Bank Nieruchomości

Anturium - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

 

Anturium - uprawa, wymagania, pielęgnacja

 

Anturium to roślina o niezwykłym wdzięku i charakterystycznych, zielonych kwiatach. Popularne ze względu na swoją wyjątkową urodę, anturie cieszą się także zainteresowaniem ze względu na swoje niskie wymagania do uprawy.  W tym artykule zgłębimy tajniki uprawy tej egzotycznej rośliny, omówimy jej wymagania oraz udzielimy praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do zdrowego wzrostu i bujnego rozwoju.

 

O czym przeczytasz?  

1. Charakterystyka 

2. Pochodzenie 

3. Kształt i wygląd 

4. Temperatura i swiatło

5. Wilgotność powietrza

6. Podlewanie

7. Gleba i nawożenie

8. Przesadzanie

9. Czy Anturium jest rośliną trującą dla ludzi i zwierząt?

10. Czy Anturium oczyszcza powietrze?

11. Napiękniejsze odmiany - Anturium

 

Anturium  – charakterystyka

 

Pochodzenie - Anturium

Anturium pochodzi z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, składając się na bogate dziedzictwo roślinne tego obszaru. Nazwa botaniczna "anturium" wywodzi się z greckich słów "anthos" (kwiat) i "oura" (ogon). W historii nazewnictwa rośliny, pierwotnie w 1894 r. przypisano im polską nazwę "kitnia", jednak już w 1900 r. profesor Józef Rostafiński zasugerował użycie nazwy "anturyum". Wraz z korektą ortograficzną na początku XX wieku, nazwa ta przekształciła się w "anturium", która obowiązuje do dzisiaj.

Anturia obejmuje imponującą liczbę gatunków - około 1000 różnych odmian, które rosną w różnych regionach Ameryki Południowej i Centralnej, a także na terenach karaibów. 

 

Kształt i wygląd - Anturium

Anturium wyróżnia się swoimi charakterystycznymi sercowatymi, lśniącymi liśćmi oraz nietypowymi kwiatami skupionymi w kolby, otoczone specjalnym liściem przykwiatowym okrywającym kwiatosan zwany spathą. W uprawach domowych, kolorystyka kwiatów może być wyjątkowo zróżnicowana, zależna od odmiany. Choć w Polsce najczęściej spotyka się barwy takie jak biały, czerwony, różowy czy fioletowy, w ich naturalnym środowisku występują także odmiany kremowe, jasnozielone, pomarańczowe, brązowe, żółte, a nawet dwubarwne. Szczególnie różnorodne odmiany kolorystyczne rosną w Panamie i Meksyku. Co interesujące, płatki kwiatów mogą zmieniać wygląd w miarę przekwitania rośliny.

 

Kwiaty Anturium, źródło: Unsplash

 

 

Anturium – uprawa, wymagania, pielęgnacja

 

Anturium jest rośliną której pielęgnacja i uprawa uchodzi za stosunkowo łatwą. Kluczem do efektywnego wzrostu i kwitnienia tej rośliny jest przestrzeganie kilku zasad oraz spełnienie kilku wymagań wymienionych poniżej.

 

Temperatura i światło

Antu rium to roślina, która preferuje dobrze oświetlone, lecz unikające bezpośredniego słońca stanowisko. Wymaga temperatury w granicach 19-23°C w okresie wzrostu, jednak zimą może tolerować nieco chłodniejsze warunki ze względu na okres spoczynku. Warto zadbać o odpowiednie warunki świetlne i temperaturowe, aby anturium mogło rozwijać się w pełni swojego potencjału i cieszyć oko swymi wyjątkowymi kwiatami.

 

Wilgotność powietrza

Anturium to roślina, która bardzo potrzebuje wilgotnego otoczenia do zdrowego wzrostu. Można stworzyć odpowiednie warunki dla niej poprzez regularne zraszanie liści, co zwiększa wilgotność wokół rośliny. Warto także uważać na miejsce umieszczenia anturium, unikając bezpośredniego kontaktu z kaloryferami czy innymi źródłami ciepła, które mogą prowadzić do przesuszenia powietrza.

 

Podlewanie

Podlewanie anturium jest kluczowym elementem opieki nad tą rośliną. W okresie wegetacji, od marca do września, zaleca się podlewanie co kilka dni - wtedy gdy górna warstwa gleby w doniczce wyschnie. Poza tym okresem, kiedy roślina nie rośnie już tak intensywnie, podlewanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Ważne jest, aby używać przefiltrowanej i odstanej wody o temperaturze pokojowej, unikając zimnej kranówki, która może zaszkodzić anturium. 

 

Gleba i nawożenie

Gleba dla Anturium powinna być przewiewna, żyzna i przepuszczalna, a także o kwaśnym pH między 4,5 a 5,5. W podłożu stosowanym do uprawy można wykorzystać mieszankę torfu, liści, piasku i przekompostowanej kory, łącząc je w równych proporcjach.

Jeśli chodzi o nawożenie anturium, należy zachować umiar, aby nie przesolić rośliny. Nawożenie najlepiej przeprowadzać wiosną i latem, stosując preparaty wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin doniczkowych lub biohummus. Podczas okresu intensywnego wzrostu, czyli od kwietnia do sierpnia, zaleca się nawożenie płynnym nawozem co dwa tygodnie.

