Bank Nieruchomości

Kuna domowa w dachu. Sposoby rozwiązania problemu

 

Kuny to zwierzęta, które często można spotkać w pobliżu ludzkich siedlisk. Ciężko się nie zgodzić w kwestii tego, że kuny wyglądają na bardzo sympatyczne zwierzęta, jednak zwierzęta te mogą potencjalnie stanowić źródło wielu problemów. W artykule omówimy różne sposoby radzenia sobie z kunami - od prewencji po humanitarne metody usunięcia kuny z posesji. 

 

Kuna domowa
 

Kuna domowa jest gatunkiem ssaka z rodziny łasicowatych, który występuje prawie na całym obszarze Europy i Azji, aż po Iran i zachodnią Syberię. Spotkać ją można także bez problemu w Ameryce Północnej i Środkowej. W Polsce kuny najczęściej spotkamy na terenach leśnych lub polnych, na wsiach oraz obszarach znajdujących się poza centrami dużych miast. Są one bardzo różnorodne pod względem wielkości, wyglądu i zachowania, ale wszystkie charakteryzują się długimi ogonami i silną potrzebą interakcji z innymi członkami swojego gatunku.


Kuna domowa - cechy

 

Kuny to zwierzęta bardzo inteligentne. Jedną z najważniejszych cech kun jest ich zdolność do wspinaczki. Ich ciało jest doskonale przystosowane do przemieszczania się po drzewach i skałach, głównie dzięki ogonowi, który służy jako równoważnik podczas poruszania się po gałęziach. Kuny są mięsożercami. Ich dieta składa się głównie z małych ssaków, ptaków, jaj i owadów. Niektóre gatunki kun są również znane z polowania na ryby i inne małe zwierzęta wodne. Niestety, wiele gatunków kun jest zagrożonych wyginięciem, głównie ze względu na degradację siedlisk i polowanie. Wiele organizacji pozarządowych i rządów na całym świecie pracuje nad ochroną kun i ich siedlisk, aby zapewnić ich przetrwanie w przyszłości.

Te zwierzęta mają długie i smukłe ciało o długości około 60-90 cm, z długim i miękkim ogonem, który jest w stanie dodać nawet do 20-30 cm do ich długości. Pomimo imponującej długości ciała, kuny mają stosunkowo krótkie nogi, które są jednak zakończone silnymi pazurami, które bardzo ułatwiają im wspinanie się po drzewach i innych powierzchniach. Ich sierść z reguły jest lekko prążkowana i delikatnie błyszcząca, w kolorze brązowym lub szaro-brązowym. Ich ogon jest pokryty gęstą, miękką i puszystą sierścią. Ich waga wynosi zwykle od 1,5 do 4 kg. Mimo, że pysk kuny kojarzy się z udomowioną fretką, to w tym przypadku pozory mylą - kuna domowa, pomimo swojej nazwy, jest drapieżnikiem. Kuny domowe posiadają silnie rozwinięte mięśnie i kości, co pozwala im na wykonywanie skomplikowanych akrobacji, co znacząco ułatwia im wspinanie się po różnych obiektach.

Kuny to zwierzęta aktywne przez całą dobę, jednak należy zaznaczyć, że są one zdecydowanie aktywniejsze w porze nocnej. Ich naturalna ciekawość i potrzeba ruchu powoduje, że są one bardzo zwinne i ruchliwe.
 

Dlaczego kuny zamieszkują dachy?

 

Kuna, podobnie jak inne gatunki ssaków, lubi w szczególności miejsca wysoko położone, takie jak chociażby dachy budynków. Czy tylko ten czynnik determinuje fakt, że kuny często wybierają dach jako miejsce swojego “zamieszkania”? Nie. Dach łączy w sobie jeszcze inne ważne kwestie dla kun. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa (wysokość), dach zapewnia także bardzo istotny dla tych zwierząt cień (schronienie). Tak, kuny uwielbiają cień. Jako drapieżniki żyjące głównie w lasach, kuny naturalnie przystosowane są do zacienionych przestrzeni. Cień jest również ważny dla ich zdrowia, ponieważ pomaga im utrzymać właściwą temperaturę ciała. W przypadku kun domowych, które często przebywają na dachach budynków, cień jest ważny także dlatego, że pozwala im utrzymać ich naturalne zachowania oraz dobrze odwzorowuje ich naturalne środowisko (wilgotność). Jeśli masz problem z kunami w swoim domu lub na dachu, istnieje kilka sposobów rozwiązania tego problemu.
 

