Napiękniejsze odmiany - Begonia

 

Begonia – charakterystyka

 

Pochodzenie - Begonia

Begonie to rośliny o bogatym rodowodzie, występujące naturalnie na różnych kontynentach, takich jak Afryka, Azja oraz Ameryka Południowa i Środkowa. Ich pierwotne środowisko to gęste lasy tropikalne, gdzie stanowią często charakterystyczne poszycie roślinne. Niektóre odmiany begonii, jako epifity, zasiedlają drzewa, wykorzystując je do wzrostu - podobnie jak niektóre gatunki storczyków. Odkryte w XVIII wieku, begonie od tamtego czasu przeszły intensywny rozwój pod rękami ogrodników, którzy wyhodowali ponad 1500 odmian poprzez krzyżowanie różnych gatunków. 

 

Kształt i wygląd - Begonia

Istnieją dwa główne typy begonii: te, które swoją atrakcyjność zawdzięczają liściom oraz te, których urok tkwi w kwiatach. Te pierwsze, a więc begonie których ozdobą są liście prezentują się zachwycająco dzięki różnorodności kolorów, wzorów i tekstur liści. Ich liście mogą być jednolicie zielone lub wielobarwne, ozdobione urokliwymi, pasiastymi wzorami, zarówno gładkie, jak i delikatnie strukturalne, czasem z wyraźnie zarysowanymi, misternymi wzorami na brzegach. Chociaż kwiaty begonii ozdobnych z liści nie są zwykle efektowne, to występują obficie, głównie w kolorach białym, różowym i czerwonym. Begonie z drugiej grupy, a więc te zachwycające kwitnieniem, prezentują swoją pełnię uroku właśnie podczas rozkwitu. Ich imponujące kwiaty, osiągające nawet 10 cm średnicy, często przypominają róże, dalie czy piwonie. Wachlarz barw obejmuje białe, różowe, czerwone, żółte odcienie oraz różnorodne połączenia kolorystyczne. Niektóre odmiany posiadają zwisające pędy i rozkoszny aromat. Begonie o kwiecistym uroku często znajdują swoje miejsce na zewnątrz, w ogrodach, na balkonach czy tarasach, nadając im wyjątkowego uroku.

 

Kwiaty Begoni, źródło: Unsplash

 

Begonia – uprawa, wymagania, pielęgnacja

 

Begonia jest rośliną której pielęgnacja i uprawa uchodzi za łatwą, ponieważ uchodzi za roślinę stosunkowo niewymagającą. Wystarczy więc przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby cieszyć się jej efektownym wzrostem i obfitym kwitnieniem.

 

Temperatura i światło

Uprawa w ogrodzie

Begonie uchodzą za wytrzymałe kwiaty, jednak nie znoszą temperatur poniżej zera stopni Celsjusza, dlatego warto je chronić i odpowiednio je przygotować przed przymrozkami. Najlepiej rosną w miejscach gdzie panuje półcień.
 

Uprawa w domu

Begonia doniczkowa doskonale radzi sobie w warunkach domowych. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie miejsce, najlepiej w pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze, oświetlonym, lecz unikającym bezpośredniego działania słońca.

 

Wilgotność powietrza

Uprawa w domu i ogrodzie

Begonie lubią wilgotność, ale nie przesadną. W warunkach ogrodowych warto regularnie je zraszać. Jeżeli natomiast uprawiamy Begonie w warunkach domowych i umieściliśmy ją w łazience, gdzie wilgotność jest naturalnie wyższa, należy pamietać o ograniczeniu podlewania begonii.

 

Podlewanie

Uprawa w domu i ogrodzie

Begonie świetnie się rozwijają w glebie lekko wilgotnej, dlatego warto podlewać je dopiero po delikatnym przeschnięciu podłoża (dalej jednak powinno być jeszcze wilgotne). Choć potrafią przetrwać okresowe susze, regularne podlewanie jest kluczowe, zwłaszcza latem – wtedy zaleca się podlewać Begonie nawet co tydzień. Zimą warto ograniczyć podlewanie - wystarczy raz na 7-10 dni, by uniknąć nadmiaru wody, który mógłby prowadzić do zgnilizny korzeni.

