Bank Nieruchomości

Pająk w toalecie. Czy spuszczony w toalecie pająk może przeżyć?


Pająk w toalecie. Czy spuszczony w toalecie pająk może przeżyć i ewentualnie powrócić?

 

Pająk to jeden z najbardziej niechcianych gości w naszych domach, a spotkanie z nim w łazience może być dla niektórych szczególnie nieprzyjemne. W rzeczywistości jednak pająki nie są aż tak straszne jak niektórym może się wydawać, a na dodatek są całkiem pożyteczne, ale nie o tym będzie dzisiejszy artykuł. W tym artykule skupimy się na problemie związanym z poradzeniem sobie w sytuacji gdy znajdziemy pająka w naszej łazience. Czy spuszczony w toalecie pająk może przeżyć i powrócić? To pytanie, które wielu z nas mogło w pewnym momencie zastanowić. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie oraz przyjrzeć się temu, jakie są szanse przeżycia pająka w kanalizacji i czy jego ewentualny powrót jest możliwy. Przyjrzymy się także temu, jakie alternatywy mamy do dyspozycji, jeśli nie chcemy zabić pająka, ale jednocześnie chcemy się go pozbyć z naszego domu.

 

Szanse przeżycia pająka po spuszczeniu w toalecie

 

Spuszczenie pająka do toalety to zdecydowanie radykalna metoda pozbycia się tych owadów z naszego domu do której nie nakłaniamy. Jednak, czy pająk może przeżyć w kanalizacji? Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna i zależy od wielu czynników, jednak w większości przypadków odpowiedź brzmi nie - spuszczony w toalecie pająk nie przeżyje. 

W zależności od gatunku pająka oraz warunków panujących w kanalizacji, szanse na przeżycie dla pająka są skrajnie niskie. Niektóre gatunki pająków, takie jak np. pająki wodne, są bardziej dostosowane do życia w środowisku wodnym, jednak nie zmienia to faktu że do życia także potrzebują tlenu. Inne gatunki, które preferują suche środowisko, mogą zginąć już w bardzo krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, że kanalizacja to środowisko pełne niebezpieczeństw, w tym chemikaliów, bakterii i grzybów, które zdecydowanie zagrażają zdrowiu pająka. Oprócz zanieczyszczeń, pająk może zostać zgnieciony przez ciśnienie wody, co oczywiście nie da mu żadnych szans na przeżycie.

 

Czy spuszczony w toalecie pająk może powrócić? 

 

Spuszczenie pająka w toalecie z bardzo wysokim prawdopodobieństwem uniemożliwi mu jakiekolwiek szanse na powrót. Woda w toalecie i rurach jest zwykle zbyt głęboka oraz zbyt szybka, aby pająk mógł ją pokonać, a już sam ruch wody i “turbulencje” spowodowane przez użycie spłuczki mogą go zabić.

Jednakże należy mieć na uwadze, że teoretycznie istnieje minimalna szansa na to, że pająk przeżyje i powróci do miejsca, w którym go pierwotnie spotkaliśmy (lub zostanie znaleziony w innym miejscu w łazience). Warunki są dwa - pająk nie może zostać zatopiony w wodzie, a także nie może zostać wciągnięty przez wir wody - taka sytuacja może mieć miejsce, gdy mechanizm w naszej spłuczce działa nieprawidłowo i angażuje zbyt małą ilość wody przy spuszczaniu toalety. Drugim warunkiem jest odpowiedni gatunek pająka - duże i silne pająki mają większe szanse od małych pająków na przetrwanie silnego przepływu wody i wydostanie się z muszli klozetowej. Przykładem gatunku pająka mającego relatywnie większe szanse na przeżycie od innych gatunków jest pająk Tegenaria, a także dobrze przystosowany do życia w środowisku wodnym - Topik (pająk wodny). W internecie można znaleźć historie opisywane przez internautów o pająkach, które przeżyły spuszczenie w toalecie i zostały znalezione później w łazience lub kuchni. Jednak w tym miejscu uspokajamy - takie przypadki są zdarzają się ekstremalnie rzadko.

