Bank Nieruchomości

Jak sprawdzić kto dostarcza internet w mojej miejscowości?

 

Jak sprawdzić dostępność internetu pod dowolnym adresem?Jedną z pierwszych rzeczy, o którą często pytają potencjalni najemcy lub nabywcy danego lokalu, jest pytanie o dostępność i szybkość internetu. W dzisiejszych czasach, gdzie praca z domu to już norma w większości firm, szybki internet stanowi jeden z kluczowych czynników determinujących podjęcie decyzji o wyborze nowego miejsca zamieszkania. I mówiąc szczerze, nie ma co się temu dziwić - szybki internet to dzisiaj absolutny fundament efektywnej i skutecznej pracy. Dzięki przygotowanemu przez nas poradnikowi dowiecie się, jak korzystając z wyszukiwarki Urzędu Komunikacji Elektronicznej szybko można sprawdzić, jaki dostawca internetu udostępnia swoje usługi w obszarze naszego potencjalnego lub nowego miejsca zamieszkania, i jakiej prędkości internet oferuje. 

 

Urząd Komunikacji Elektronicznej - czym jest?

 

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) jest głównym organem regulującym działalność telekomunikacyjną w Polsce. UKE przygotował wyszukiwarkę, która pozwala sprawdzić dostępność szerokopasmowego internetu w dowolnym miejscu w kraju. Wyszukiwarka ta opiera się na danych dostarczanych na bieżąco przez dostawców internetu i agreguje je w jednym miejscu, wizualizując je na mapie. Wejść na stronę UKE można, klikając w ten link. Platforma została wykonana w sposób, który sprawia, że nawigacja na stronie jest bardzo prosta i intuicyjna.

 

Jaki dostawca internetu oferuje usługi pod moim adresem?


Aby znaleźć dostępne oferty operatorów na danym obszarze, należy uzupełnić dane w module po lewej stronie ekranu wyszukiwarki UKE, wpisując informacje takie jak województwo, powiat, gminę, nazwę miejscowości, ulicę oraz numer domu/mieszkania. Po kliknięciu przycisku "Szukaj" na mapie pojawi się dokładna lokalizacja wybranego adresu, a po jej prawej stronie zostanie wyświetlona lista ze szczegółowymi informacjami o dostępnych ofertach operatorów. Oprócz nazwy dostawcy internetu lista wzbogacona jest o dodatkowe istotne informacje, takie jak:

  • - Dostępność usługi instalacji telefonu stacjonarnego
  • - Dostępność usługi instalacji telewizji kablowej
  • - Prędkość maksymalna oferowanego pasma internetowego. 
  • - Informacja o dostępności internetu światłowodowego
  • - Sposób w jaki operator dostarcza internet lub inną usługę (np. rodzaj kabla)
  •  

Uzyskane informacje możemy dodatkowo wyeksportować w formie pliku PDF, CSV, lub XLSX. 

 

Dodatkowe funkcje UKE - Zgłoś popyt!

 

Istotną i przydatną funkcją, którą oprócz uzyskania informacji o dostawcy internetu oraz szczegółach, które są z tym związane, oferuje strona Urzędu Komunikacji Miejsce, jest funkcja “Zgłoś popyt”. Funkcja ta pozwala nam dosłownie zgłosić “zapotrzebowanie” na internet w konkretnym miejscu i bezpośrednio wysłać i przekazać je do odpowiednich organów, które następnie udostępnią je dostawcom internetu. To wszystko za pomocą jednego kliknięcia.

 

Jak zgłosić zapotrzebowanie/popyt na internet? 

 

By móc to zrobić, analogicznie jak w przypadku wyszukiwania informacji o dostępności internetu w danej lokalizacji, należy uzupełnić wyszukiwarkę o szczegółowe dane dotyczące lokalizacji w, której chcemy zgłosić popyt, a następnie kliknąć przycisk “szukaj”.  

Teraz, zamiast odczytać otrzymywane wyniki wyszukiwania, należy kliknąć lewym przyciskiem na punkt na mapie, w którym znajduje się nasza lokalizacja, a następnie wybrać opcję “Zgłoś popyt”. Po kliknięciu ukaże nam się panel, w którym zostaniemy poproszeni o uzupełnienie naszych danych kontaktowych. Informacje, które należy przesłać to między innymi: telefon, adres, adres e-mail, rodzaj zgłaszanego popytu na konkretną usługę (telewizja, telefon, internet), a także oczekiwana przez nas prędkość łącza (wartość wyborów zawiera się w dziedzinie od 1mbps do 100 gbps). 

Po uzupełnieniu formularza, wystarczy kliknąć w przycisk “Zgłoś popyt”. W tym momencie formularz zostanie automatycznie przesłany do odpowiednich firm i organów. Zgłoszony przez nas “popyt” nie należy traktować jako rzeczywiste i bezwzględne żądanie. Stanowi ona jedynie informacje dla operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych, która wskazuje im gdzie i w jaki sposób mogliby oni rozbudować swoją usługi. Zgłoszony przez nas dodatkowy popyt zdecydowanie może im ułatwić podjęcie decyzji o kierunku rozbudowy infrastruktury. 


Zobacz też:

Jak dostawca internetu dostarcza internet do domu lub mieszkania?

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Kto musi posiadać świadectwo energetyczne w 2024 roku?

 W Polsce wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej jest wymagany dla określ ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak dobrać rozmiar wycieraczek przed drzwi?

Rozmiar wycieraczki powinno dobierać się do szerokości drzwi wejściowych, aby idealnie pasowała ...