Bank Nieruchomości

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach 2024

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach to często najlepszy wybór, bo nabycie nieruchomości oprócz korzyści wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Zanim zaplanujemy transakcję, warto zapoznać się z przepisami podatkowymi dotyczącymi sprzedaży odziedziczonych nieruchomości.

Podpowiadamy, kiedy sprzedaż mieszkania ze spadku będzie najkorzystniejsza, o jakich formalnościach musi pamiętać spadkobierca oraz jak zapewnić sobie skuteczną i szybką sprzedaż mieszkania bez przeprowadzania jego remontu.

 

Kiedy sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku bez podatku?

Po jakim czasie można sprzedać mieszkanie odziedziczone w spadku? Bardzo ważne, aby wiedzieć, kiedy sprzedaż odziedziczonego mieszkania nie będzie opodatkowana. W przypadku mieszkań otrzymanych w spadku sprzedaż nie będzie wiązała się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego, gdy od nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę do sprzedaży realizowanej przez spadkobiercę minęło 5 lat.

Podatek od sprzedaży nieruchomości może stanowić znaczną część dochodu, bo jego wysokość wynosi 19%.

- Zazwyczaj spadkobierca nie musi zwlekać ze sprzedażą odziedziczonego mieszkania, bo w wielu przypadkach, kiedy dochodzi do dziedziczenia, nieruchomość była własnością poprzedniego właściciela przez okres dłuższy niż 5 lat. Jest to podstawą do uniknięcia obowiązku zapłaty podatku. Jednak jeżeli, 5-letni okres jeszcze nie minął, spadkobierca wciąż ma pewne możliwości jak np. zastosowanie ulgi mieszkaniowej. - informuje nas Łukasz Pawłowski, ze Skup.io, marki, która świadczy usługi szybkiej sprzedaży nieruchomości na terenie całego kraju. - Jeżeli spadkobierca zamierza kupić inną nieruchomość, przeznaczając na to pieniądze ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania, to może nie zapłacić podatku wcale. Musi jednak spożytkować pieniądze na nowy cel, w ciągu 3 lat od sprzedaży.

Ulga mieszkaniowa, o której mowa, polega na przeznaczeniu środków ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości na własny cel mieszkaniowy, którym może być m.in: zakup innego mieszkania, domu czy gruntu, budowa, remont, rozbudowa, przebudowa, nadbudowa lokalu mieszkalnego lub budynku, spłata kredytu zaciągniętego wcześniej na budowę, rozbudowę, remont czy nabycie lokalu lub budynku mieszkalnego.

Sprzedaż mieszkania odziedziczonego w spadku po rodzicach może być więc bardzo korzystna i nie wiązać się z zapłatą podatku na rzecz Urzędu skarbowego gdy odpowiednio zaplanujemy transakcje w czasie, lub wydatkujemy środki ze sprzedaży, w ciągu 3 lat np. na jeden z wyżej wymienionych celów.

 

Dwóch spadkobierców mieszkania - jak sprzedać nieruchomość, która ma wielu właścicieli

Spadek może być własnością kilku spadkobierców. Będzie tak, na przykład w sytuacji, gdy rodzice mieli kilkoro dzieci. Jeżeli nie został sporządzony testament i doszło do dziedziczenia ustawowego, to spadek po rodzicach odziedziczą wszystkie dzieci w równych częściach. W takim przypadku nieruchomość będzie współwłasnością wszystkich spadkobierców.

- W przypadku gdy mamy do czynienia z kilkoma współwłaścicielami nieruchomości, sprzedaż może odbyć się wyłącznie wtedy, gdy wszyscy zgadzają się na taką czynność. Jeśli chociaż jeden współwłaściciel, będzie miał inny pomysł na nieruchomość, i nie zgodzi się na sprzedaż, to nie będzie można zrealizować transakcji. Wtedy możemy próbować znaleźć rozwiązanie polubownie, wszcząć postępowanie działowe i sądowo znieść współwłasność nieruchomości lub sprzedać udział w nieruchomości. - wylicza Piotr Czuba ze Skup.io - Sprzedaż udziałów w nieruchomości to ciekawa opcja dla tych właścicieli, którzy obawiają się kosztownego i czasochłonnego postępowania w sądzie. 

Spadkobierca może sprzedać udział w nieruchomości, ale także udział w spadku. Ta możliwość jest często wykorzystywana przez osoby, które nie utrzymują kontaktu ze współspadkobiercami, a także gdy relacje między nimi nie są najlepsze. Sprzedaż udziałów można przeprowadzić z dowolną osobą, nie tylko drugim współwłaścicielem.

- Często pomagamy spadkobiercom w sprzedaży udziałów w nieruchomości. Skup nieruchomości Skup.io powstał po to, aby umożliwić właścicielom sprawną sprzedaż nieruchomości szczególnie wtedy, gdy nieruchomość jest w pewnym stopniu problematyczna. A za problematyczną można uznać sprzedaż udziałów w nieruchomości, bo wystawiając ogłoszenie o sprzedaży 1/3 udziałów w nieruchomości z pewnością bardzo trudno będzie nam znaleźć nabywcę. - mówi Piotr Czuba - W takim przypadku właściwe jest poszukiwanie zbytu gdzie indziej. Skup.io zapewnia niezbędną pomoc i szybką sprzedaż udziałów w nieruchomości za gotówkę. Wystarczy skontaktować się z nami i porozmawiać ze specjalistą, który chętnie odpowie na wszystkie pytania oraz zaproponuje kwotę odkupu - taka wycena nieruchomości i oferta skupu jest darmowa.