 

Humanitarne alternatywy dla zabijania pająków w domu. Jak pozbyć się pająka nie zabijając go?

 

Należy pamiętać, że pająki są istotnymi elementami ekosystemu i pełnią ważną rolę w naturze, chociażby taką jak naturalna kontrola populacji owadów. Istnieją sposoby na uniknięcie zabijania pająków jednocześnie pozbywając się ich z naszego domu w sposób bardziej humanitarny niż spuszczenie go w toalecie.

Sposób 1 - Przeniesienie pająka na zewnątrz za pomocą kartki papieru i szklanki - Jednym ze sposobów jest łagodne przeniesienie pająka na zewnątrz, co jest szczególnie korzystne, jeśli nie chcemy ich zabić, ale chcemy ich pozbyć z domu. Można to zrobić przy użyciu szklanego słoika i kartki papieru, przy czym należy upewnić się, że pająk nie zostanie uszkodzony w procesie przenoszenia - należy uważać w szczególności na ich odnóża gdyż są one bardzo delikatne. 

Sposób 2 - Łapacz pająków - Łapacz pająków to urządzenie, które pozwala złapać pająki i inne drobne owady, a następnie przenieść je na zewnątrz bez ich uszkodzenia. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą zabijać pająków, ale chcą pozbyć się ich z domu. Łapacz pająków składa się z dwóch podstawowych elementów: przezroczystego pojemnika i długiego, cienkiego uchwytu. Pająk jest zwykle łapany na uchwycie i przenoszony na zewnątrz, gdzie jest uwalniany. Łapacz pająków jest prosty w użyciu i skuteczny w pozbywaniu się pająków, a także jest bezpieczny dla użytkownika i dla samego pająka. Jedną z największych zalet łapacza pająków jest to, że nie naraża on pająka na ryzyko uszkodzenia lub śmierci. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod pozbywania się pająków, takich jak zabijanie ich za pomocą butów lub sprayów insektycydowych, łapacz pająków umożliwia pozbycie się pająka w sposób humanitarny.

Sposób 3 - Ultradźwiękowe odstraszacze pająków - Bez wątpienia najmniej skuteczna opcja. Ultradźwiękowe odstraszacze pająków to urządzenia emitujące wysokie dźwięki, których celem jest odstraszenie pająków. Według producentów, te urządzenia emitują dźwięki o częstotliwościach, których ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć, ale są one wystarczająco głośne, aby odstraszyć pająki. Jednakże, skuteczność ultradźwiękowych odstraszaczy pająków jest często kwestionowana przez ekspertów i badaczy. Niektóre badania wykazały, że nie ma naukowych dowodów na to, że te urządzenia faktycznie odstraszają pająki.


Podsumowanie 


Pająki są stworzeniami, które mogą przetrwać w różnych warunkach, ale spuszczenie ich w toalecie zwykle kończy się ich śmiercią. Woda w toalecie jest zbyt szybka, zbyt głęboka i zbyt silna dla większości gatunków pająków, co uniemożliwia im przetrwanie. Nawet jeśli uda im się przeżyć, prawdopodobieństwo, że wrócą z powrotem do toalety, jest bardzo niskie. Dlatego, jeśli chcesz pozbyć się pająka, który znalazł się w Twoim domu, najlepiej rozważ humanitarne metody na złapanie go i wypuść na zewnątrz.

 

Zobacz też: 

Kuna domowa w dachu - sposoby rozwiązania problemu

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Uciążliwy sąsiad - do kogo zgłosić skarge?

 Skarga na uciążliwego sąsiada Uciążliwi sąsiedzi to problem, z którym zmaga się s ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Największy dom na świecie - Antilia

 Jaki jest największy dom na świecie? Nieruchomości to jeden z najważniejszych element ...