Bank Nieruchomości

Alokazja - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

Alokazja - uprawa, wymagania, pielęgnacja

 

Alokazja, znana również jako "roślina kropkowana", to fascynująca roślina doniczkowa, ceniona za swoje wyjątkowe liście o charakterystycznych wzorach i intensywnych kolorach. Uprawa alokazji w domowych warunkach staje się coraz popularniejsza ze względu na jej odporność i relatywnie niskie wymagania pielęgnacyjne. Jednak, by zapewnić jej prawidłowy wzrost i efektowny wygląd, istnieją pewne kluczowe aspekty dotyczące pielęgnacji, gleby, nawożenia i światła, o których warto wiedzieć.

 

O czym przeczytasz?  

1. Charakterystyka 

2. Pochodzenie 

3. Kształt i wygląd 

4. Temperatura i swiatło

5. Wilgotność powietrza

6. Podlewanie

7. Gleba i nawożenie

8. Przesadzanie

9. Czy Alokazja jest rośliną trującą dla ludzi i zwierząt domowych?

10. Czy Alokazja oczyszcza powietrze?

11. Czego nie lubi Alokazja?

 

Alokazja  – charakterystyka

 

Pochodzenie - Alokazja
Alokazje, będące członkami rodziny obrazkowatych (Araceae), mają swoje korzenie w tropikalnych lasach południowo-wschodniej Azji, głównie w obszarze wschodnich Himalajów i rozległych tropikalnych rejonach Azji, docierając nawet po Australię i zachodnią część Pacyfiku. Ich piękne liście oraz tropikalny charakter czynią je wyjątkowymi ozdobnymi roślinami domowymi.

 

Kształt i wygląd - Alokazja

Alokazja liczy aż 79 różnych gatunków. Alokazje prezentują różnorodne kształty i wielkości, od drobnych i średnich do bardzo dużych, przyjmując różne formy liści: strzałkowate, sercowate, a nawet oszczepowate. Ich wyraziste liście są z reguły purpurowofioletowe od spodu i zielono-miedziane od góry. Rośliny mogą osiągać znaczną wysokość, nawet od 4 do 10 metrów. Łodyga alokazji w zależności od gatunku może być gruba, kłączowata lub podziemna. Liście wyrastają z korony łodygi, stanowiąc o imponującym wyglądzie rośliny.

 

Alokazja, źródło: Pexels

 

 

Alokazja – uprawa, wymagania, pielęgnacja

 

Alokazja jest rośliną która uchodzi za średnio wymagającą w kwestii uprawy i pielęgnacji. Kluczem do efektywnego wzrostu i kwitnienia tej rośliny jest przestrzeganie kilku zasad oraz spełnienie kilku wymagań wymienionych poniżej.

 

Temperatura i światło

Alokazja, będąc rośliną lubującą się w świetle, preferuje miejsca dobrze oświetlone, jednak należy unikać stanowiska z bezpośrednim nasłonecznieniem. Alokazja nie jest wymagająca pod względem temperatury - komfortowo czuje się w standardowej temperaturze pokojowej, choć należy zaznaczyć że ze względu na swój tropikalny rodowód zdecydowanie bardziej od temperatur zimnych, woli temperatury wyższe. 

 

Wilgotność powietrza

Alokazja wymaga wyższej niż przeciętnie wilgotności powietrza. Duża wilgotność sprzyja jej rozwojowi, dlatego warto zapewnić roślinie odpowiednie warunki - w tym celu należy unikać umiejscowienia Alokazji w pobliżu grzejników lub kaloryferów (szczególnie w okresie grzewczym). Kluczowym w kontekście utrzymania optymalnego poziomu wilgotności powietrza będzie rutynowe, regularne zraszanie rośliny.

 

Podlewanie

Aby utrzymać alokazję w dobrej kondycji, ważne jest abyśmy podlewali ją umiarkowanie. Roślina potrzebuje regularnego podlewania, ale dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża wyschnie. Należy unikać podlewania zimną wodą, lepiej używać wody o temperaturze zbliżonej do pokojowej.

 

Gleba i nawożenie

Aby zapewnić właściwy rozwój alokazji, zaleca się stosowanie żyznej gleby o lekko kwaśnym pH oraz dobrze przepuszczalnego podłoża. Można skorzystać z mieszanki próchniczego substratu zmieszanego z piaskiem i naturalnym nawozem, takim jak obornik. Regularne nawożenie jest korzystne dla rośliny, zaleca się dokarmianie alokazji co dwa tygodnie od wiosny do jesieni. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego drenażu doniczki, co umożliwi optymalne odprowadzanie nadmiaru wody i zapewni lepsze dotlenienie korzeni rośliny.

 

Przesadzanie

Alokazja to roślina, która szybko rośnie, co wymusza regularne przesadzanie, szczególnie w pierwszych latach uprawy. Młode egzemplarze powinny być przesadzane co roku wiosną, natomiast starsze rośliny wymagają zmiany doniczki co 2-3 lata. Przesadzanie dorosłych alokazji zależy od rozwoju rośliny - gdy korzenie zaczynają wyraźnie wychodzić poza doniczkę, warto przeprowadzić ten proces. Gdy alokazja osiągnie swoją ostateczną wielkość i przestanie dynamicznie rosnąć, niekoniecznie trzeba ją przesadzać, jednak zaleca się co rok wymienić górną warstwę ziemi w doniczce, szczególnie wiosną.

