Bank Nieruchomości

Filodendron - uprawa, wymagania i najpiękniejsze odmiany

 

Filodendron to popularna roślina doniczkowa, która zachwyca swoją elegancją i łatwością uprawy. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak dbać o tę roślinę i jak sprawić, aby rozwijała się zdrowo i pięknie.

 

Filodendron - uprawa, wymagania, pielęgnacja

 

Uprawa filodendronów to zdecydowanie zadanie wykonalne nawet dla początkujących miłośników roślin doniczkowych. Te tropikalne rośliny potrzebują jasnego, ale rozproszonego światła oraz regularnego podlewania i lekko wilgotnnej gleby. Ważne jest również dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza i regularne przesadzanie co kilka lat, aby utrzymać zdrowy wzrost i zachować piękny wygląd tej rośliny. O bardziej szczegółowych wymaganiach tej rośliny przeczytasz w dalszej części tego artykułu. 

 

O czym przeczytasz?  
 

1. Pochodzenie 

2. Temperatura i swiatło

3. Wilgotność powietrza

4. Podlewanie

5. Gleba i nawożenie

6. Przesadzanie

7. Rozmnażanie

8. Czy Filodendron jest trujący dla zwierząt domowych?

9. Czy Filodendron oczyszcza powietrze?

10. Najpiękniejsze odmiany - filodendron

 

Filodendron – charakterystyka

 

Pochodzenie - Filodendron

Filodendrony to rośliny, których “korzenie” sięgają tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. W tych bujnych i wilgotnych regionach filodendrony rosną dziko, okazując swoją wyjątkową urodę. Ich nazwa wywodzi się z greckich słów "philos" oznaczającego "miłość" i "dendron" oznaczającego "drzewo", co doskonale oddaje ich przyrodzoną urodę i znaczenie jako rośliny ozdobnej. Dzięki swojemu pochodzeniu, filodendrony są przyzwyczajone do ciepłego klimatu i dużej wilgotności, co wpływa na ich wymagania pielęgnacyjne w warunkach domowych.

 

Filodendron – uprawa, wymagania, pielęgnacja

 

Wyróżnia się ponad 700 różnych odmian filodendrona. Pomimo tego, pielęgnacja i uprawa praktycznie wszystkich odmian filodendrona w warunkach domowych jest łatwa a pielęgnacja tej rośliny właściwie nie różni się bez względu na posiadaną odmiane. Aby osiągnąć efektywny rozwój draceny oraz kwitnienie, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 

Temperatura i światło

Filodendrony lubią oświetlenie rozproszone, co oznacza, że nie powinny być wystawiane na bezpośrednie słońce. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą spowodować poparzenia liści, co może prowadzić do uszkodzeń rośliny. Najlepsze miejsce dla filodendrona to stanowisko jasne, ale osłonięte miejsce w pomieszczeniu, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Filodendrony znakomicie czują się w oknach wschodnich lub zachodnich, gdzie otrzymują światło poranne lub popołudniowe.

Temperatura to inny istotny czynnik wpływający na zdrowy wzrost filodendrona. Filodendrony preferują temperatury w zakresie od 18°C do 25°C latem. W okresie zimowym, można nieco obniżyć temperaturę do zakresu od 15°C do 18°C, ale nie należy wystawiać rośliny na niskie temperatury poniżej 10°C. Zimne temperatury mogą spowolnić wzrost i prowadzić do problemów z rośliną.

 

Wilgotność powietrza

Filodendrony pochodzą z klimatu tropikalnego, dlatego też uwielbiają wysoką wilgotność powietrza.

W warunkach domowych, gdzie powietrze często bywa suche, warto zadbać o odpowiednie warunki dla rośliny. Regularne zraszanie liści za pomocą sprayów z wodą pomaga jest bardzo dobrym sposobem na zadbanie o prawidłową wilgotność. Zraszanie liście jest szczególnie ważne, w trakcie sezonu grzewczego.

