Bank Nieruchomości

Najwyższe budynki w Krakowie - lista TOP 5 [2023]

 

Najwyższe budynki w Krakowie - jaki jest najwyższy? 


Kraków, jedno z najbardziej malowniczych i historycznych miast w Polsce, słynie nie tylko z urokliwego Starego Miasta, ale także z unikalnej na skalę światową architektury, która łączy w sobie wieki historii i nowoczesność. Wśród popularnych w tym magicznym mieście kościołów, pałaców i kamienic, znajdują się tu również imponujące wieżowce, które wpisują się w panoramę Krakowa, nadając jej nowoczesnego charakteur. Jeśli chodzi o najwyższe budynki w Krakowie, dwa budynki zdecydowanie wyróżniają się ponad innymi - wieżowiec K1 oraz Unity Tower (dawniej szkieletor). Który z nich jest wyższy? Sprawdzimy to w tym artykule. 

 

Oto lista pięciu najwyższych budynków w Krakowie. Ustalając ranking sugerowaliśmy się wysokością budynku do dachu.


Miejsce 1 - Unity Tower 


Unity Tower, znany także jako "dawny Szkieletor", jest najwyższym budynkiem w Krakowie. Ten mierzący imponujące 102,5 metra wieżowiec znajduje się w dzielnicy Grzegórzki i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów orientacyjnych w mieście. W jego najbliższym otoczeniu znajduje się Uniwersytet Ekonomiczny, Galeria Krakowska, a także dworzec główny. 

Historia Unity Tower sięga lat 70. XX wieku, kiedy to rozpoczęto budowę wieżowca, znanego później jako "Szkieletor". Prace budowlane nad wieżowcem zostały przerwane w 1979 roku z powodu trudności finansowych wykonawcy. Konstrukcja budynku przez lata stała niedokończona, w wyniku czego przez długie lata stał jedynie szkielet konstrukcji, stając się charakterystycznym, lecz prześmiewczym elementem krajobrazu Krakowa.

W 2016 roku grupa inwestorów zdecydowała się wznowić budowę wieżowca. Zmieniono jego projekt i nadano mu nową nazwę - Unity Tower. Ostatecznie, po długim okresie nieużytkowania, budynek został ukończony i oddany do użytku w 2020 roku.

Unity Tower nie tylko wyróżnia się swoją wysokością, ale także nowoczesną i unikalną fasadą. Wieżowiec oferuje różnorodne funkcje, w tym przestrzenie biurowe, mieszkalne, restauracje i centrum fitness. Dzięki swojej centralnej lokalizacji, budynek stanowi ważny punkt na mapie biznesowej Krakowa i przyciąga zarówno lokalnych jak i zagranicznych inwestorów. Dawny Szkieletor, który przekształcił się w Unity Tower, stał się symbolem transformacji i odrodzenia. Przez lata budowa wieżowca była tematem dyskusji i kontrowersji, ale ostatecznie przekształcił się w nowoczesny i funkcjonalny kompleks, dodając nowy element do panoramy Krakowa.

Unity Tower to przykład udanej rewitalizacji i przywracania życia opuszczonym projektom budowlanym. Jego imponująca wysokość i charakterystyczny wygląd przyciągają uwagę i stanowią ważną część krakowskiego krajobrazu miejskiego.

Wysokość całkowita: 102,5 m
Wysokość do dachu: 102,5 m
Rok ukończenia budowy: 1979/2020 (szkieletor/unity tower)
 

Unity Tower


 

Miejsce 2 - K1


K1 to drugi najwyższy budynek w Krakowie, mający wysokość do dachu 88 metrów, i aż 105 metrów wysokości całkowitej. Zlokalizowany jest w pobliżu Dworca Głównego i został ukończony w 2013 roku. Budynek K1 jest biurowcem. Jego nowoczesna architektura i doskonała lokalizacja sprawiają, że jest to ważny punkt na mapie biznesowej Krakowa.

K1, znany potocznie jako "Błękitka", to imponujący wieżowiec w Krakowie. Mierzący wraz z iglicami 105 metrów, stanowi drugi co do wysokości budynek w mieście i jednocześnie stanowi najwyższy wieżowiec biurowy. Zlokalizowany przy Alei Pokoju, obok Ronda Grzegórzeckiego, wieżowiec K1 jest ikonicznym elementem krajobrazu Krakowa.