 

Przycinanie liści

Alokazja nie potrzebuje regularnego przycinania liści w celu utrzymania swojego kształtu czy rozwoju. Zazwyczaj wystarczy usunięcie suchych, uszkodzonych lub obumarłych liści, aby wspomóc zdrowy rozwój rośliny. Jeśli jednak konieczne jest bardziej drastyczne przycięcie, należy to wykonać ostro zaostrzonym narzędziem, aby uniknąć zranienia rośliny i zapobiec ewentualnym infekcjom. Warto zachować ostrożność, gdyż w przypadku przycinania liści alokazji może wystąpić wydzielanie soku, który jest trujący i może podrażnić skórę.

 

Wilgotność powietrza - Wysoka wilgotność
Temperatura - Alokazja preferuje wyższe temperatury
Światło - Stanowisko powinno być dobrze oświetlone
Podlewanie - Regularne podlewanie. Alokazja nie toleruje nadmiaru wody
Nawożenie - Umiarkowane w okresie od wiosny do późnej jesieni
Gleba - Gleba powinna być żyzna, lekko kwaśna i dobrze przepuszczalna
Zraszanie - Regularne w celu utrzymania optymalnej wilgotności
pH podłoża - Lekko kwaśne
Przyjazność dla zwierząt - Alokazja jest rośliną NIEPRZYJAZNĄ dla zwierząt

 

Czy Alokazja jest rośliną przyjazną dla zwierząt domowych?

Nie, Alokazja nie jest rośliną przyjazną dla zwierząt domowych, zwłaszcza dla psów i kotów. Wszystkie części tej rośliny zawierają substancje toksyczne, takie jak kryształy szczawianu wapnia, które mogą wywołać reakcje alergiczne lub podrażnienia układu pokarmowego zwierząt, prowadząc do objawów takich jak nudności, wymioty, biegunka, czy podrażnienia skóry. W przypadku spożycia rośliny przez zwierzęta należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem, ponieważ alokazja może być szkodliwa dla ich zdrowia. Zaleca się trzymanie rośliny z dala od miejsc, w których przebywają zwierzęta domowe.

 

Czy Alokazja oczyszcza powietrze?

Tak, Alokazja znana jest ze swoich zdolności do oczyszczania powietrza. Jej duże, ozdobne liście pomagają w absorbowaniu różnych zanieczyszczeń z powietrza, takich jak formaldehyd, ksylen czy amoniak. 

 

Czego nie lubi Alokazja?

Alokazja nie jest zbyt przychylna przeciągom, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia jej delikatnych liści. Co więcej, roślina nie lubi nadmiernego podlewania, które może skutkować gniciem korzeni. Ważne jest także unikanie bezpośredniego nasłonecznienia, które może powodować poparzenia na liściach, prowadząc do zwiędnięcia lub przebarwień. Umieszczenie jej w bezpośrednim słońcu może być szkodliwe dla jej delikatnych liści, dlatego lepiej umieścić ją w miejscu o rozproszonym, pośrednim oświetleniu.

 

Alokazja, źródło: Pexels

 

Alokazja - najpiękniejsze odmiany

 

Alokazja Polly (Alocasia Polly) - Alokazja Polly to odmiana alokazji charakteryzująca się pięknymi, ciemnozielonymi liśćmi z białymi i jasnozielonymi żyłkami, co nadaje jej efektownego wyglądu. Jest to kompaktowa roślina o średniej wielkości, popularna ze względu na swój dekoracyjny wygląd. Idealna do uprawy wewnątrz pomieszczeń.

Alokazja Polly, źródło: Pexels

 

Alokazja Silver Dragon (Alocasia Silver Dragon) -  Odmiana alokazji, która wyróżnia się charakterystycznymi liśćmi o srebrzysto-białym marmurkowym wzorze na ciemnozielonym tle. Odmiana "Silver Dragon" cieszy się dużą popularnością głównie ze względu na charakterystyczną strukturę liści, które posiadają kontrastowe i unikalne wzory. 

 

Alokazja Silver Dragon, źródło: Pexels

 

Alokazja Melo (Alocasia Melo) -  Ta odmiana Alokazji charakteryzuje się wyjątkowymi liśćmi o nierównym, pofałdowanym kształcie, głębokim odcieniu delikatnego różu na górnej stronie i gładkiej, bladozielonej powierzchni z odrobiną burgundowej barwy na dolnej. Liście są skórzaste, osiągają 18–25 cm długości i 15 cm szerokośc. Roślina osiąga około 25–35 cm wysokości i charakteryzuje się krótką, wzniesioną łodygą oraz wyjątkowym układem żyłek na liściach, które wspólnie tworzą niepowtarzalne wzory.

 

Alokazja Melo, źródło: Pexels

 

Zobacz też: 

Zamiokulkas - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Dracena - cechy, pielęgnacja, uprawa

Skrzydłowiat - uprawa, pielęgnacja, cechy, najpiękniejsze odmiany

Epipremnum złociste - uprawa, wymagania, pielęgnacja - wszystko co trzeba wiedzieć

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Rury Przepustowe: Rozwiązania dla Budownictwa i Drogownictwa

 Rury Przepustowe: Rozwiązania dla Budownictwa i DrogownictwaWspółczesne budownictwo oraz dr ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Uciążliwy sąsiad - do kogo zgłosić skarge?

 Skarga na uciążliwego sąsiada Uciążliwi sąsiedzi to problem, z którym zmaga się s ...