Umieszczenie filodendrona w pobliżu innych źródeł wilgoci może również pomóc w utrzymaniu odpowiednich warunków wilgotności powietrza - z tego względu możesz bez przeszkód umieścić filodendrona w łazience!

 

Podlewanie

Filodendrony lubią regularne podlewanie, ale warto pamiętać, że nadmiar wody może być szkodliwy. W okresie letnim, podlewaj roślinę umiarkowanie.. Staraj się utrzymywać równomierną wilgotność ziemi, ale nie dopuszczaj do przesuszenia lub przelania rośliny. W okresie jesienno-zimowym zapotrzebowanie filodendrona na wodę maleje, ponieważ roślina jest mniej aktywna. W tym czasie warto ograniczyć podlewanie i dostosować je do potrzeb rośliny. Staraj się podlewać rzadziej, ale ponownie pamiętaj o niedopuszczeniu do całkowitego przesuszenia podłoża. Regularne monitorowanie wilgotności ziemi jest bardzo ważny aspektem uprawy filodendrona.

 

Gleba i nawożenie

Gleba dla filodendrona powinna być żyzna, wilgotna, dobrze przepuszczalna oraz lekka. Odpowiednią mieszanką do uprawy filodendrona może być połączenie kompostu i torfu z piaskiem i perlitu. Taka mieszanka zapewnia korzeniom dostęp do składników odżywczych, jednocześnie utrzymując odpowiednią wilgotność. Ważne jest również zapewnienie roślinie odpowiedniego drenażu w doniczce, na przykład poprzez dodanie warstwy keramzytu na dnie doniczki. Drenaż pomaga uniknąć zalegania nadmiaru wody, co może prowadzić do gniciu korzeni. Ph podłoża dla filodendrona powinno być lekko kwaśne, co można osiągnąć stosując odpowiednią mieszankę glebową i nawozu.

Nawożenie filodendronów powinno być umiarkowane. W okresie wzrostu, czyli wiosną i latem, zaleca się raz w miesiącu zastosować nawozy dla roślin doniczkowych, jednak nie powinno odbywać się to częściej niż co dwa tygodnie. Nawozy dla filodendronów powinny zawierać mikroelementy i składniki odżywcze potrzebne do zdrowego wzrostu rośliny. Ważne jest, aby stosować nawozy zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć nadmiernego nawożenia, które może zaszkodzić roślinie. W sezonie zimowym można całkowicie odstąpić od nawożenia.

 

Przesadzanie

Przesadzanie młodych filodendronów powinno odbywać się co rok, aby umożliwić roślinie prawidłowy rozwój poprzez dostęp do nowych składników odżywczych. Starsze, dobrze rozwinięte filodendrony można przesadzać rzadziej, co 2-3 lata. Jakie są oznaki konieczności przesadzenia? Jeśli zauważysz, że korzenie wystają z otworów drenażowych doniczki, gleba szybko przesycha lub roślina wykazuje słabszy wzrost, to są to właśnie oznaki tego, że filodendron wymaga przesadzenia.

 

Rozmnażanie

Najodpowiedniejszym okresem na rozmnażanie filodendrona jest okres wczesnej wiosny, a więc marzec lub kwiecień. Aby rozmnożyć filodendrona, należy odciąć górne części pędu zawierające co najmniej 2-3 liście. Po odcięciu poczekaj od około 3 do 5 godzin, aby pęd wysechł, a następnie należy umieść go w wodzie, aby się ukorzenił. Warto do wody dodatkowo dodać nieco węgla aktywnego, co pomoże stymulować rozwijanie korzeni. Można także próbować ukorzeniać roślinę w specjalnie przygotowanej ziemi, zawierającej torf i piasek, utrzymując temperaturę między 23 a 25 stopniami Celsiusza. Proces ukorzeniania może trwać nawet kilka tygodni. Po osiągnięciu odpowiedniej długości korzeni, przesadź małego filodendrona do ziemi dedykowanej temu gatunkowi.  
 

