Bank Nieruchomości

Ugryzienia lub ukąszenia po nocy? Sprawdź jaka jest przyczyna

 

ugryzienia po nocy

 

Nocne ugryzienia i ukąszenia mogą budzić uciążliwe, gdyż zwykle wiążą się z obolałymi lub swędzącymi skórnymi reakcjami. Znalezienie przyczyny tych niepożądanych objawów jest kluczowe dla zapewnienia sobie spokojnego snu i zachowania zdrowia skóry. Nie tylko insekty, takie jak komary czy pluskwy, mogą być odpowiedzialne za nocne ataki na naszą skórę, ale również inne insekty i owady. W tym artykule przedstawimy różne możliwe przyczyny nocnych ugryzień i ukąszeń oraz podpowiemy, jak zidentyfikować źródło problemu, typ ukąszenia oraz jak skutecznie złagodzić nieprzyjemne objawy. 

 

Masz ugryzienia lub ukąszenia po nocy? Sprawdź jaka jest przyczyna.


W umiarkowanym klimacie, takim jak ten który mamy w Polsce, nie występuje zbyt wiele owadów, których ukąszenia czy użądlenia stanowiłyby poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Niemniej jednak, powinniśmy zachować czujność, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci, które są bardziej podatne na toksyczne działanie owadów. Jeśli po nocy, zauważymy pogryzienia to warto zbadać sprawę i usunąć ich przyczynę z mieszkania.

Dlaczego ten problem jest aż tak istotny? Wiele osób bagatelizuje pojedyncze ugryzienia nocne, ponieważ nie doświadczają przy tym zbytnio negatywnych konsekwencji. Śmiało można powiedzieć, że ukąszenia owadów są zazwyczaj nieszkodliwe, chyba że mamy alergię. Alergiczna reakcja może prowadzić do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża zdrowiu i życiu. W takim przypadku objawy obejmują bóle głowy, nudności a w najcięższych przypadkach nawet drgawki.

 

Pogryzienia po nocy

 

Ugryzienia owadów lub innych insektów w nocy pozostawiają po sobie zwykle rozmaite ślady. Nie zawsze jesteśmy w stanie od razu zindentyfikować co nas ugryzło. Warto więc poznać najczęstsze typy nocnych ukąszeń, aby móc im skutecznie przeciwdziałać.
 

Swędzące ugryzienia po nocy

Pojedyncze, charakterystyczne ukąszenia po nocy zwykle pochodzą od komarów. Ich skutkiem jest powstanie bąbla, obrzęku oraz zaczerwienienia na skórze, wraz z intensywnym uczuciem swędzenia. Chociaż drapanie jest kuszące, starajmy się tego unikać, ponieważ zwykle jedynie to nasili to ból lub swędzenie. Zazwyczaj ślady po ukąszeniu komara znikają po kilku dniach. Jeżeli jednak utrzymują się dłużej, może to sygnalizować reakcję zapalną lub zakażenie. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem.

Dwa lub więcej sąsiadujących ze sobą ukąszeń mogą wskazywać na nocną aktywność pcheł. Ich ślady bywają subtelne: małe, różowe plamki z ciemniejszym punktem w centrum. Chociaż są trudne do zauważenia, towarzyszy im silne swędzenie, które może utrzymywać się przez kilka dni. W niektórych sytuacjach, nocny “atak” pcheł może skończyć się nawet kilkunastoma ukąszeniami. 

 

Bolące ugryzienia po nocy

Nocne ukąszenia, które wywołują dziwne reakcje na skórze, mogą skończyć się nie tylko swędzeniem, ale również odczuwaniem bólu różnego stopnia. Przykładem takich sytuacji jest kontakt z meszkami, które pozostawiają na skórze ślady krwi i obrzęk. Obszar ukąszenia może być wówczas cieplejszy i nieco opuchnięty. Warto unikać dodatkowego podrażniania lub drapania tego obszaru, aby uniknąć ryzyka infekcji. Istotne jest też zrozumienie, że ukąszenia meszek mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ owady te wstrzykują pod skórę drażniącą ślinę, która następnie rozprzestrzenia się w organizmie wraz z krwią.