 

Przesadzanie

Anturium to roślina, która potrzebuje stosunkowo częstego przesadzania - młode egzemplarze wymagają tego nawet raz w roku. Starsze okazy powinno się przesadzać około co 3 lata. Optymalny moment na przeprowadzenie tego zabiegu to wczesna wiosna, zaraz po okresie spoczynku. Sygnałem do przesadzania będzie pojawienie się nowych pędów lub wyłaniające się z otworów w doniczce korzenie, które sygnalizują o konieczności zorganizowania większego pojemnika.

 

Przycinanie liści

Usuwanie uszkodzonych, zasuszonych lub chorych liści jest zalecane, aby zachować zdrowy wygląd rośliny oraz zapobiec ewentualnym chorobom. Przycinanie może być także stosowane do utrzymania estetyki, poprzez usunięcie starych liści lub tych, które wyrosły w niepożądanym kierunku, zachowując jednocześnie zdrowe, dobrze rozwinięte pędy. Przycinanie powinno odbywać się za pomocą ostrych nożyczek ogrodniczych, aby uniknąć uszkodzeń i infekcji.

 

Wilgotność powietrza - Wymaga dużej wilgotności
Temperatura - 19-23°C
Stanowisko - Dobrze oświetlone
Podlewanie - Regularne podlewanie co kilka dni w okresie wegetacji
Nawożenie - Umiarkowane w okresie od marca do września.
Gleba - Gleba powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna
Zraszanie - Regularne
pH podłoża - pH kwaśne, między 4,5 a 5,5
Przyjazność dla zwierząt - Anturium jest rośliną NIEPRZYJAZNĄ dla zwierząt

 

Czy Anturium jest rośliną przyjazną dla zwierząt?

Anturium jest uznawane za roślinę trującą dla zwierząt domowych, takich jak psy, koty i inne zwierzęta. Wszystkie części tej rośliny zawierają substancje toksyczne, które mogą powodować reakcje alergiczne oraz problemy gastroenterologiczne, takie jak wymioty, biegunka czy podrażnienie jamy ustnej i gardła. W przypadku spożycia znacznych ilości tej rośliny, mogą wystąpić poważniejsze objawy, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność i unikać kontaktu zwierząt domowych z anturium. W sytuacji w której podejrzewamy zatrucie ta rośliną u naszych pupili, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

 

Czy Anturium oczyszcza powietrze?

Tak, anturium jest jedną z roślin, która może pomagać w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniach. Badania NASA (tak, NASA) wykazały, że anturium ma zdolność do usuwania z powietrza związków lotnych, takich jak formaldehyd, ksylen czy amoniak. Kwiaty te mają zdolność absorbowania tych substancji chemicznych przez swoje liście i korzenie, co może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. 

 

Najpiękniejsze odmiany - Anturium 

 

Anturium białe (Anthurium Andreego) - Anturium Sierra White to odmiana anturium o pięknych białych kwiatach, które wyróżniają się elegancją i subtelnym urokiem. Jasne, błyszczące kwiatostany tej odmiany są niezwykle efektowne i stanowią doskonałe ozdoby w przestrzeni domowej, dodając delikatnego akcentu świeżości i piękna.

 

Anturium różowe (Anthurium Sierra White), źródło: NET Plant Finder

 

Anturium czerwone (Anthurium Andreego) - Zachwyca intensywnym czerwonym odcieniem swoich kwiatów. Te wyraziste, sercowate kwiatuszki o subtelnym połysku dodają pomieszczeniom ciepła i elegancji. Połączenie czerwonych kwiatów z żółtym kwiatostanem sprawiają że anturium emanuje niezwykłą harmonią barw, nadając wnętrzom wyjątkowego charakteru i subtelnej egzotyki

 

Anturium czerwone (Anthurium Andreego), źródło: Unsplash


Anturium różowe (Anthurium Maine) - Anturium Maine, popularnie znane jako anturium różowe, to roślina szczególnie poszukiwana przez hodowców. Należy do serii Big American, charakteryzując się wydłużonymi, ciemnymi liśćmi oraz imponującymi, intensywnie różowymi kwiatostanami. Zarówno różowe, jak i białe odmiany anturium często są wykorzystywane do dekoracji bukietów, w tym ozdób ślubnych, dodając im uroku i wyjątkowej elegancji.

 

Anturium Różowe (Anthurium Maine), źródło: Unsplash

 

Anturium fioletowe (Anthurium Andreego Diamond Baby Purple) - Anturium Andreego Diamond Baby Purple to roślina charakteryzująca się mięsistymi kwiatami w odcieniach fioletu i różu oraz wyrazistymi, ciemnozielonymi liśćmi. Ciekawostką jest fakt, że młode egzemplarze tej rośliny wytwarzają różowe kwiatostany, które stopniowo ciemnieją wraz z ich dojrzewaniem, nabierając z czasem także intensywniejsze barwy.

 

Anturium Fioletowe (Anthurium Andreego Diamond Baby Purple), źródło: Unsplash

 

 

Zobacz też: 

Alokazja - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

Peperomia - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

Skrzydłowiat - uprawa, pielęgnacja, cechy, najpiękniejsze odmiany

Epipremnum złociste - uprawa, wymagania, pielęgnacja - wszystko co trzeba wiedzieć

 

    Udostępnij

Komentarze

Zdjęcie autora komentarza

Bank Nieruchomości

Minimum piękny kwiat.

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Koszt budowy domu – jak obliczyć? Ile kosztuje dom?

 Kalkulacja kosztów budowy domu musi obejmować wiele części składowych – począwszy od u ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny w okolicach War...

Planujesz zakup mieszkania na obrzeżach Warszawy? Lesznowola staje się coraz popularniejsza wśró ...