Szkody które mogą wyrządzić kuny

 

Podczas gdy koty i psy z powodzeniem mogą funkcjonować w towarzystwie ludzi mając przy tym bardzo pozytywny wpływ na nasze życie, oczywistym jest, że nie można tego samego powiedzieć o kunach. Kuna, ze względu na swój tryb życia jest traktowana jako szkodnik. Kuny mogą przyczynić się do wygenerowania sporych szkód w domach, budynkach gospodarskich a także samochodach. Do najczęstszych szkód wyrządzanych przez kuny zaliczamy: uszkodzenie ocieplenia dachowego i budynku, przegryzanie instalacji, znaczenie swojego terytorium (generuje problem związany z nieprzyjemnymi zapachami), uszkadzanie przewodów elektrycznych, "magazynowanie" upolowanych zwierząt (wiąże się to z problemem np. gnijącej padliny w elewacji budynku) oraz szkody w samochodach.

 

Kuny na dachu - co zrobić? Jak poradzić sobie z kunami na dachu - sposoby 

 

Zabezpieczenie dostępu: 

Kuny na dachu to problem, który może mieć poważne konsekwencje dla trwałości dachu oraz zdrowia ludzi. Aby skutecznie poradzić sobie z tym problemem, ważne jest, aby zamknąć dostęp kun do budynku poprzez zabezpieczenie wszystkich otworów i szczelin, z których mogłyby one przedostać się do wnętrza. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na rzeczy znajdujące się w okół domu które mogłoby przyciągać kuny, takie jak śmieci czy resztki jedzenia - należy je uprzątnać i dbać o utrzymywanie ich w porządku.

 

Narzędzia pirotechniczne - petardy:

Petardy mogą być z powodzeniem stosowane jako odstraszacz na kuny, ponieważ głośny dźwięk który emitują z reguły potrafi skutecznie odstraszyć te zwierzęta. Należy jednak pamiętać, że petardy są hałaśliwe i mogą być uciążliwe dla sąsiadów, a także mogą być niebezpieczne, jeśli są używane nieprawidłowo. Użycie petardy może też być niezgodne z prawem - ich użycie jest zabronione w wielu miejscach, dlatego przed zastosowaniem tej metody warto zapoznać się z zasadami panującymi w obszarze w którym mieszkam. Należy pamiętać jednak o jednej rzeczy - kuny mogą przyzwyczaić się do dźwięku petard, co oznacza, że ​​to rozwiązanie może być mało skuteczne w dłuższej perspektywie. Z tego względu, zaleca się stosowanie bardziej trwałych i mniej "uciążliwych" metod.

 

Stosowanie odstraszaczy dźwiękowych:

Odstraszacze ultradźwiękowe lub falowe mogą być skuteczne w odstraszaniu kun. Urządzenia te emitują dźwięki lub fale, których ludzie zwykle nie słyszą, ale zwierzęta już tak. Specyfika działania tych urządzeń opiera się na przeszkadzaniu zwierzętom w ich funkcjonowaniu na obszarze w którym dźwięk jest emitowany. Wady tej metody? Powtarzalność emitowanego sygnału. Kuny są inteligentne, dzięki czemu mogą one szybko uznać, że dźwięk z naszego odstraszacza jest nienaturalnie powtarzalny i w efekcie zaczną kompletnie ignorować zainstalowane przez nas rozwiązanie. Innym sposobem na pozbycie się kun z dachu jest zastosowanie odstraszaczy wizualnych, jednak ta metoda uznawana jest raczej za mało skuteczną, w szczególności jeśli mówimy o pozbyciu się jakichkolwiek zwierząt, które postanowiły zamieszkać w naszym dachu. 