Historia K1 sięga lat 70. XX wieku, kiedy to planowano wybudować większą ilość podobnych wieżowców w rejonie Grzegórzek, znanego jako "krakowski Manhattan". Ostatecznie powstały tylko dwa budynki tego typu: K1 oraz Unity Tower (dawniej “szkieletor”). Konstrukcja K1 rozpoczęła się w 1972 roku według projektu architekta Janusza Ingardena. Początkowo miał on służyć Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa" (RSW "Prasa") jako budynek drukarni. Jednak problemy z wytrzymałością konstrukcji uniemożliwiły umieszczenie w nim ciężkich maszyn drukarskich. Pomarańczowo-żółty budynek o nowatorskich szybach pokrytych cienką warstwą złota okazał się nietrwały.

W latach 90. wieżowiec został zakupiony przez szwedzką firmę Swede Center Ltd., która zdecydowała się na jego remont i modernizację zamiast rozbiórki. Przebudowa, przeprowadzona w latach 1996-1998, objęła wzmocnienie konstrukcji, zwiększenie powierzchni biurowej i zmiany w elewacji. Zyskał on nową nazwę "Cracovia Business Center" i został nagrodzony tytułem "Budowa Roku 1998" za innowacyjne projekty i realizację. Po modernizacji wieżowiec stał się siedzibą Banku BPH, a później Banku Pekao.

W 2014 roku K1 przeszedł kolejną modernizację, tym razem skupioną na wnętrzach, bez zmiany charakterystycznego wyglądu zewnętrznego. Zmienił również nazwę na "K1". Dzięki swojej unikalnej formie i błękitnemu szkłu, którym jest pokryty, K1 stał się rozpoznawalnym elementem panoramy Krakowa. Budynek ten jest ważnym centrum biznesowym, oferującym nowoczesne przestrzenie biurowe dla różnych firm i instytucji.

Wysokość całkowita: 105 m
Wysokość do dachu: 88 m
Rok ukończenia budowy: 1998

 

Wieżowiec K1


 

Miejsce 3 - Dom wschodzącego słońca


Trzeci na liście Dom Wschodzącego Słońca jest wysokościowym budynkiem mieszkalno-usługowym. Należy zaznaczyć, że jest to najwyższy budynek mieszkalny w Krakowie. Jego budowa rozpoczęła się w 2001 roku i zakończyła rok później, w 2002 roku. Projekt architektoniczny został opracowany przez zespół architektów z renomowanej pracowni B2 Studio.

Budynek Domu Wschodzącego Słońca składa się z 17 kondygnacji, z czego trzy kondygnacje przeznaczone są na przestrzeń usługowo-biurową. Całkowita wysokość budynku wraz z pylonami wynosi 65 metrów. Konstrukcja składa się z dwóch segmentów, które są ze sobą połączone konstrukcją dachową oraz przyziemiem usługowo-biurowym. Lokalizacja Domu Wschodzącego Słońca znajduje się na ulicy Bratysławskiej 2, w dzielnicy Krowodrza. Jest to atrakcyjne miejsce, które oferuje dogodny dojazd do większości miejsc w Krakowie.

Wysokość całkowita: 65 m 
Wysokość do dachu: 55 m
Rok ukończenia budowy: 2002

 

Dom wschodzącego słońcaMiejsce 4 - Bocianie Gniazdo


Bocianie Gniazdo jest czwartym najwyższym budynkiem w Krakowie - ma on 60 metrów wysokości (63 metry wysokości calkowitej) i ostał ukończony w 1987 roku. Budynek ten jest kompleksem mieszkaniowym w dzielnicy Prądnik Czerwony w okolicy ulic Siewnej i Bociana składającym się z wieżowca oraz niższych budynków. Wybór tego obszaru pod budowę osiedla mieszkaniowego był determinowany istotnym czynnikiem - bliskością centrum Krakowa oraz łatwym dostępem do głównych dróg, umożliwiających dogodne połączenia z trasami wylotowymi.

Priorytetowym celem przy projektowaniu Bocianiego Gniazda było stworzenie użytkowej przestrzeni osiedla. Powstała enklawa, oddzielona od uciążliwości ruchu komunikacyjnego zarówno istniejącego, jak i planowanego. Enklawa składa się z wewnętrznych dziedzińców, które zostały zaprojektowane jako zestawienie przestrzeni o zróżnicowanej skali i proporcjach, wyłączonej dla ruchu samochodowego. Teren kompleksu obejmuej alejki, skwery oraz altany. Na parterach budynków zlokalizowane są przestrzenie przeznaczone na lokale usługowe, co umożliwia mieszkańcom dokonywanie podstawowych zakupów bez konieczności opuszczania osiedla.

Inwestorowi zależało przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniego standardu przestrzennego dla tego miejsca. Zadaniem było stworzenie harmonijnego środowiska, które zaspokoi różnorodne potrzeby mieszkańców, gwarantując jednocześnie ich komfort i wygodę.

