Bank Nieruchomości

Tommy Shelby, Peaky Blinders i nieruchomości. Ile obecnie są warte nieruchomości posiadane przez gang z Birmingham?

 

 

Tommy Shelby, Peaky Blinders i nieruchomości. 
Ile obecnie są warte nieruchomości posiadane przez gang z Birmingham?  

 

Od wąskich uliczek centralnego Birmingham po malowniczą wiejską posiadłość Tommy'ego Shelby'ego, nieruchomości pełnią ważną rolę w scenografii wyjątkowego serialu jakim jest “Peaky Blinders”. Serial opowiada historię Thomasa Shelby'ego, niekwestionowanego przywódcy i patriarchy rodziny przestępczej, zabierając nas w fascynującą podróż przez świat przestępczy Birmingham i Londynu. W tym artykule skoncentrujemy się na tym, ile warte są nieruchomości pojawiające się w “Peaky Blinders”.

Niestety, nie mamy dostępu do oficjalnych dokumentów czy danych, które pozwoliłyby precyzyjnie oszacować koszty zakupu lub wartości nieruchomości w tamtych czasach. Niemniej jednak, firma specjalizująca się w pośrednictwie sprzedaży nieruchomości Barrows and Forrester podjęła się wyzwania i dokładnie przeanalizowała, jakie byłyby OBECNE wartości serialowych nieruchomości. Wyniki tej analizy mogą być zaskakujące gdyż ukazują jak znacznie wzrosły ceny nieruchomości na przestrzeni kilkudziesięciu lat. 

W artykule przyjrzymy się nieruchomościomThomasa Shelby'ego, począwszy od jego skromnych młodzieńczych lat w domu szeregowym w Small Heath, aż po ekskluzywną posiadłość na wsi w Warwickshire. Przyjrzymy się również innym kluczowym lokalizacjom, takim jak pub "The Garrison," będący miejsem wielu ważnych wydarzeń czy dom w stylu tudorskim, będący rezydencją tajemniczej Cioci Polly. Nie zabraknie także konkretnej wartości magazynu Alfiego Solomonsa, który odgrywa znaczącą rolę w serialu, a także pałacu May Carleton oraz klubu rywala Tommy'ego, Darby'ego Sabiniego.

Choć większość akcji toczy się w mrocznych dzielnicach Birmingham i Londynu, niektóre sceny kręcono w urokliwym Yorkshire oraz innych malowniczych miejscach, takich jak Leeds, Bradford, Keighley czy Bolton. Wszystko to tworzy fascynujący świat "Peaky Blinders," który zachwyca widzów na całym świecie.

 

Rodzinny dom - Tommy Shelby

 

W rzeczywistości Shelbowie mieszkali w domu szeregowym przy Watery Lane w Small Heath w Birmingham. Niemniej jednak, ze względów estetycznych oryginalny dom Shelbych zastąpiony został budynkami na Powis Street w Liverpoolu (na zdjęciu).

Dziś skromna rodzinna nieruchomość w Small Heath, wciąż znajdująca się w stosunkowo biednej dzielnicy, kosztowałaby około 191 769 funtów. 

 

Powis Street, Liverpool, serialowy rodzinny dom Thomasa Shelbyego, źródło: Colin Lane, Liverpool Echo 

 

Rezydencja Thomasa Shelby'ego


W kwestii rezydencji Tommyego, to podczas gdy wiejska posiadłość Tommy'ego była położona w Warwickshire, to w serialu zamiast tej lokalizacji odgrywano sceny w Arley Hall w Cheshire. Firma Barrows and Forrester podaje szacunkową wartość tej nieruchomości na 1,45 miliona funtów.

 

Arley Hall in Cheshire
Rezydencja Thomasa Shelby'ego, fot. Peter Corcoran

 

Dom Cioci Polly

 

Dom Cioci Polly, w którą wcielała się nieżyjąca już aktorka Helen McCrory, znajdował się w ekskluzywnej, lecz wtedy jeszcze częściowo wiejskiej okolicy Sutton Coldfield. Dom wybudowany i zaaranżowany był w stylu tudorskim. Firma Barrows and Forrester szacuje, że rezydencja Cioci Polly kosztowałaby obecnie około 500 tysięcy funtów.

 

The Garrison - Pub należący do Thomasa Shelby'ego

 

The Garrison to doskonale znany dla każdego fana Peaky Blinders "ponury" pub, który Tommy kupuje swojemu starszemu bratu Arthurowi w drugim sezonie.

Rodzina Shelbych posiadała pub w Birmingham podczas prowadzenia swojego syndykatu przestępczego. Pub należący do rodziny Shelbych znajduje się na Garrison Lane w Small Heath i dokładnie ten sam budynek został także wykorzystany w serialu. Firma Barrows and Forrester szacuje jego współczesną wartość na 909 645 funtów.

 

The Garrison Pub, Garrison Lane, Birmingham, źródło: Darren Quinton, Birmingham LiveMagazyn Alfiego Solomonsa

 

Magazyn Alfiego Solomonsa, w którego rolę wcielił się Tom Hardy, znajduje się w Camden w północnym Londynie. Według szacunków firmy Barrows and Forrester, zakup przekształconej przestrzeni magazynowej na dzisiejszym rynku kosztowałby około 1,4 miliona funtów.

 

Alfie's Camden warehouse would be extremely expensive if bought today
Magazyn Alfiego Salomonsa, fot. BBC

 

Posiadłość May Carleton - Chatsworth house

 

Pałac May Carleton, arystokratycznej trenerki konii odziedziczony został przez nią po swoim zmarłym mężu. Zamiast wykorzystania oryginalnej posiadłości, w serialu posłużono się słynnym pałacem położonym w Peak District. Wartość pałacu, będącego także miejscem zamieszkania dla księcia i księżnej Devonshire, szacowana jest na aż 27,5 miliona funtów.

 

Pałac May Carleton, źródło: BBC

 

Klub należący do Darby'ego Sabiniego

Klub Darby'ego Sabiniego, gangstera o korzeniach angielsko-włoskich, rywalizującego z rodziną Shelbych, mieści się na Eden Street w pobliżu dworca kolejowego Euston w Londynie. Wartość eksluzywnego jazz-baru o nazwie “The Eden Club” obecnie szacowana jest na około 4,1 miliona funtów.

 

Klub Darby'ego Sabiniego, źródło: BBC

 

 

Zobacz też:

Najmniejsze domy na świecie - lista

Dom Justina Biebera - lista obecnych oraz byłych domów piosenkarza

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Co wpływa na ceny nieruchomości? Omówienie czynników

 Z jednej strony, ceny nieruchomości mogą być kształtowane przez czynniki makroekonomiczne, ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak zobaczyć swój dom na Google Maps?

 Twój dom na Google Maps. Jak znaleźć i zobaczyć swój dom na Google Maps? Słysz ...