 

Montaż siatek na kuny: 

Montaż siatek na kuny jest jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie budynku przed dostępem tych zwierząt. Siatki te są zwykle montowane na dachach, rynnach, oknach czy innych miejscach, dzięki którym kuny mają dostęp do budynku. Siatki te muszą być odpowiednio dopasowane do konkretnej powierzchni, aby skutecznie zablokować dostęp kunom. Montaż siatki powinien być wykonany przez specjalistę, który zagwarantuje prawidłowe ułożenie siatki i jej trwałość. Siatki te są skuteczne w odstraszaniu kun, jednak trzeba pamiętać o ich utrzymywaniu w dobrym stanie - siatki te muszą być regularnie kontrolowane i naprawiane, jeśli chcemy uzyskać maksymalną skuteczność. 

 

Uprzątnięcie resztek pożywienia: 

Kuny często lokują się w miejscach, gdzie znajduje się łatwo dostępne pożywienie, takie jak resztki jedzenia, odpadki lub miska z jedzeniem dla zwierząt. Aby pozbyć się kun z danego obszaru należy przede wszystkim nie dopuścić do pozostawiania jakichkolwiek resztek pożywienia do którego mogłyby mieć dostęp. Należy regularnie sprzątać odpady, a pojemniki na śmieci utrzymywać w czystości (pamiętając w szczególności o ich zamykaniu). Jeżeli posiadasz zwierzęta domowe, to możliwe, że trzymasz też miski na karmę dla swoich zwierząt w ogrodzie lub na tarasie. Pamiętaj o zabezpieczaniu ich na noc, a także pamiętaj żeby w miskach nie zalegały resztki jedzenia - w innym przypadku może to przyciągnąć kuny. 

 

Stosowanie naturalnych odstraszaczy - substancje zapachowe i rośliny:

Stosowanie naturalnych odstraszaczy na kuny to metoda na pozbycie się tych zwierząt z danego obszaru bez użycia chemikaliów czy też mechanicznych urządzeń. Rośliny takie jak lawenda, czosnek czy cebula, mogą odstraszać kuny dzięki ich intensywnym zapachom, które są odbierane jako nieprzyjemne przez te zwierzęta. Zwierzęta, takie jak koty, psy czy małe ptaki również mogą być skuteczne - kuny nie lubią towarzystwa innych zwierząt. Przyprawy takie jak pieprz czy cynamon, także mogą odstraszać kuny dlatego warto rozważyć ich użycie jeżeli zdecydowaliście się na odstraszenie kun dzięki substancjom zapachowym. Należy jednak pamiętać, że skuteczność naturalnych odstraszacy może się różnić w zależności od indywidualnego przypadku.

 

Podsumowanie


Warto pamiętać, że kuna jest zwierzęciem chronionym w Polsce i absolutnie nie wolno jej zabijać. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z jedną kuną, czy większą liczbą, w celu ich zwalczenia każdorazowo warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy specjalizują się w humanitarnej relokacji zwierząt. Pomogą nam oni wybrać najlepszą metodę pozbycia się kun i zagwarantują, że zostanie ona przeniesiona w bezpieczne miejsce. Pamiętajmy, że tylko odpowiedzialne i humanitarne postępowanie ze zwierzętami jest zgodne z prawem i etyką. 

 

Zobacz też: 

Uciążliwy sąsiad - do kogo zgłosić skargę?
 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak znaleźć idealne mieszkanie do wynajęcia w wielkim mie...

Określenie potrzeb i budżetuPierwszym krokiem w poszukiwaniu mieszkania jest określenie swoich po ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Bank Nieruchomości wspiera export ogłoszeń z Asari CRM

 Serwis bank-nieruchomosci.pl wspiera eksport ogłoszeń z Asari CRM Z przyjemnością pra ...