Bank Nieruchomości

Kwiat Monstera - Monstera dziurawa - uprawa, cechy, rozmnażanie

 

Monstera dziurawa - wszystko co trzeba wiedzieć

 

Jesteś miłośnikiem zieleni i tropikalnych klimatów, ale nie masz zbyt wiele czasu na pielęgnowanie ogrodu? Jeśli tak, to Monstera dziurawa może być idealnym dodatkiem do Twojego wnętrza. Monstera, znana również jako "kwiat dziurawy", stała się prawdziwą gwiazdą w świecie roślin doniczkowych. Jej wyjątkowy wygląd i relatywnie niskie wymagania sprawiają, że jest doskonałą opcją zarówno dla początkujących ogrodników, jak i doświadczonych miłośników roślin.

 

O czym przeczytasz? 

1. Rozmiar rośliny i wygląd liści 

2. Pochodzenie Monstery

3. Warunki uprawy Monstery

4. Pielęgnacja i podlewanie 

5. Nawożenie i przycinanie 

6. Rozmnażanie Monstery

7. Czy Monstera jest rośliną trującą dla zwierząt?

8. Choroby i szkodniki zagrażające Monsterze

9. Ile kosztuje Monstera dziurawa?

 

Mosnstera dziurawa  – charakterystyka

 

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) jest rośliną, która fascynuje ludzi swoim wyjątkowym wyglądem liści i jest znana ze swojej charakterystycznej urody. Pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie rośnie w naturalnym środowisku od obszarów Meksyku po Panamę. W tych regionach Monstera rozwija się jako pnącze, oplatając drzewa w gęstych lasach deszczowych. Oto kilka kluczowych informacji na temat Monstery:

 

Pochodzenie

Monstera to roślina pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. Jest rodzimym gatunkiem, który można znaleźć od Meksyku po Panamę. W naturalnych warunkach Monstera rośnie jako pnącze, oplatając drzewa w gęstych lasach deszczowych.

 

Kształt i wygląd - Epipremnum złociste

Najbardziej charakterystyczną cechą Monstery są jej liście. Są one duże, zwykle sercowate lub owalne, z wyraźnymi wcięciami lub dziurami wzdłuż krawędzi. Dziury nadają liściom wyjątkowy i dekoracyjny wygląd, co sprawia, że Monstera jest łatwo rozpoznawalna.

Dziurawe liście Monstery to jednak nie tylko kwestia estetyki. W naturalnych warunkach, w gęstych lasach deszczowych, Monstera wykształciła te dziury, aby przystosować się do swojego środowiska. Dzięki nim liście mogą przepuszczać światło słoneczne, a także zmniejszać opór wobec wiatru i deszczu. To jest przykład adaptacji, które pozwalają roślinie rosnąć w trudnych warunkach.


Wysokość rośliny:

Monstera jest rośliną, która może osiągać różne rozmiary w zależności od warunków hodowlanych oraz okresu jej wzrostu. W warunkach domowych, Monstera zwykle rośnie jako roślina doniczkowa i osiąga wysokość od 1,2 do 2 metrów. Pod warunkiem, że będzie dobrze pielęgnowana, może przekroczyć te rozmiary, osiągając nawet do 3 metrów wysokości. Natomiast w swoim dzikim środowisku Monstera Deliciosa może osiągnąć wręcz ogromne rozmiary, sięgając nawet do 20 metrów! Dzieje się tak, ponieważ w dzikich lasach deszczowych ma możliwość pełnego rozwoju jako pnącze, przyczepiając się do drzew i rosnąc w górę w poszukiwaniu światła słonecznego.

 

 

Mosnstera dziurawa  – uprawa, wymagania, pielęgnacja

 

Pielęgnacja i uprawa Monstery dziurawej w warunkach domowych jest łatwa, a to oznacza, że zdecydowanie każdy może sobie z nią poradzić. Aby osiągnąć efektywny rozwój draceny oraz kwitnienie, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 

Temperatura i światło

Monstera potrzebuje jasnego, ale rozproszonego światła - nie lubi bezpośredniego słońca. Najlepszy miejscem będzie stanowisko w pobliżu okna z zasłonami lub zasłonkami, które będą służyć jako filtr na intensywne promienie słoneczne. Roślina najlepiej rośnie w temperaturach od 18°C do 27°C.
 