W okresie letnim zwiększa się także ryzyko ukąszeń przez pszczoły, osy i szerszenie. Szczególnie te ostatnie, ze względu na swój duży rozmiar i obecność toksyn w jadzie, uważane są za szczególnie niebezpieczne. Warto jednak zauważyć, że szerszenie nie są naturalnie bardziej agresywne od os, atakują jedynie w przypadku prowokacji lub bezpośredniego zagrożenia. Chociaż ich użądlenie jest bardziej bolesne (ze względu na zdolność ich żądła do głębszego przenikania), zazwyczaj nie stanowi ono zagrożenia dla życia, o ile oczywiście nie występuje w formie masowej lub nie dotyczy osób uczulonych.


I wreszcie - pająki. Ukąszenia pajęczaków, zwłaszcza tych jadowitych, mogą wywołać różne reakcje skórne oraz symptomy zdrowotne.  Charakterystyczną cechą ukąszeń pająków, podobnie jak w przypadku meszków, może być również obecność niewielkiego śladu krwi w miejscu ukąszenia, 

W niektórych przypadkach, ukąszenia pajęczaków mogą prowadzić do reakcji alergicznych lub innych powikłań. Ważne jest, aby monitorować ewentualne zmiany w miejscu ukąszenia, takie jak rozprzestrzenianie się opuchlizny, wzrost bólu czy wystąpienie trudności w oddychaniu. Jeśli wystąpią poważne objawy, takie jak omdlenia, zawroty głowy lub duszności, konieczne jest natychmiastowe zwrócenie się o pomoc medyczną.

Warto podkreślić, że większość pajęczaków nie jest jadowita i ich ukąszenia zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. W Polsce występuje wiele gatunków pająków, ale większość z nich nie jest jadowita dla ludzi i ich ukąszenia zazwyczaj nie powodują poważnych problemów zdrowotnych. Powszechnie spotykanymi pająkami w Polsce są na przykład krzyżaki, kątniki, czy skakuny. Ich ukąszenia mogą być niewielko bolesne lub powodować tylko lekkie zaczerwienienie i obrzęk, podobnie jak u większości owadów.

Niemniej jednak, istnieją także w Polsce pająki jadowite, choć są one stosunkowo rzadkie. Przykładowo, do takich gatunków należy pająk rodziny Amaurobiidae, który może powodować reakcje skórne po ukąszeniu. W Polsce także spotykany jest pająk o nazwie skorpionik, który posiada jad, jednak ukąszenia przez ten gatunek są zazwyczaj tylko bolesne, a nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Niemniej jednak, w przypadku ukąszenia przez nieznanego pająka lub jeśli towarzyszą nam nasilone objawy, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu oceny i ewentualnego leczenia.


Co gryzie w nocy?
 

Ugryzienia po nocy - Pluskwa 
 

Owady o których wspomnieliśmy powyżej to nie koniec listy. Jak dotąd nie powiedzieliśmy jeszcze o insekcie najczęściej kojarzonym z nocnymi ukąszeniami. Jego obecność rejestrowano dawniej głównie w krajach słabo rozwiniętych, ale od jakiegoś czasu staje się też utrapieniem społeczeństw zamożnych. Mowa tu oczywiście o pluskwie.

Owady o których wspomnieliśmy powyżej to nie koniec listy. Warto także zwrócić uwagę na pewien insekt, który jest często kojarzony z nocnymi ukąszeniami. Początkowo występował głównie w krajach słabo rozwiniętych, jednak od pewnego czasu stał się również uciążliwością dla społeczeństw bardziej zamożnych. Mowa tu oczywiście o pluskwach.

