Bank Nieruchomości

Jak urządzić domową siłownię? Co kupić do domowej siłowni?

 

Jak urządzić domową siłownię?

 

W dzisiejszym zabieganym świecie dbanie o własne zdrowie i kondycję jest priorytetem dla wielu z nas. Niemniej jednak, czasami trudno jest znaleźć chwilę na wizytę w klubie fitness lub siłowni. Z tego też powodu, domowe siłownie stają się coraz popularniejsze. To miejsce, w którym możesz ćwiczyć na własnych zasadach, w wygodnej atmosferze i o czasie który Ci odpowiada. Ale czy aby urządzić domową siłownię, potrzebujesz sporo miejsca? Jakie urządzenia i akcesoria są niezbędne? W tym artykule rozwiejemy te wątpliwości i pomożemy Ci stworzyć idealne miejsce do pracy nad swoją kondycją, zdrowiem oraz relaksem w zaciszu własnego domu. Przekonasz się, że nawet w niewielkiej przestrzeni da się stworzyć efektywną domową siłownię, która będzie spełniać Twoje oczekiwania. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w urządzeniu własnej, funkcjonalnej siłowni w domu.

 

Ile miejsca trzeba przeznaczyć na domową siłownie?

 

Przede wszystkim tyle, aby móc w spokoju rozłożyć matę do ćwiczeń czy hantle i ćwicząc, nie zahaczać o żadne meble. Optymalnym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie całego pokoju na domową siłownię, ale zdajemy sobie sprawę, że niewielu ludzi może sobie na to pozwolić, z różnych powodów. W takich przypadkach warto poszukać przytulnego zakątka, który można przekształcić w domową siłownię. Należy przy tym przede wszystkim mieć na uwadze jeden aspekt - ma być to miejsce przede wszystkim bezpieczene. Może to być niewykorzystana przestrzeń w twoim salonie, obszerna weranda lub patio. W zależności od tego, ile uda ci się wyegzekwować miejsca w mieszkaniu, na tyle sprzętów do ćwiczeń będziesz mógł sobie pozwolić urządzając domową siłownię. Minimum, które warto mieć, to miejsce gdzie wygodnie będziesz mógł wykonać wszelkie ćwiczenia rozciągające, rozłożyć matę oraz swobodnie wymachiwać hantlami lub kattlebellsami.

 

Jak zorganizować miejsce na domową siłownie, gdy go nie ma? 


Jeśli chcesz zmieścić sporą ilość sprzętu na małej przestrzeni, kluczowe będzie odpowiednia ergonomia takiego miejsca. Nie oszukujmy się – w domowej siłowni ten czynnik będzie niezbędny. Możesz kupić kilka specjalnych pojemników do przechowywania, które będziesz mógł później wsunąć np. pod łóżko lub kanapę (w ten sposób zaoszczędzisz jeszcze więcej miejsca). Ważne, aby pojemniki mogły pomiesieć takie elementy jak matę czy taśmy do ćwiczeń lub obciążenia. W sklepach dostępne są także organizery, które mocuje się na ścianie (kosztują zwykle około 250-300 zł). Dzięki nim żadne z przedmiotów nie będą się plątały i unikniesz bałaganu. Domową siłownię warto zaopatrzyć w hantle - opcjonalnie będziesz potrzebował odpowiedniego stojaka na ciężary – spokojnie, dostępne są również małe stojaki, nie wszystkie są tak duże jak te na siłowniach, które mieszczą hantle  wszystkich rozmiarów. Często takie stojaki można kupić w zestawie z ciężarami, które można wcześniej odpowiednio dobrać. Koszt zakupu stojaka z ciężarami oscyluje zwykle okolicach 350-450 złotych. 

 

Jak urządzić domową siłownie małym kosztem?

 

Wydatek poniesiony na  domową siłownię zwraca się szybko, jeżeli dokonamy odpowiednich kalkulacji zakładając przeciętny koszt miesięcznego karnetu na siłownie w okolicach 100-150 zł - i co ważne, nie musisz od razu kupować wszystkich przyrządów. Możesz rozłożyć to w czasie i co miesiąc lub co kilka miesięcy dokupować kolejny sprzęt, wówczas wydatek będzie rozłożony w czasie, dzięki czemu nie odczujesz w sposób gwałtowny tego wydatku. Za matę do ćwiczeń zapłacisz około 250 zł, najtańsze hantle można znaleźć nawet za 100 zł. Rower stacjonarny – 450 zł, ławeczka do podnoszenia ciężarów 300 zł, uniwersalny wyciąg pozwalający na wykonanie nawet do kilkunastu ćwiczeń na różne partie ciała – 400-800 zł. Jak mozna łatwo zauważyć, kilka podstawowych sprzętów do ćwiczeń, które zdecydowanie pozwolą na odbycie pełnego treningu wyniesie cię około od 1 500 do 2 500 zł. 

 

Odpowiedni nastrój - zadbaj o design twojej domowej siłowni!

 

Co zrobić, aby ćwiczyło ci  się komfortowo? Przede wszystkim zastostuj techniki które stosuje większość właścicieli siłowni. Zauważyłeś na pewno, że na każdej siłowni zwykle jest dużo dostępu do światła naturalnego. Też o o to zadbaj! Będziesz mógł nie tylko pracować nad swoją formą w lepszych warunkach ale także będziesz miał pewność, że docierające do ciebie światło dzienne poprawi twój nastrój. Kolejnym niezbędnym wyposażeniem  domowej siłowni jest lustro. To ono pozwoli ci być swoim własnym instruktorem, dzięki czemu będziesz mógł korygować swoją posturę i technikę wykonywania ćwiczeń. Oprócz tego, że lustro jest istotnym elementem na czas ćwiczeń, poszerzy optycznie twoje pomieszczenie. Dzięki temu będziesz czuł się w swojej domowej siłowni jeszcze swobodniej. Jeśli zdecydujesz się przeznaczyć na siłownię cały pokój – zadbaj o gumowe podłoże, które zapobiegnie zniszczeniu twojej podłogi w domu i sprawi, że wykonywanie ćwiczeń będzie przyjemniejsze dzięki miękkiemu podłożu. Można je bez trudu ułożyć samemu – wiele takich podłóg  jest produkowanych w formie “puzzli” ułatwiających montaż i dostosowanie ich do wielkości pomieszczenia. Koszt za metr kwadratowy takiego podłoża to ok. 100 zł. Na rynku istnieje ich szeroki wybór dzięki czemu będziesz mógł wybrać podłoże w twoich ulubionych kolorach lub w kolorach pasujących do wystroju twojego wnęrza. Istnieje jeszcze jedna ważna kwestia o której nalezy wspomnieć - Jeśli nie masz możliwości przeznaczyć na domową siłownię całego pokoju, a jedynie jego część, zadbaj o to, by ta część była wyraźnie oddzielona od reszty pomieszczenia – dzięki temu gdy rozpoczynając ćwiczenia, szybciej się skoncentrujesz, a ćwicząc twoja koncentrancja nie ulegnie rozproszeniu. 

 

 

Zobacz też: 

Jak dostować pomieszczenie do pracy w home office?

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Podróż z przyczepą kempingową. Wynajem przyczepy kemping...

 Podróż z przyczepą kempingową - czy warto?  Wyjazd na kemping to jedna z najpopu ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Kompleksowy przewodnik po sprzęcie rehabilitacyjnym z Medic...

1. Medico24.pl i jego oferta sprzętu medycznegoMedico24.pl to zaufany sklep internetowy specjalizuj ...