Bank Nieruchomości

Komarzyca - Plektrantus koleusowaty (kwiat) - uprawa, odmiany, pielęgnacja

 

Spis treści:

1. Plekantrus Koleusowaty, czyli potocznie komarzyca

2. Komarzyca - uprawa pielęgnacja

3. Odmiany komarzycy

4. Czy komarzyca odstrasza komary? Nie!

5. Czy komarzyca jest trująca?

6. Zastosowania komarzycy


Plekantrus koleusowaty, czyli potocznie komarzyca

 

Plekantrus koleusowaty (Plectranthus glabratus), znany również jako komarzyca, to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, który pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej, a dokładniej według wielu źródeł z Wysp Fidżi, Nowej Kaledonii i Australii. Komarzyca jest uprawiana jako roślina ozdobna - w Polsce przede wszystkim wykorzystywana jest jako roślina doniczkowa. Nazwa rodzajowa "Plectranthus" pochodzi z języka łacińskiego i wywodzi się ona z greckiego słowa "plektron", co oznacza “narzędzie” oraz "anthos", co oznacza "kwiat". Nazwa ta odnosi się do charakterystycznego kształtu pręcików, które znajdują się wewnątrz kwiatów rośliny. Słowo "Plectranthus" zostało następnie zmodyfikowane w języku łacińskim, co dało nam współczesną nazwę "Plectranthus".

Od stuleci komarzyca jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie ze względu na swój wygląd, unikatowy zapach a także właściwości. Ta unikalna roślina jest również ceniona za swoje dekoracyjne właściwości i wyjątkowy wygląd.

 

Komarzyca - uprawa, pielęgnacja


Komarzyca, znana również jako plektrantus koleusowaty, to popularna roślina ozdobna o pięknych, kolorowych liściach, która może być uprawiana w ogrodzie lub w doniczkach wewnątrz pomieszczeń. Oto kilka wskazówek dotyczących uprawy i pielęgnacji tej rośliny:

Warunki uprawy: Komarzyca najlepiej rośnie w miejscu z dobrze przepuszczalnymi glebami i umiarkowanym nasłonecznieniem. Roślina lubi ciepło i wilgoć, ale zbyt duża ilość wody może prowadzić do chorób i gnicia korzeni. W okresie zimowym, gdy temperatura spada poniżej 10°C, roślinę należy przenieść do pomieszczenia.

Nasłonecznienie: Wymaga umiarkowanego nasłonecznienia. Roślina najlepiej rośnie w miejscach z jasnym, pośrednim światłem słonecznym lub z lekkim zacienieniem. Zbyt mało światła może spowodować, że liście stracą intensywność koloru i stają się mniej atrakcyjne wizualnie. Zby dużo światła może z kolei prowadzić do oparzenia liści. Dlatego ważne jest, aby umieścić komarzycę w miejscu, które zapewni jej optymalną ilość światła. W przypadku uprawy komarzycy wewnątrz pomieszczeń, najlepiej umieścić roślinę w oknie skierowanym na północ lub wschód, aby zapewnić jej odpowiednie nasłonecznienie.

Podlewanie: Komarzyca potrzebuje regularnego podlewania, ale unikaj nadmiaru wody, który może prowadzić do gnicia korzeni. Należy podlewać umiarkowanie, dopóki gleba wokół rośliny nie jest wilgotna.

Nawożenie: W okresie wegetacyjnym, czyli od wiosny do jesieni, roślinę należy nawozić regularnie, stosując nawozy wieloskładnikowe. Dzięki temu roślina będzie miała silniejsze i bardziej kolorowe liście.

Przycinanie: Regularne przycinanie pędów pozwoli na utrzymanie ładnego i zwartego krzewu. Należy usunąć przekwitłe kwiaty i zwiększyć gałęziowanie, aby roślina nie stężała i była gęstsza.

Szkodniki i choroby: Komarzyca może być atakowana przez mszyce, pająki i inne szkodniki, a także przez choroby grzybowe, takie jak mączniak. Aby uniknąć tych problemów, należy regularnie kontrolować stan rośliny i stosować odpowiednie środki ochrony roślin.


Czy komarzyca jest łatwa w uprawie?

Tak, komarzyca jest łatwa w uprawie i może być odpowiednia dla początkujących ogrodników. Roślina jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki oraz ma niskie wymagania glebowe i podlewanie. Jednakże, aby roślina dobrze rosła i miała piękne, kolorowe liście, wymaga ona umiarkowanego nasłonecznienia, odpowiedniej ilości nawożenia oraz regularnego przycinania. W przypadku uprawy komarzycy wewnątrz pomieszczeń, ważne jest również zapewnienie jej odpowiedniej wilgotności powietrza, co można osiągnąć poprzez umieszczenie doniczki na podstawce z wodą lub przez regularne spryskiwanie liści wodą.
 

Odmiany komarzycy 
 

Komarzyca to rodzaj rośliny, który obejmuje kilka gatunków. Wszystkie te gatunki charakteryzują się podobnym wyglądem, z ozdobnymi liśćmi i kwiatami o różnych kolorach, takich jak fioletowy, biały lub różowy. Jedną z najbardziej popularnych odmian komarzycy jest ta o nazwie Marginatus, która charakteryzują się liśćmi z karbowanymi brzegami z białymi obwódkami. Innymi interesującymi odmianami są te o nazwie Elf, których cechą charakterystyczną są grube liście w dwóch odcieniach zieleni.

 

Czy Komarzyca odstrasza komary? Nie!
 

