Bank Nieruchomości

Czy inwestowanie w fotowoltaikę jest nadal opłacalne? Sprawdzamy

W obliczu rosnących cen energii elektrycznej w Polsce coraz więcej osób rozważa wprowadzenie fotowoltaiki do swojego gospodarstwa domowego. Chociaż inwestycja w panele fotowoltaiczne często wydaje się wydatkiem znacząco obciążającym budżet, to w długofalowej perspektywie nie tylko się zwraca, ale też przynosi wymierne korzyści finansowe dla właściciela. Po jakim czasie zwróci się fotowoltaika? Sprawdźmy!


Fotowoltaika a wzrost kosztów energii

W ostatnich latach zauważyć można znaczący wzrost cen energii elektrycznej. Od rozpoczęcia pandemii koronawirusa średni koszt 1 kWh w Polsce praktycznie się podwoił. Podwyżki dotyczą jednak nie tylko tej gałęzi energetycznej. Rekordowe ceny osiągają również węgiel, gaz czy drewno, będące surowcami, którymi Polacy najchętniej ogrzewają swoje domy. Dlatego właśnie warto rozważyć inwestycję we własną instalację fotowoltaiczną, zapewniającą niezależność energetyczną w gospodarstwie domowym.

 

Czy fotowoltaika nadal jest opłacalna?

Chociaż zakup fotowoltaiki to zazwyczaj dość duży wydatek, jego zwrot może być tylko coraz bardziej opłacalny. W perspektywie najbliższych lat nie wydaje się, abyśmy mieli płacić za prąd coraz mniej. Wręcz odwrotnie – tendencja nieustannie utrzymuje się w drugą stronę. W związku z tym inwestycja w panele słoneczne będzie stawała się coraz bardziej efektywna. A jak sytuacja wygląda aktualnie?

W zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej czas zwrotu inwestycji to od około pięciu do ośmiu lat. Okres ten ulegnie skróceniu jeszcze bardziej, jeśli do modułów solarnych dodane zostanie inne urządzenie OZE, na przykład pompa ciepła. Co więcej, chętni mogą skorzystać z rządowych dofinansowań na zieloną energię. Wsie to niejedyne obszary, gdzie sprawdzą się panele. Fotowoltaika Poznań, Warszawa, Gdańsk lub Wrocław? Te czy inne duże miasta jasno pokazują, że są to idealne miejsca do korzystania z czystego prądu.

 

Panele słoneczne opłacają się również w gospodarstwie rolnym

Fotowoltaika dla rolnika to również dobre rozwiązanie. Dzięki własnym panelom słonecznym chronimy się przed przerwami w dostawach prądu, a przede wszystkim znacząco ograniczamy miesięczne opłaty za energię elektryczną. Co więcej, posiadaczom gospodarstw rolnych, którzy zakupili instalacje z własnych środków, przysługuje ulga w wysokości 25% kosztów inwestycji, odejmowana od podatku rolnego. Ponadto rolnicy mogą liczyć na dofinansowania. Jednym z tego typu programów w 2024 roku będzie Agroenergia. W ramach tej akcji uczestnicy otrzymają nawet 25000 złotych zwrotu kosztów inwestycji.

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Nowe fronty do starych szafek kuchennych, czyli jak dać kuc...

 Nowe fronty do starych szafek kuchennych - kiedy warto rozważyć takie rozwiązanie?Nowe fron ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Domy na sprzedaż Otwock - Dlaczego warto kupić dom w Otwocku?

Otwock, malownicze miasto położone niedaleko Warszawy, stało się w ostatnich latach miejscem cor ...