 

Gleba i nawożenie

Begonie preferują żyzne i przepuszczalne podłoże, które powinno być lekko wilgotne, ale nie przesadnie mokre. Najlepszy odczyn pH gleby dla Begonii to lekko kwaśny. W ogrodzie idealną glebą dla nich jest mieszanka żyznej ziemi z dużą ilością próchnicy. W doniczkach zaleca się korzystanie z gotowych podłoży do roślin kwitnących. Przy sadzeniu begonii ogrodowych warto wzbogacić glebę kompostem lub granulowanym humusem, który zawiera kwas humusowy oraz naturalne składniki mineralne. Przygotowując miejsce do sadzenia, można dodać kilka garści takiego podłoża. Następnie korzenie begonii należy osypać mieszanką ziemi ogrodowej i humusu w stosunku 1:1. Dodatkowo, już rosnące begonie można podsypywać humusem.

Zarówno jednoroczne ogrodowe begonie, jak i wieloletnie pokojowe wymagają nawożenia. W okresie od wiosny do jesieni, należy nawozić Begonie zazwyczaj co 2 lub 3 tygodnie. Dostępne są specjalne nawozy dedykowane dla tej rośliny, ale warto wybierać nawozy bogate w fosfor dla odmian z kwiatami lub z azotem i potasem dla tych, które cieszą oko jedynie liśćmi. Begonie potrzebują znacznej ilości składników odżywczych do wytworzenia dużej liczby kwiatów i liści. Składniki te szybko się wyczerpują w podłożu, dlatego tak kluczowa jest regularność w kwestii nawożenia. Zimą, od czasu do czasu, można także delikatnie nawozić stale kwitnące begonie, lecz już odpowiednio mniejszymi ilościami nawozu.

 

Przesadzanie

Przesadzanie begonii to ważny moment, który warto przeprowadzić w odpowiednim czasie. Najlepszy okres to wiosna, kiedy roślina zaczyna aktywnie rosnąć. Przesadzanie powinno odbywać się delikatnie, unikając uszkodzenia korzeni. Nowa doniczka powinna być nieco większa od poprzedniego, a podłoże świeże i dobrze przepuszczalne. Po przesadzeniu ważne jest obserwowanie rośliny i regularne podlewanie, aby wspomóc jej adaptację do nowych warunków.

 

Przycinanie liści

Warto przycinać liście Begonii zczególnie wtedy, gdy zależy nam na nadaniu roślinie bardziej estetycznego kształtu lub poprawieniu kondycji rośliny. Usuwanie uszkodzonych, martwych lub zaschniętych liści pozwala na lepsze krążenie powietrza wokół rośliny co przełoży się na jej zdrowszy wzrost. Warto też usunąć stare kwiatostany - dzięki temu zachęcimy rośline do wytworzenia nowych. Przycinanie powinno odbywać się przy użyciu ostrych nożyczek, aby uniknąć uszkodzeń zdrowych części rośliny.

 

Wilgotność powietrza - Umiarkowana
Temperatura - Umiarkowana
Stanowisko - Półcień
Podlewanie - Co tydzień w okresie od wiosny do późnej jesieni
Nawożenie - Regularne co 2-3 tyg. w okresie od wiosny do późnej jesieni.
Gleba - Gleba powinna być żyzna, lekko wilgotna i dobrze przepuszczalna
Zraszanie - Regularne
pH podłoża - pH lekko kwaśne
Przyjazność dla zwierząt - Begonia jest rośliną trującą dla zwierząt

 

Czy Begonia jest rośliną przyjazną dla zwierząt domowych?