 

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach - formalności

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach to proces, który wymaga spełnienia określonych formalności. Notariusz będzie wymagał odpowiedniego poświadczenia, że spadkobierca nabył nieruchomość po spadkodawcy i ma prawo do jej sprzedaży.

To prawda, że spadkobierca musi potwierdzić swoje prawa do spadku, aby móc w dalszej kolejności rozporządzać odziedziczonym majątkiem. Niezbędny będzie jeden z dwóch dokumentów - notarialny akt poświadczenia dziedziczenia lub postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Bez tego niemożliwa stanie się sprzedaż nieruchomości, udziałów w nieruchomości, ale też podział majątku spadkowego w sądzie czy po prostu wypłata środków gotówkowych należących do spadkodawcy z banku. - wylicza Łukasz Pawłowski, współwłaściciel Skup.io - Takie potwierdzenie dziedziczenia przydaje się w wielu przypadkach. W odniesieniu do nieruchomości warto dodatkowo wspomnieć, że dokumenty te uprawniają spadkobiercę lub spadkobierców, do ujawnienia swoich danych jako nowych właścicieli nieruchomości odziedziczonej w spadku.

Poza potwierdzeniem praw do majątku spadkowego oraz załatwieniem ewentualnych spraw związanych z zapłatą podatku od spadków i darowizn, reszta formalności związanych ze sprzedażą nieruchomości ze spadku pozostaje niezmienna - notariusz będzie wymagał podstawowych dokumentów tak jak w przypadku sprzedaży każdej nieruchomości.

 

Skup nieruchomości gwarancją sprawnej transakcji

Skup mieszkań i domów za gotówkę to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko i sprawnie sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku. Dzięki profesjonalnej firmie skupującej nieruchomości można uniknąć uciążliwych formalności i długotrwałych procesów sprzedaży. Gwarancja sprawnej transakcji to atut, który przekonuje coraz więcej osób do skorzystania z usług skupu.

- Skup.io oferuje również skup mieszkań do remontu. Dziedziczone nieruchomości bardzo często potrzebują mniejszych lub większych prac remontowych. Koszty remontu mogą być sporym wydatkiem, ale często poniesienie takiego wydatku jest po prostu ryzykowne, bo wydany kapitał może nie zwrócić się w kwocie uzyskanej za sprzedaż. - wskazuje Piotr Czuba ze Skup.io - Sprzedaż nieruchomości w złym stanie technicznym na wolnym rynku również może nie być taka prosta i szybka. Skup mieszkań do remontu umożliwia sprzedaż mieszkań i domów bez względu na ich stan techniczny, ale też ewentualne komplikacje prawne. Warto zgłosić się do nas nawet w wyjątkowo trudnych sytuacjach, ponieważ dysponujemy zespołem składającym się ze specjalistów nieruchomości i prawa. Aktywnie poszukujemy najlepszych rozwiązań, aby zapewnić sprawną, bezpieczną a przede wszystkim korzystną dla właściciela transakcję sprzedaży. Właśnie po to powstało Skup.io. 

Korzystając z usług skupu nieruchomości, nie trzeba martwić się o formalności, poszukiwanie nabywcy czy organizację oględzin dla potencjalnych kupców. Skup mieszkań za gotówkę nabywa nieruchomości prosto od właściciela, dlatego czas transakcji zostaje zredukowany do niezbędnego minimum. Skup nieruchomości oferuje także korzystne warunki finansowe. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących wygodnego sposobu na sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach. 

 

Skup nieruchomości opinie - Skup.io

Skup mieszkań opinie. Skup.io to profesjonalna firma działająca na polskim rynku nieruchomości, która zapewnia szybką i bezproblemową sprzedaż mieszkań oraz domów w każdym stanie. Dzięki ich doświadczeniu i zaangażowaniu można uniknąć wielu trudności związanych ze sprzedażą odziedziczonej nieruchomości.

Warto zwrócić uwagę na jednogłośnie pozytywne komentarze osób, które miały już okazję skorzystać z usług szybkiego skupu nieruchomości. Klienci wskazują na wyjątkowo krótki czas sprzedaży nieruchomości, oraz niezwykle pomocny zespół, który gruntownie wspiera właścicieli podczas całego procesu sprzedaży.

Więcej o sprzedaży nieruchomości ze spadku, znajdziesz na stronie internetowej Skup.io szybki skup nieruchomości cały kraj.

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jakie wady ma inwestowanie w nieruchomości?

 Jakie wady ma inwestowanie w nieruchomości? Inwestorzy w podejmowaniu decyzji inwestycyj ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Podmioty funkcjonujące na rynku nieruchomości. Kto kreuje ...

 Podmioty funkcjonujące na rynku nieruchomości. Z jakich podmiotów składa się rynek nieruc ...