Bank Nieruchomości

Jak dowiedzieć się kto jest właścicielem działki? Poradnik krok po kroku


Jak dowiedzieć się kto jest właścicielem działki?

 

Chciałbyś dowiedzieć się kto jest właścicielem gruntu, który sąsiaduje z Twoją działką? A może jakaś działka Cię zainteresowała i chciałbyś dotrzeć do informacji kto jest jej właścicielem? Sprawa wygląda stosunkowo prosto w momencie, w którym ogłoszenie działki jest dostępne na jakiejś stronie z ogłoszeniami nieruchomości w internecie. Wówczas wystarczy tylko przejść do panelu danych kontaktowych i wykonać jeden telefon lub wysłać wiadomość. Jeśli jednak nie ma jej na żadnym portalu ogłoszeniowym, dotarcie do właściciela działki nie jest aż tak proste, ale dalej jest możliwe. 

Chcąc znaleźć informacje o właścicielu działki lub podmiocie, który nią włada, musimy wykonać kilka czynności i przede wszystkim wiedzieć gdzie szukać. W tym poradniku opiszemy jak w łatwy sposób można uzyskać szczegółowe informację o konkretnej działce.

 

Źródło informacji o działce - Geoportal

 

Istnieje kilka rzetelnych i wiarygodnych źródeł, w których możemy znaleźć informacje o działce. Jednym z nich jest ewidencja gruntów i budynków. EGiB to rejestr publiczny danych liczbowych i opisowych dotyczących gruntów, budynków i lokali oraz danych dotyczących właścicieli nieruchomości na terenie całej Polski. Jest ona prowadzona przez starostów, co oznacza, że w rezultacie za tworzenie tej bazy jest odpowiedzialne aż 380 jednostek starostw powiatowych. W Polsce ewidencja gruntów i budynków jest równoznaczna prawnie z katastrem nieruchomości. Witryną agregującą dane z ewidencji gruntów i budynków jest Geoportal. W celu przejścia do geoportalu wystarczy kliknąć w ten link.

Geoportal to bogaty zasób informacji dotyczącej każdej działki. Intuicyjna, przejrzysta i dobrze wykonana strona pozwala na łatwe odnalezienie informacji.  Znajdziemy tam informacje takie jak numer działki, oznaczenie jej granic, położenie działki ukazane w sposób graficzny (mapa), oraz powierzchnię. Dane zawarte w geoportalu są na bieżąco aktualizowane i udostępniane do informacji publicznej. Jedyne nieruchomości, które nie zostają tam ujęte to budynki, których budowa według przepisów nie wymaga zgłoszenia lub pozwolenia od odpowiednich organów. 


W momencie, w którym uda nam się zidentyfikować i odnaleźć na mapie interesującą nas działkę, wystarczy zapisać numer widniejący pod nazwą “Numer działki”. Ten numer jest o tyle istotny, że stanowi on fundamentalny element do realizacji następnego kroku, którym jest ustalenie numeru księgi wieczystej.


Księga wieczysta. Ustalenie numeru księgi wieczystej.

 

Księga wieczysta to ogólnodostępny dokument opisujący stan prawny danej nieruchomości. Znajdujące się w niej dane to między innymi dane identyfikacyjne właściciela, adresu nieruchomości oraz jej powierzchni i przeznaczenia, a także ciążących na nieruchomości hipotek.

 

Wiarygodny interes prawny - powód do otrzymania informacji o właścicielu działki.


Istnieje kilka sposobów dzięki którym możemy dotrzeć do numeru księgi wieczystej mając już numer działki. 

Pierwszym z nich jest złożenie wniosku do Wydziału Ksiąg Wieczystych we właściwym sądzie rejonowym. Procedura składania wniosku wymusi na nas przedstawienie prawnego interesu do uzyskania numeru działki. Prawnym interesem może być np. sprostowanie niedogodności z właścicielem sąsiadującej działki. 