Pluskwy to owady, które były dawniej częściej spotykane w rejonach o mniejszym stopniu higieny i sanitacji, ale teraz można je znaleźć także w bardziej rozwiniętych obszarach. Ich obecność może prowadzić do ukąszeń, które są zazwyczaj mało bolesne, ale mogą powodować swędzenie i podrażnienie skóry. Co istotne, pluskwy mogą być trudne do wykrycia, ponieważ są aktywne głównie w nocy i skrywają się w szczelinach mebli oraz innych miejscach. Zwykle jej ukąszenia pozostawiają delikatnie wyniesione, zaczerwienione obszary, często towarzyszące opuchliznie lub nawet rumieńcowi na skórze.

Pluskwa łóżkowa, żywiąca się krwią i aktywna przede wszystkim w nocy, stanowi łatwą zdobycz dla swoich ofiar z tego właśnie powodu. Zwykle jej ukąszenia pozostawiają delikatnie wyniesione, zaczerwienione obszary, często towarzyszące opuchliznie lub nawet rumieniowi skóry. Często w przypadku ukąszenia można zauważyć kilka lub kilkanaście śladów, rozmieszczonych w okolicach pleców, brzucha, ramion i klatki piersiowej. Jeśli istnieje podejrzenie obecności pluskiew, zaleca się gruntowne przeszukanie wszystkich zakamarków łóżka, a także dokładne przejrzenie materaca i pościeli. Ze względu na płaski kształt ciała pluskwy, może ona skutecznie ukrywać się w szczelinach i zakamarkach mebli i przez to jej wykrycie może być trudne.

Choć pluskwy w Polsce nie są tak powszechne to rozwój gospodarek i globalizacja sprzyja naturalnemu rosprzestrzenianiu się tych insektów co sprawia że z roku na rok jest ich w Polsce coraz więcej. Dlatego ważne jest zachowanie czujności i podejmowanie odpowiednich działań, aby zapobiec infestacji pluskwami.

 

Pluskwa, źródło: Pexels

 

Ugryzienia po nocy - Mrówki
 

W Polsce możemy napotkać na dwa gatunki mrówek, które są uważane za stosunkowo agresywne w kontekście ukąszeń. Są to tzw. mrówki czerwone i mrówki leśne. Po ukąszeniach tych owadów na skórze pojawia się charakterystyczna czerwona reakcja “pokrzywki”, której towarzyszy swędzenie i ból.

Ukąszenie po mrówce może objawiać się jako czerwone, swędzące miejsce na skórze. Jeśli podejrzewasz lub jesteś pewień że zostałeś pogryziony przez mrówki, możesz zastosować kilka działań w celu złagodzenia objawów i przyspieszenia gojenia. Na przykład, możesz zacząć od umieszczenia na skórze lodowatego kompresu, w celu zmniejszenia obrzęku i wstępnego złagodzenia swędzenia. Kremy lub maści przeciwhistaminowe mogą także pomóc w dalszym łagodzeniu i przeciwdziałaniu reakcjom skórnych. Jeśli odczuwasz ból lub stan zapalny, możesz również skonsultować się z lekarzem w celu zastosowania odpowiednich leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych.

Ważne jest, aby unikać drapania ukąszeń, ponieważ może to prowadzić do podrażnienia skóry, co może zwiększyć ryzyko infekcji. Jeśli widzisz, że reakcja skórna się nasila, obrzęk się powiększa lub pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak zawroty głowy czy duszności, warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli jesteś podatny na reakcje alergiczne na ukąszenia owadów lub obawiasz się poważnych skutków, zawsze warto uzyskać profesjonalną opinię medyczną.

 

 

Zobacz też: 

Kuna domowa w dachu - sposoby rozwiązania problemu
Pająk w toalecie - Czy spuszczony pająk może przeżyć?

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Fikus - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

 Fikus - uprawa, wymagania, pielęgnacja Fikusy, znane także jako figowce, nie tylko ozda ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Kto musi posiadać świadectwo energetyczne w 2024 roku?

 W Polsce wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej jest wymagany dla określ ...