Wilgotność powietrza

Monstera to roślina, która dobrze radzi sobie w warunkach o umiarkowanej wilgotności powietrza. Nie jest ona wyjątkowo wymagająca pod tym względem, ale może skorzystać z nieco wyższej wilgotności.

 

Podlewanie i przesadzanie

Monstere powinno się regularnie podlewać wodą o temperaturze pokojowej, z wyjątkiem okresu zimowego, kiedy należy ograniczyć podlewanie, aby uniknąć nadmiernego nawilżenia co mogłoby doprowadzić do zgnilizny. Ponadto, zaleca się regularne spryskiwanie liści i staranne usuwanie z nich kurzu. 

W kwestii przesadzania, młode rośliny należy przesadzać co roku - starsze egzemplarze natomiast sugeruje się przesadzać co 3-5 lat. 

 

Gleba

Monstera najlepiej rośnie w lekkiej, dobrze przepuszczalnej glebie. Idealne podłoże to ziemia do doniczek z dodatkiem torfu lub kory kokosowej dla utrzymania właściwej wilgotności. Ważne jest, aby gleba była luźna i bogata w substancje odżywcze, umożliwiając roślinie rozwój bez zastoju wody. Regularne podlewanie i sprawdzanie wilgotności gleby pomogą utrzymać Monsterę w dobrej kondycji. W kwestii pH gleby, Monstery dobrze rosną w lekko kwaśnej do lekko zasadowej glebie o odczynie gleby od 5,5 do 7,5 pH.

 

Nawożenie i przycinanie

Roślina potrzebuje regularnego nawożenia w okresie wzrostu (wiosna i lato) za pomocą nawozu wieloskładnikowego lub nawozu dla roślin doniczkowych. Aby zachować kształt i kontrolować rozmiar rośliny można rośline bez przeszkód przycinać. Przycinanie pomaga również w rozgałęzianiu się Monstery. 

 

Rozmnażanie

Rozmnażanie Monstery jest stosunkowo proste. Możesz użyć sadzonek pędowych, które powinny mieć przynajmniej jeden liść, pąk pachwinowy oraz korzeń przybyszowy, lub też sadzonek wierzchołkowych, które posiadają kilka liści i korzeń powietrzny o długości co najmniej 20 cm. Aby zapewnić im odpowiednie warunki, warto posadzić sadzonki w mieszance złożonej z torfu i piasku. Istnieje również opcja ukorzeniania sadzonek w podłożu z wermikulitu i kompostu, a nawet w wodzie. Ważne jest, aby trzymać sadzonki w ciepłym otoczeniu, idealnie w temperaturze wynoszącej około 25–30 °C. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie mnożarki do roślin z podgrzewanym podłożem, aby stworzyć optymalne warunki dla rozwoju nowych roślin.

 

Wilgotność powietrza - Umiarkowana, zakres od 45% do 70% 
Temperatura - Najlepiej rośnie w temp. 18°C do 27°C
Światło - Rozproszone
Podlewanie - Regularne
Nawożenie - Regularne w okresie wzrostu
Gleba - Gleba powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna
Zraszanie - Regularne
pH podłoża - Lekko kwaśne
Przyjazność dla zwierząt - Monstera jest rośliną TRUJĄCĄ dla zwierząt

 

Czy Monstera jest rośliną trującą dla zwierząt? 

Tak, Monstera jest trującą dla zwierząt domowych, takich jak koty i psy, jeśli zostanie zjedzona. Roślina ta zawiera substancje chemiczne, które mogą powodować podrażnienia układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty czy biegunka u zwierząt. W przypadku podejrzenia spożycia Monstery przez naszego pupila, należy niezwłocznie skontaktować się weterynarzem. Należy przy tym zaznaczyć, że objawy mogą się różnić w zależności od ilości zjedzonej rośliny oraz od reakcji konkretnego zwierzaka.