Wysokość całkowita: 63 m
Wysokość do dachu: 60 m
Rok ukończenia budowy: 1987

 

Miejsce 5 (ex aequo) - Quattro Business Park / Biprostal 


Na piątym miejscu (ex aequo) znajdują się Quattro Business Park i Biprostal, osiągające wysokość 64 metrów. 

Quattro Business Park

Quattro Business Park to imponujący kompleks składający się z czterech eleganckich budynków biurowych klasy A. Inwestycję rozpoczęła Grupa Buma we wrześniu 2008 roku, a każdy z budynków oferuje około 12 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Realizacja projektu została podzielona na cztery etapy, z wyznaczonymi terminami oddania poszczególnych części kompleksu. W pierwszym etapie, we wrześniu 2010 roku, oddano do użytku budynek A, który został wynajęty przez firmę Capgemini Polska. Kolejne etapy, w grudniu 2011 roku i październiku 2013 roku, przyniosły oddanie budynków B i C. Ostatni etap, budynek D, został ukończony we wrześniu 2014 roku.

Quattro Business Park składa się z czterech czternastokondygnacyjnych budynków biurowych, z których każdy ma wysokość 54,94 metra. Kompleks został zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb nowoczesnych firm, oferując im wysokiej jakości przestrzeń biurową. W ramach kompleksu znajduje się również garaż podziemny oraz przestronny dziedziniec, który otacza budynki i zawiera elementy małej architektury, takie jak przychodnia, sklep, ławki i obszary zielone. Dodatkowo, oddzielnie znajduje się budynek parkingu wielopoziomowego, który oferuje siedem kondygnacji nadziemnych oraz jedną kondygnację podziemną.

Quattro Business Park stanowi doskonałe rozwiązanie dla firm poszukujących nowoczesnej przestrzeni biurowej o wysokim standardzie. To miejsce, w którym funkcjonalność spotyka się z estetyką, tworząc inspirujące środowisko pracy.
 

Quattro Business Park


Biprostal

Najstarszy budynek na tej liście. Budynek Biprostal zaprojektowany zostal przez Biuro Studiów i Projektów Hutnictwa "Biprostal", obecnie znane jako Biprostal S.A. Oficjalne oddanie budynku miało miejsce w 1965 roku, choć jego budowa zakończyła się rok wcześniej, w 1964 roku.  Piętnastopiętrowy “budynek wysoki Biprostalu” przez długie lata był najwyższym budynkiem w Krakowie. Wybór lokalizacji i wysokości budynku był podyktowany optymalnym wykorzystaniem powierzchni oraz gęstą zabudową w centrum miasta. Dach budynku, ze względu na swoją wysokość, pełni funkcję głównego centrum nadawczego dla Krakowa i okolic, z 50 antenowymi punktami nadawczo-odbiorczymi. Do 1985 roku całą powierzchnię budynku zajmowało przedsiębiorstwo BSiPH "Biprostal", po czym zdecydowano się na wynajem części biurowej najemcom komercyjnym.

Powierzchnia Biprostalu wynosi 12 000 metrów kwadratowych. Oprócz firmy Centrum Biurowe Biprostal Sp. z o.o., w budynkach biurowych znajdują się także inne instytucje, takie jak Agencja Rozwoju Miasta Inwestycje Sp. z o.o., dom maklerski Noble Securities, ING Bank Śląski, Bank BGŻ BNP Paribas oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - Biuro Inwestycji Strategicznych.

Architekturę budynków kompleksu cechuje typ architektoniczny charakterystyczny dla lat 60. XX wieku. Posiadają one prostopadłościenne bryły z płaskimi dachami, a piętra są nadwieszone nad parterem, podtrzymywane przez słupy. Elewacje charakteryzują się poziomymi podziałami, co nadaje budynkom wyrazisty wygląd.

W drugiej połowie 2011 roku przeprowadzono gruntowny remont i przebudowę całego kompleksu. Dzięki temu Biprostal zyskał nowoczesne udogodnienia, które wpływają na większy komfort pracy i użytkowania budynków.

Wysokość całkowita: 60 m(Biprostal), 62m (Quattro Business Park) 
Wysokość do dachu: 55 m (Biprostal), 55 m (Quattro Business Park)
Rok ukończenia budowy: 2012 


 

Biprostal


 

Zobacz też: 

Fabryczna Park. Piękny kompleks biurowy Krakowie.

Najwyższy budynek w Europie - Łachtr Centr 
 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom przed złodziejami?

 Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom przed złodziejami? Złodzieje to niestety nie ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Znak D-40 - Strefa zamieszkania - co oznacza i jakie przepis...

 W wielu miejscach, takich jak duże osiedla mieszkaniowe, tereny z gęstą zabudową jednorodz ...