Bank Nieruchomości

Koszt budowy domu – jak obliczyć? Ile kosztuje dom?

 

Kalkulacja kosztów budowy domu musi obejmować wiele części składowych – począwszy od uwzględnienia zakupu działki, poprzez koszt projektu i załatwienia wszelkich formalności, aż po wydatki poniesione na prace budowlane, wykończeniowe i wynagrodzenie wykonawców. Jak obliczyć, ile kosztuje dom?

Do obliczenia wszelkich wydatków, niezbędny będzie specjalny kalkulator budowy domu, który umożliwi podsumowanie wszystkich kosztów z uwzględnieniem domów o różnej powierzchni użytkowej.

 

Ile kosztuje dom na pierwszym etapie procesu budowlanego?

Zastanawiając się nad tym, od czego zależy cena domu, trzeba rozpocząć od kwestii związanych z: 

1. budową i uzbrojeniem działki, 

2. pozyskaniem projektu budowlanego,

3. załatwieniem urzędowych formalności i pozwoleń.

Jeśli chodzi o działkę, to ceny są bardzo zróżnicowane i zależą rzecz jasna głównie od jej wielkości i lokalizacji. Mediana działek budowlanych w miastach wojewódzkich (z wyłączeniem Warszawy), to około 400-500 zł za metr kwadratowy (stan na II połowę roku 2024), zatem trzeba przygotować się na wydatek rzędu średnio 300 tys. złotych. Cena będzie niższa w mniejszych miejscowościach i we wsiach (zwłaszcza oddalonych od dużych miast), natomiast zwiększy się, jeśli będziemy musieli dodatkowo swoją parcelę uzbroić w przyłącza mediów.

Projekt budowlany jest kwestią bardzo indywidualną, można bowiem skorzystać z gotowego projektu, który może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, albo już na tym etapie rozpocząć współpracę z architektem, który stworzy dla nas zindywidualizowany projekt domu. Jego praca zwykle jest wyceniana na kwotę od 150 do 300 zł za m2 powierzchni użytkowej.

Co zaś dotyczy formalności urzędowych, wszelkie zaświadczenia, pozwolenia, uzyskanie mapy do celów projektowych czy koszty związane z wpisami do księgi wieczystej zwykle zamykają się w kwocie około 1000 złotych.

Podane wyżej koszty mogą być bardzo zróżnicowane, na dodatek niektórzy dysponują już na starcie w pełni uzbrojoną działką. Dlatego nasz kalkulator budowy domu skupi się dziś bardziej na kwestiach stricte związanych z pracami budowlanymi, o czym piszemy w kolejnych akapitach.

 

Od czego zależy cena domu na etapie budowy?

Koszt budowy domu związany z pracami budowlanymi zależy głównie od pięciu zmiennych:

1. powierzchni użytkowej i typu budynku (parterowy, piętrowy, z poddaszem użytkowym),

2. stanu, do jakiego chcemy ją doprowadzić na tym etapie — stan surowy otwarty (SSO), stan surowy zamknięty (SSZ), stan deweloperski, stan pod klucz,

3. technologii budowania budynku (murowany, szkieletowy, keramzytowy itp),

4. klasy materiałów użytych do budowy oraz ceny dodatkowych instalacji (np. związanych z energooszczędnością),

5. wynagrodzenia ekip budowlanych.

Te dwie ostatnie zmienne są kwestią bardzo indywidualną i trudno jednoznacznie wskazać, na jakie rozwiązania się zdecydować i kogo zatrudnić – to już osobista decyzja inwestora, związana z jego wizją przyszłej nieruchomości. Natomiast biorąc pod uwagę średnie koszty związane z tymi podpunktami, możemy mniej więcej oszacować, ile kosztuje dom o powierzchni od 70 m2 do 200 m2, na przykładzie bardzo popularnego standardu deweloperskiego. Poniższe kalkulacje dotyczą domów murowanych.

 

Cena domu do 70 m2

W przypadku domów do 70 m2 powierzchni wydatki będą nieco obniżone, ponieważ nie trzeba pozyskiwać pozwolenia na ich budowę (tzw. domy na zgłoszenie). Jednak biorąc pod uwagę wszystkie niezbędne prace budowlane, należy przygotować się na wydatek około 350-400 tys. złotych za stan deweloperski.

 

Koszty domu do 100 m2

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych metraży, który przy odpowiednim rozkładzie pomieszczeń z łatwością pomieści rodzinę 3- lub nawet 4-osobową. Jak to zatem wygląda pod względem ceny? Szacuje się, że stan deweloperski można osiągnąć kosztem rzędu 550-600 tys. zł.

 

Koszt budowy domu 150 m2

Tutaj mamy do czynienia z nieco większym metrażem, który będzie generował wyższe koszty na każdym etapie – także projektowym. Z tego powodu doprowadzenie go do stanu deweloperskiego może kosztować 800 tys. do miliona złotych

 

Cena domu do 200 m2

Domy w tak ponadstandardowym metrażu to niejednokrotnie nowoczesne wille, rezydencje czy domy typu premium, nierzadko wyposażone w szereg dodatkowych udogodnień. Z tego powodu bardzo trudno jest skalkulować średni koszt postawienia takiej nieruchomości. Można jednak oszacować, że w standardzie deweloperskim wyniesie on nie mniej niż milion złotych.

 

Kalkulator budowy domu pomocą w szacunkach

Wiemy już, co prawda, od czego zależy cena budowy domu, jednak wzięcie pod uwagę tak wielu czynników i wyłonienie konkretnej kwoty przy określonych warunkach nadal może przysparzać sporo problemów. Dlatego, jeśli mamy już w głowie wstępną wizję nieruchomości, pomocny będzie kalkulator budowy domu. Możemy z niego skorzystać na wiarygodnych stronach internetowych związanych z branżą budowlaną. Najczęściej wystarczy podać kilka najważniejszych informacji, takich jak oczekiwana powierzchnia użytkowa, technika budowy czy forma niektórych elementów konstrukcyjnych i otrzymamy wstępny koszt budowy domu, który w kolejnych krokach możemy uszczegóławiać po rozmowie ze specjalistą.

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Dlaczego warto wybrać okna PCV?

 Okna PCV to popularne rozwiązanie w budownictwie mieszkaniowym, które zyskuje coraz więcej ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Najlepsze laptopy i notebooki – przegląd modeli

Jaki laptop będzie najlepszym zakupem? Jeśli przed tobą wybór komputera przenośnego, dobrze tra ...