Bank Nieruchomości

Rysy na parkiecie. Jak usunąć rysy z parkietu? Oto najlepsze domowe sposoby

 

 

Parkiet zdecydowanie dodaje uroku i elegancji do naszych domów. Jednak w miarę upływu czasu, parkiet może ulegać różnym uszkodzeniom, w tym rysom, które nie tylko psują jego wygląd, ale także mogą prowadzić do dalszych, bardziej poważnych uszkodzeń, jeśli nie zostaną odpowiednio naprawione. Szczęśliwie istnieją domowe sposoby, które pozwalają skutecznie pozbyć się rys z parkietu, przywracając mu jego pierwotną świetność. W tym artykule omówimy kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci przywrócić blask Twojemu parkietowi i zachować go w doskonałym stanie. Bez konieczności wynajmowania fachowców, dowiesz się, jak usunąć rysy z parkietu za pomocą dostępnych w domu narzędzi i materiałów.

 

Rysy na parkiecie

 

Historia parkietu liczy sobie już niemal 400 lat. Początkowo wykańczano w ten sposób podłogi w domach francuskiej arystokracji, ale urok takich posadzek szybko przyniósł im popularność w całej Europie. Co ciekawe, parkiety siedemnastowieczne różniły się tylko nieznacznie od tych, jakie znamy dzisiaj. Można więc chyba śmiało mówić o ich ponadczasowej atrakcyjności.

Niestety, podłoga w każdym domu narażona jest bezustannie na uszkodzenia. Drobna rysa na parkiecie to pewnie niewielki problem, ale i tak potrafi skutecznie zepsuć nastrój właścicielowi lokum. Od razu nasuwa się wątpliwość, jak sobie z tym poradzić. Czy konieczna będzie pomoc fachowca?Odpowiedź na to pytanie brzmi najczęściej: nie. Większość zarysowań - nawet dość głębokich - zdołamy usunąć samodzielnie. Nawet pasta do parkietu na rysy okaże się w niektórych przypadkach zbędna. Wystarczy poznać kilka prostych sztuczek, a nasza podłoga znowu zacznie wyglądać jak nowa.

 

Porysowany parkiet - domowe sposoby


W przypadku niezbyt głębokich zarysowań warto zastosować trik z orzechem włoskim. Jest to banalnie proste: kawałkiem orzecha pocieramy parkiet tak długo, aż rysy staną się niewidoczne. Ta dość zaskakująca metoda działa na tyle dobrze, że efekt pocierania utrzymuje się także po umyciu podłogi. Bardziej oporne na tarcie orzechem bywa jedynie ciemne drewno, a także parkiet impregnowany lakierem. Przedstawiona metoda może również zawieść w przypadku głębszych defektów podłoża.

Istnieje jeszcze kilka innych podobnych sposobów na poradzenie sobie z problemem. Rysy na parkiecie można zamaskować za pomocą bezbarwnej wazeliny, kredki do brwi, pasty do butów albo nawet... fusów z kawy. Każde z tych rozwiązań powinniśmy jednak traktować jako coś tymczasowego, gdyż niedoskonałości zapewne dość szybko powrócą.

O tym, jak zlikwidować rysy na parkiecie, decyduje też do pewnego stopnia rodzaj użytego wcześniej impregnatu. W przypadku parkietu olejowanego, najlepiej przetrzeć podłogę papierem ściernym (o gradacji 100 lub 120), a później nanieść warstwę oleju naprawczego. Musi on koniecznie mieć tę samą barwę, co olej wcześniej naniesiony na parkiet. Po jego wyschnięciu należy jeszcze starannie wypolerować powierzchnię.

Warto także wiedzieć, że nieznaczne rysy na parkietach olejowanych często znikają samoistnie - dzieje się tak dzięki delikatnemu pęcznieniu samego drewna. Możemy ewentualnie przetrzeć problematyczne miejsca olejem, aby przestały przykuwać wzrok.

 

Jak usunąć rysy z lakierowanego parkietu?

 

Jeśli domowy sposób z orzechem włoskim zawiedzie, rozsądnym wyjściem będzie zaopatrzenie się w profesjonalne pisaki z lakierem szybkoschnącym. Ponieważ są one dostępne w rozmaitych wariantach kolorystycznych, doskonale uzupełnią porysowany lakier na parkiecie. Alternatywą dla pisaków bywają czasem woski maskujące lub zabieg przeszlifowania podłogi wełną stalową.

Co należałoby jednak zrobić w odniesieniu do bardzo głębokich zarysowań bądź w ogóle poważniejszych ubytków w podłodze? Pomocą służy tu wypełniacz w postaci woskowej szpachli stolarskiej. Rozgrzana dzięki lutownicy, sprawnie wypełni uszkodzoną przestrzeń domowego parkietu.

 

Pytania i odpowiedzi:

1) Jak naprawić porysowany parkiet?


Jeśli zarysowania są niewielkie, warto "zetrzeć" je kawałkiem orzecha włoskiego. Na krótką metę sprawdzi się też maskowanie ich bezbarwną wazeliną, pastą do butów, kredkami do brwi czy nawet fusami z kawy. W przypadku parkietu olejowanego, przydaje się połączenie działania papieru ściernego z olejem naprawczym.
 

2) Rysy na parkiecie lakierowanym - jak usunąć? 


Najłatwiej będzie wykorzystać specjalne pisaki z lakierem szybkoschnącym, które precyzyjnie pokryją defekty podłogi.

 

 

 

Zobacz też: 

Kuna domowa w dachu - sposoby rozwiązania problemu

Uciążliwy sąsiad - do kogo zgłosić skargę?

Sposób na muchy w domu

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Inwestycje w nieruchomości za granicą - wady i zalety, spe...

 Inwestowanie w nieruchomości za granicą to zyskujący szczególnie w ostatnim czasie na popu ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Największy dom na świecie - Antilia

 Jaki jest największy dom na świecie? Nieruchomości to jeden z najważniejszych element ...