Bank Nieruchomości

Uciążliwy sąsiad - do kogo zgłosić skarge?

 

Skarga na uciążliwego sąsiada

 

Uciążliwi sąsiedzi to problem, z którym zmaga się sporo osób. Huczne imprezy, sprzątanie mieszkania po ciszy nocnej, czy głośne słuchanie muzyki może negatywnie wpływać na nasze codzienne życie. Co zrobić w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności najlepiej jest porozmawiać z sąsiadem o problemie. A co dalej? Tego dowiecie się z tego artykułu. Przedstawimy w nim sposoby na rozwiązanie konfliktu, wytłumaczymy gdzie warto zgłosić skargę oraz jakie kroki warto podjąć, aby zabezpieczyć swoje prawa. 

 

Skarga na sąsiada - do kogo zgłosić problem?

 

Jeśli masz problem z sąsiadem i chcesz złożyć na niego skargę, najlepszym sposobem jest udanie się do właściwego urzędu lub organu administracyjnego w Twoim miejscu zamieszkania i zgłoszenie problemu. Urzędnicy w takiej instytucji powinni być w stanie dokładnie doradzić, jakie działania możesz podjąć w związku z Twoją skargą i jakie kroki prawne warto podjąć, aby rozwiązać spór z sąsiadem.

Z kim konkretnie należy się skontaktować? W pierwszej kolejności z lokalnym urzędem lub policją. Dobrym pomysłem będzie także skontaktowanie się bezpośrednio ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową, jednakże należy spodziewać się wtedy, iż zaproponowanym przez nich rozwiązaniem i tak będzie przekazanie sprawy na policję. W takiej sytuacji sąsiad zostanie wezwany na komisariat w celu złożenia wyjaśnień. Jeżeli to nie wystarczy, warto jeszcze udać się do dzielnicowego. Jednym z obowiązków dzielnicowego jest rozwiązywanie sporów pomiędzy sąsiadami. Można również zwrócić się o pomoc do lokalnej organizacji lub stowarzyszenia zajmującego się tego typu sprawami. Ważne, aby zachować spokój i rozwiązać problem w sposób pokojowy, zgodnie z obowiązującym prawem.
 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, który urząd lub organ administracyjny jest właściwy w Twoim przypadku, możesz skontaktować się z lokalną gminą lub urzędem miasta, w którym mieszkasz, i zapytać o dalsze informacje. 

 

Uciążliwy sąsiad - wzór skargi [darmowy]


Często zdarza się, że w naszym życiu pojawiają się osoby, które swoim zachowaniem wpływają negatywnie na nasze samopoczucie i jakość życia. W szczególności, problem sąsiadów, którzy z różnych powodów zachowują się uciążliwie, może być bardzo frustrujący i stresujący.

Przedstawiamy wzór skargi na uciążliwego sąsiada, który może okazać się pomocny w przypadku, gdy Wasze codzienne życie jest utrudnione przez nieodpowiednie zachowanie sąsiada. Skarga ta może stanowić podstawę do podjęcia działań, które pomogą przywrócić spokój i porządek w Waszym otoczeniu.

 

Szanowni Państwo

Chciałbym złożyć skargę na mojego sąsiada, który przez długi czas jest dla mnie i mojej rodziny źródłem uciążliwości.

Nasz sąsiad organizuje wiele hałaśliwych imprez, które trwają do późnych godzin nocnych. Muzyka jest bardzo głośna, przez co nie możemy spać w naszym własnym domu. Ponadto, często blokuje nam miejsce parkingowe przed naszym domem, co jest bardzo frustrujące.

Nasz sąsiad również wyrzuca śmieci na klatkę schodową, co powoduje, że nasz blok jest nieestetyczny i śmierdzi. W dodatku, nasz sąsiad używa wulgaryzmów i obraża nas i naszych gości, co powoduje, że czujemy się zastraszani i niebezpiecznie.

Próbowaliśmy już porozmawiać z naszym sąsiadem i poprosić go o zmianę zachowania, ale bezskutecznie. Zwracam się do Pana o pomoc w tej sprawie, aby przywrócić spokój i porządek w naszym bloku.

Z poważaniem, [Imię i nazwisko]

 

Dochodzenie swoich praw w walce z uciążliwym sąsiadem
 

Zakłócanie normalnego funkcjonowania innym sąsiadom, niezależnie od tego w jaki sposób ktoś zakłóca spokój, to nic innego jak ignorancja i nieprzestrzeganie obowiązującego prawa. Zakłócenie porządku to naruszanie przepisów kodeksu cywilnego, kodeksu wykroczeń, a także kodeksu karnego. 

Które przepisy regulują kwestie związane z “uciążliwym sąsiadem” i co konkretnie postulują?  Oto one:
 

Art. 144 Kodeks cywilny - dotyczy odpowiedzialności sąsiada przy korzystaniu ze swojej własności (w tym przypadku nieruchomości). Sąsiad nie powinien zakłócać korzystania z sąsiednich nieruchomości. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Art. 51 Kodeks wykroczeń - mówi o zakłócaniu porządku publicznego poprzez „krzyki, hałasy, alarmy lub inne wybryki”, w szczególności gdy mają one charakter chuligański. Jeśli więc Twój sąsiad urządzi imprezę, której towarzyszyć będą głośne krzyki, to dopuszcza się on będzie zakłócania porządku publicznego. Zakłócanie spokoju, porządku publicznego, lub spoczynku nocnego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny. 

Art. 193 Kodeks karny - Kodeks karny zakazuje naruszenia miru domowego, czyli bezprawnego wdarcia się na czyjąś posesję lub mieszkanie, a także braku reakcji na wezwania do opuszczenia terenu. W niektórych przypadkach, konflikty z sąsiadami mogą eskalować do sytuacji, w której jedna osoba wchodzi na posesję drugiej. Taka sytuacja może być uważana za naruszenie miru domowego, niezależnie od intencji osoby, która wchodzi na czyjąś posesję, w szczególności jeśli zdecydowane nakazy opuszczenia terenu nie dają żadnego efektu.

 

Podsumowanie

 

Zakłócanie spokoju i porządku to forma agresji i braku szacunku dla innych ludzi, którzy również mają prawo do spokojnego i harmonijnego funkcjonowania. Każdy z nas powinien dbać o to, aby nie zakłócać spokoju i porządku w miejscach publicznych. Bezwzględnie i każdorazowo powinniśmy dostosowywać poziom hałasu do pory dnia oraz do miejsca, w którym się znajdujemy. W miejscach publicznych, takich jak bloki mieszkalne, powinniśmy szczególnie dbać o to, aby nie zakłócać spokoju innych mieszkańców. Warto pamiętać, że zakłócanie spokoju i porządku to nie tylko kwestia komfortu, ale również odpowiedzialności społecznej. Dlatego też, każdy z nas powinien dbać o to, aby nie zakłócać spokoju i porządku w miejscach publicznych ani w swoim otoczeniu. Pamiętaj jednak, że zawsze warto starannie zgłaszać swoje skargi i działać w sposób spokojny i rozsądny, aby jak najlepiej rozwiązać spór z sąsiadem. 

 

Źródło zdjęcia: Domena publiczna

 

Zobacz też: 

Czym jest wywłaszczenie nieruchomości?

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Dokumenty potrzebne przy sprzedaży domu. Jakie dokumenty tr...

 Sprzedaż nieruchomości to poważne przedsięwzięcie, które wymaga starannego przygotowania ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Dlaczego tak wiele ludzi korzysta z opcji najmu z dojściem ...

 W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które pozwolą im osiągną ...