Begonie są roślinami toksycznymi dla zwierząt domowych, w tym psów i kotów. W przypadku spożycia mogą wywołać objawy zatrucia, takie jak podrażnienie pyska i przełyku, nadmierne wydzielanie śliny, problemy z połykaniem, oraz wymioty. Toksyczność dotyczy wszystkich części begonii, ze szczególnym zagrożeniem związanym z korzeniami oraz wodą w podstawce doniczki. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać zwierzęta z dala od begonii i w razie kontaktu z rośliną, jakiekolwiek podejrzenie zatrucia należy skonsultować z weterynarzem.

 

Czy Begonia oczyszcza powietrze?

Begonie mogą pomóc w absorbowaniu pewnych zanieczyszczeń powietrza, takich jak formaldehyd, ale nie są jednak powszechnie uznawane jako jedne z najbardziej skutecznych roślin oczyszczających powietrze. Oczywiście wciąż warto trzymać begonie w domu ze względu na ich piękno i inne korzyści, ale jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza, istnieją inne rośliny, które są bardziej efektywne w tej roli.

 

Czy Begonia to roślina wieloletnia?

Tak, Begonie mogą być roślinami wieloletnimi, choć są odmiany, które są uprawiane jako rośliny jednoroczne lub dwuletnie w zależności od warunków i specyfiki odmiany. W odpowiednich warunkach i przy odpowiedniej opiece, niektóre gatunki begonii mogą przetrwać i kwitnąć przez wiele lat. Wiele begonii doniczkowych i ogrodowych to rośliny wieloletnie, które mogą cieszyć się długim okresem życia, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji i odpowiedniej ochrony przed przymrozkami jeśli chodzi o begonie ogrodowe. 

 

Czego nie lubią Begonie?

Begonie nie lubią suchej gleby, bezpośredniego nasłonecznienia, zimnych przeciągów oraz nieregularnego podlewania.

 

Najpiękniejsze odmiany - Begonie

 

Begonia królewska (Begonia rex) - Prawdopodobnie najpopularniejsza odmiana Begonii. Begonia królewska to gatunek ceniony za wyjątkowe liście o bogatej kolorystyce i różnorodnych wzorach. Charakteryzuje się delikatnymi, aksamitnymi liśćmi o niezwykłych odcieniach zieleni, czerwieni, fioletu i srebra, co nadaje jej wyjątkowy wygląd. Kwiaty królewskiej begonii są zwykle małe i niepozorne w porównaniu z efektownymi liśćmi.

 

Begonia królewska, źródło: Unsplash

 

Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida) - Begonia bulwiasta to z kolei gatunek begonii ceniony za duże, efektowne kwiaty o różnorodnych kolorach i kształtach. Kwitnienie tego gatunku begonii jest bardzo obfite. Jest to popularna begonia ogrodowa, doskonale nadająca się do rabat, pojemników czy kwietników, ciesząca oko wyjątkowymi kwiatami o różnych kolorach i formach.

 

Begonia bulwiasta, źródło: Wikimedia


Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens-cultorum) - Popularna odmiana begonii ceniona za ciągłe kwitnienie przez większość sezonu (stąd nazwa). Begonia stale kwitnąca charakteryzuje się niskim wzrostem, obficie kwitnącymi, małymi kwiatami w odcieniach różu, czerwieni, białego czy pomarańczowego. Doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna do nasadzeń w ogrodzie, ale również jako roślina doniczkowa, która potrafi ozdobić balkony czy tarasy przez długi okres.

 

Begonia stale kwitnąca, źródło: Unsplash

 

Zobacz też: 

Anturium - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

Peperomia - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

Skrzydłowiat - uprawa, pielęgnacja, cechy, najpiękniejsze odmiany

Epipremnum złociste - uprawa, wymagania, pielęgnacja - wszystko co trzeba wiedzieć

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach 2024

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach to często najlepszy wybór, bo nabycie nieru ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Sposób na muchy w domu - jak sobie z nimi poradzić?

 Okres letni pomimo swoich licznych uroków, niesie ze sobą również pewne nieprzyjemności. ...