Komarzyca jest rośliną, która jest często uważana za skuteczny odstraszacz komarów. Wiele osób twierdzi, że roślina ta emituje naturalny zapach, który odstrasza komary i inne owady. Zapach komarzycy przypomina zapach kamfory. Można go wyczuć w szczególności wtedy, gdy rozgniecie się liść tej rośliny między palcami. Pomimo jej intensywnego zapachu, obecnie NIE ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających te twierdzenia, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że komarzyca odstrasza komary. 

Niektóre badania wykazały, że olejek eteryczny z komarzycy może mieć niektóre właściwości odstraszające, ale nadal brakuje dowodów na skuteczność tej rośliny w odstraszaniu komarów. Jedno z takich badań zostało opublikowane w "Journal of Ethnopharmacology" w 2006 roku. W tym badaniu naukowcy przeprowadzili testy z użyciem olejku eterycznego z komarzycy w celu sprawdzenia jego wpływu na komary. W wyniku tych testów stwierdzono, że olejek eteryczny z komarzycy miał niektóre właściwości odstraszające dla komarów, ale nie było one na tyle wystarczające, aby potwierdzić skuteczność tej rośliny jako odstraszacza komarów. Niektóre osoby uważają, że umieszczenie komarzycy w pomieszczeniu lub w pobliżu miejsca, w którym przebywają ludzie, może pomóc w zapobieganiu ukąszeniom komarów, ale badania sugerują, że nie można mieć pewności co do skuteczności tej metody.

Ogólnie rzecz biorąc, tak jak wspominaliśmy, nie istnieją podstawy potwierdzające skuteczność komarzycy jako odstraszacza komarów. Intensywny zapach tej rośliny może faktycznie zredukować liczbę komarów podczas wieczornego siedzenia przy tarasie, ale jeśli już, to raczej po prostu z uwagi na fakt, iż komary z reguły odstraszane są przez bardzo intensywne zapachy. Jeśli zależy Wam więc na całkowitym zapobiegnięciu ukąszeniom komarów, najlepiej stosować sprawdzone metody, takie jak stosowanie repelentów na skórę (repelenty to produkty, które odstraszają komary i inne owady), stosowanie moskitier lub używanie odzieży ochronnej takiej jak długie spodnie i długi rękaw. Tylko w ten sposób będziecie mogli zachować pewność, że zmniejszycie ryzyko ukąszenia przez komary i inne owady.

 

Czy komarzyca jest trująca dla zwierząt lub ludzi? 

 

Plekantrus koleusowaty nie jest ważany za roślinę trującą dla ludzi lub zwierząt, ale tak jak w przypadku innych roślin ozdobnych, zawsze należy zachować ostrożność, aby uniknąć przypadkowego spożycia liści lub innych części rośliny, ponieważ może to potencjalnie spowodować nieprzyjemne skutki zdrowotne. Niemniej jednak można zaryzykować stwierdzenie że komarzyca nie jest trująca dla zwierząt lub ludzi. W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub lekarzem rodzinnym, jeśli podejrzewasz, że Ty lub Twój zwierzak spożyliście liście plektrantusa koleusowatego.

 

Jakie zastosowania ma komarzyca?

 

Wiemy już, że komarzyca nie dostarcza wystarczająco dużo dowodów na uznanie jej za roślinę stricte odstraszającą komary. Pomimo tego, ta roślina dalej może pochwalić się dużą paletą zastosowań. Poniżej znajdziecie kilka z nich:

 

Komarzyca jako ozdoba
 

Komarzyca jest często uprawiana jako roślina ozdobna ze względu na swój piękny wygląd i aksamitne w dotyku kwiaty. Może być uprawiana w doniczkach lub w ogrodzie.

Komarzyca jest rośliną, która lubi ciepłe, wilgotne klimaty i dobrze rośnie w pomieszczeniach o dobrym nasłonecznieniu. Może być uprawiana w doniczkach lub w ogrodzie jako roślina do obsadzenia rabat. Kwiat ten kwitnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, tworząc kwiaty w kolorze białym, różowym lub fioletowym. Kwiaty komarzycy są małe i skupione w kłosach, tworząc dekoracyjne kwiatostany. Komarzyca jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza i podlewać roślinę regularnie. 

 

Komarzyca jako przyprawa
 

Liście komarzycy są czasami używane jako przyprawa do potraw, dodając im delikatny, korzenny smak. Liście komarzycy są szczególnie popularne w kuchni indyjskiej i południowoafrykańskiej. Liście komarzycy mogą być dodawane do potraw na kilka sposobów. Można je dodawać do potraw na surowo, ale częściej są one suszone i mielone, w celu uzyskania przyprawy o bardziej intensywnym smaku. Liście komarzycy mogą być używane do przyprawienia różnego rodzaju potraw, takich jak zupy, gulasze, curry i inne dania mięsne. Liście komarzycy są również często dodawane do herbaty ziołowej lub innych napojów, aby nadać im delikatny, korzenny smak. Warto pamiętać, że liście komarzycy są silną przyprawą i należy używać ich z umiarem, aby nie przesadzić z jej intensywnością w smaku.

 

 

Źródła informacji wykorzystanych w artykule - Catherine W. Lukhoba, Monique S.J. Simmonds, Alan J. Paton, Plectranthus: a review of ethnobotanical uses, „Journal of Ethnopharmacology”, 103 (1), 2006, s. 1–24,

 

Zobacz też:

Peonia a Piwonia - jakie są różnice?

Czym jest język teściowej i dlaczego warto go mieć w swoim mieszkaniu?

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Makroekonomiczne i mikroekonomiczne otoczenie - rynek nieruc...

 Otoczenie mikroekonomiczne i makroekonomiczne - rynek nieruchomości. Od lat 30 ubiegłeg ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Największy dom na świecie - Antilia

 Jaki jest największy dom na świecie? Nieruchomości to jeden z najważniejszych element ...