Drugim sposobem na uzyskanie numeru księgi wieczystej jest otrzymanie wypisu z Państwowej Ewidencji Gruntów. Ta ścieżka niewiele różni się od złożenia wniosku do Wydziału Ksiąg Wieczystych, ponieważ ona również wymagać będzie od nas przedstawienie prawnego uzasadnienia dla pozyskania numeru księgi wieczystej. 

Istnieją także alternatywne sposoby uzyskania numeru księgi wieczystej. Możemy uzyskać numer księgi wieczystej poprzez skorzystanie z usług stron internetowych i firm które takimi rzeczami się zajmują. 

Uzyskanie numeru księgi wieczystej jest absolutnie kluczowe w kwestii ustalenia właściciela działki. W znaczącym stopniu przybliży nas to osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Bez numeru księgi wieczystej, niemalże niemożliwym jest uzyskać szczegółowe informacje o działce.

 

Wykorzystanie numeru księgi wieczystej w celu uzyskania informacji o działce - Baza ksiąg wieczystych. 

 

Jeśli udało wam się uzyskać już numer księgi wieczystej, ostatnim krokiem, który pozostał wam do wykonania to wykorzystanie uzyskanego numeru w bazie ksiąg wieczystych. Baza ta, prowadzona jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Przejdziecie na tę stronę klikając w ten link.


Pod polem “Wyszukaj księge po numerze”, wystarczy wprowadzić numer księgi wieczystej. I właściwie to wszystko. Teraz powinny ukazać się nam poszukiwane przez nas informacje dotyczące określonej działki. Możemy je pobrać lub przeglądnąć za pomocą przeglądarki. Księga wieczysta to dokument, na który składa się pięć działów. 

 

Dział pierwszy księgi wieczystej „O”

 

O - ”Oznaczenie nieruchomości”. Tutaj znajdziemy szczegółowe informacje o położeniu nieruchomości, jej powierzchni. Dane te pochodzą ze źródła jakim jest wyrys i wypis z rejestru gruntów.

 

Dział drugi księgi wieczystej „Sp”

 

Sp - „Spis praw związanych z własnością”. Wprowadzane są tutaj informacje o własności, współwłasności, użytkowniku wieczystym.

 

Dział trzeci księgi wieczystej

 

Oznaczenia właściciela  lub użytkowników wieczystych. W tym dziale znajdziemy także informację odnośnie sposobu nabycia prawa przez osobę, która jest wpisana jako właściciel, użytkownik wieczysty.

 

Dział czwarty księgi wieczystej


W tym dziale znajdziemy takie kwestie jak ograniczenia związane z użytkowaniem nieruchomości, prawa i roszczenia związane z działką, a także umowy przedwstępne i prawa dostępu do urządzeń (np. piec CO, studnia), oraz inne roszczenia związane z działką. ograniczenia w użytkowaniu nieruchomością takie jak wszczęcie egzekucji, wywłaszczenia, upadłości,

 

Dział piąty księgi wieczystej

 

Tutaj znajdziemy wszelkie informacje związane z  hipoteką - walucie w jakiej jest wyrażona, a także kwota hipoteki. Dowiemy się także jaki podmiot jest wierzycielem hipotecznym. 


 

Podsumowanie

 

Stosując się do opisanego sposobu możemy uzyskać informacje na temat niemalże każdej działki. Cały proces znacząco upraszcza posiadanie wiarygodnego i rzetelnego powodu do szukania informacji o danej działce. Dokładna analiza stanu prawnego księgi wieczystej składa się także na część procesu jakim jest analiza nieruchomości, ponieważ pozwala ona między innymi na weryfikację zgodności zapewnień sprzedającego z rzeczywistością. Dzięki temu możemy uniknąć “niespodzianek” i problemów po zakupie gruntu lub nieruchomości.
 


Zobacz też:
Uciążliwy sąsiad - do kogo zgłosić skarge?

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Alokazja - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

Alokazja - uprawa, wymagania, pielęgnacja Alokazja, znana również jako "roślina kropkowana" ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

"OK Google". Jak działa asystent Google?

 Asystent Google to wirtualny asystent zaprojektowany przez firmę Google. Funkcjonalność jes ...