 

Choroby i szkodniki zagrażające Monsterze

Monstery mogą być narażone na różne choroby i szkodniki, które zagrażają ich zdrowiu. Oto kilka z tych problemów:


Szkodniki:

Czerwce: Te małe, szkodniki mogą zasiedlać Monstery, wydzielając kleisty miód roślinny, który przyciąga mrowiska co w konsekwencji może prowadzić do osłabienia rośliny.

Mszyce: Mszyce są kolejnym wrogiem Monstery, które żywią się sokiem roślinnym, osłabiając ją i mogąc przenosić wirusy.

Wełnowce: Wełnowce to owady, które odpowiedzialne są za charakterystyczny, biały woskowy nalot na liściach Monstery. Ich żerowanie może prowadzić do zahamowania wzrostu rośliny.'
 

Choroby:

Plamistość liści: Plamistość liści jest częstą chorobą Monstery, wywołaną przez różne patogeny, takie jak Lasiodiplodia theobromae i Acrosperia fluctuata. Objawia się plamami na liściach, a w zaawansowanych przypadkach może prowadzić do osłabienia rośliny.

Zgnilizna: Zgnilizna to inna potencjalna choroba która może rozwinąć się w wilgotnych warunkach lub którą mogą przenosić szkodniki, co może prowadzić do gniciących korzeni lub innych części rośliny.

  •  

Aby ochronić Monstery przed tymi zagrożeniami, zaleca się regularne obserwacje, utrzymanie odpowiednich warunków hodowlanych, takich jak odpowiednie podlewanie i oświetlenie, oraz stosowanie środków zwalczających szkodniki i choroby, jeśli to konieczne. Wczesne wykrycie i działanie są kluczowe, aby utrzymać zdrowie i piękno Monstery.

 

Liście Monstery, źródło: Unsplash

 

Ile kosztuje Monstera dziurawa?

Oto przybliżone ceny sadzonek Monstery, uwzględniające różne rozmiary i stan rośliny:

Sadzonki od 12 cm: Najtańsze sadzonki, o wysokości około 12 cm, można znaleźć już od 20 zł. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozpocząć hodowlę od podstaw i cieszyć się obserwowaniem wzrostu rośliny.

Sadzonki o rozmiarze 60-70 cm: Jeśli preferujesz bardziej dorodną roślinę, przygotuj się na wydatek wynoszący około 100 zł za roślinę o takiej wielkości. Te rośliny są już dość okazałe i mogą być doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą szybciej cieszyć się jej pięknem.

Sadzonki o rozmiarze 100 cm lub więcej: Jeśli nie masz cierpliwości czekać, aż Monstera osiągnie większy rozmiar, możesz rozważyć zakup rośliny o wysokości 100 cm lub więcej. Tego rodzaju rośliny mogą kosztować około 200 zł lub więcej, w zależności od źródła zakupu.

Większe rośliny: Jeśli marzysz o imponującej roślinie Monstery, której wysokość wynosi 200 cm lub więcej, cena może znacznie wzrosnąć, sięgając nawet kilku setek złotych i więcej.

Niezwykła popularność Monstery sprawia, że jest dostępna niemal w każdym sklepie ogrodniczym, zarówno stacjonarnym, jak i internetowym. Dlatego też ceny wahają się od 20 zł za małe sadzonki do kilkuset złotych za duże, dorodne rośliny. Duża różnorodność cenowa daje możliwość wyboru rośliny dostosowanej do własnych preferencji i budżetu.

 

Monstera w warunkach naturalnych, źródło: Pexels

 

Zobacz też: 

Peonia a piwonia - jakie są róznice?

Czy komarzyca odstrasza komary? Nie!

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Płyty Drogowe – Klucz do Trwałej i Estetycznej Drogi do Domu

Dostęp do własnej działki czy domu to nie tylko kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa, es ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Najwyższe budynki w Krakowie - lista TOP 5 [2023]

 Najwyższe budynki w Krakowie - jaki jest najwyższy? Kraków, jedno z najbardziej malown ...