Wilgotność powietrza - Umiarkowana wilgotność powietrza
Temperatura - 18°C do 25°C latem, 15°C do 18°C zimą
Światło - Rozproszone światło
Podlewanie - Regularne podlewanie
Nawożenie - Umiarkowane. Latem co 2 tygodnie, zimą można zrezygnować z nawożenia
Gleba - Gleba powinna być żyzna, wilgotna, dobrze przepuszczalna oraz lekka
Zraszanie - Regularne
pH podłoża - Lekko kwaśne
Przyjazność dla zwierząt - Filodendron nie jest rośliną przyjazną dla zwierząt

 

Czy Filodendron jest trujący dla zwierząt domowych?

Tak, filodendrony zawierają substancje toksyczne dla zwierząt domowych, takie jak kryształki szczawianu wapnia oraz inne związki chemiczne. Kontakt z tymi roślinami lub spożycie ich liści może spowodować reakcje toksyczne u zwierząt, takie jak podrażnienie skóry, bóle brzucha, nudności, wymioty czy ślinienie się. Dlatego ważne jest trzymanie filodendronów z dala od miejsc, do których mają dostęp zwierzęta domowe, szczególnie jeśli istnieje ryzyko, że zwierzak może skonsumować części rośliny

 

Czy Filodendron oczyszcza powietrze?

Tak, filodendrony są znane z zdolności do oczyszczania powietrza. Rośliny te mogą pomagać w usuwaniu niektórych szkodliwych substancji chemicznych z powietrza, takich jak formaldehyd czy benzen. Działają one poprzez absorpcję tych substancji przez liście i korzenie, co może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, w których się znajdują

 

Najpiękniejsze odmiany - Filodendron

 

Filodendrony to rośliny, które zachwycają różnorodnością kształtów i wybarwień ich liści. Oto kilka informacji na temat kształtu i wyglądów najpopularniejszych odmian filodendrona:

 

Filodendron Brodawkowaty (Philodendron Verrucosum): Jedna z najpopularniejszych odmian filodendrona. Jego liście mają sercowaty kształt i zwykle są jasnozielone. To roślina idealna do uprawy w doniczkach zawieszanych, tworząc efektowne kaskady z liści.

 

Filodendron brodawkowaty, źródło: Unsplash

 

Filodendron podwójnie pierzasty (Philodendron bipinnatifidum): Najabrdziej rozpoznawalną cechą filodendrona podwójnie pierzastego są ogromne liście o głębokich wcięciach i subtelnych włoskach występujących na obu stronach ich blaszki.

 

Filodendron podwójnie pierzasty, źródło: thinkstockphotos

 

Filodendron Pnący (Philodendron scandens): Jego sercowate liście układają się w eleganckie pnące pędy, tworząc atrakcyjny wystrój wnętrza.

 

Filodendron pnący, źródło: Unsplash

 

Filodendron Pink Princess: To odmiana, która zyskała dużą popularność dzięki swoim niezwykłym różowym liściom z białymi plamkami. Jej efektowne wybarwienie sprawia, że jest to jedna z najbardziej pożądanych roślin wśród miłośników egzotycznych gatunków.

 

Filodendron Pink Princess, źródło: Pexels

 

Zobacz też: 

Zamiokulkas - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Dracena - cechy, pielęgnacja, uprawa

Pieniążek - uprawa, pielęgnacja, cechy, rozmnażanie

Monstera - uprawa, cechy, rozmnażanie, najpiękniejsze odmiany

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Planujesz sprzedać nieruchomość obciążoną długiem lub kwestiami prawnymi? Proces ten może wy ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak znaleźć idealny segment w Ożarowie Mazowieckim? Przew...

Marzysz o znalezieniu idealnego miejsca do życia pod Warszawą? Ożarów Mazowiecki, z jego rozwija ...