Bank Nieruchomości

Dom pasywny. Czy rzeczywiście się opłaca?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zwiększających się kosztów energii, coraz więcej osób zastanawia się nad budową domu pasywnego. Ale czy rzeczywiście się opłaca? Przyjrzyjmy się, czym jest dom pasywny, jakie korzyści niesie za sobą inwestowanie w takie rozwiązania oraz jakie elementy powinny znaleźć się w takim budynku.


Czym jest dom pasywny?

Dom pasywny to budynek zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby zużywał minimalne ilości energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia. Kluczowym elementem domów pasywnych jest optymalna izolacja oraz wykorzystanie naturalnych źródeł ciepła, takich jak promieniowanie słoneczne.

Podstawowe cechy domu pasywnego to:

• Doskonale izolowane ściany, dach i podłoga: minimalizują straty ciepła.

• Szczelność powietrzna: zapobiega niekontrolowanemu przepływowi powietrza, co zwiększa efektywność energetyczną.

• Wykorzystanie energii słonecznej: duże okna od strony południowej, które maksymalizują pasywne zyski cieplne.

• Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: zapewnia świeże powietrze przy minimalnych stratach energii.

 

Dlaczego warto zainwestować w dom pasywny?

Inwestowanie w dom pasywny niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych:

1. Niższe koszty eksploatacji: domy pasywne zużywają znacznie mniej energii do ogrzewania i chłodzenia, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Dzięki doskonałej izolacji i szczelności powietrznej, utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz jest tańsze niż w tradycyjnych budynkach.

2. Komfort termiczny: stabilna temperatura wewnątrz domu pasywnego przez cały rok sprawia, że mieszkanie w nim jest komfortowe. Brak przeciągów i równomierne rozprowadzenie ciepła to dodatkowe atuty.

3. Ochrona środowiska: domy pasywne przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, co jest korzystne dla środowiska. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i efektywność energetyczna wpisują się w strategie zrównoważonego rozwoju.

4. Wysoka wartość rynkowa: domy pasywne są coraz bardziej pożądane na rynku nieruchomości. Ich wartość rynkowa rośnie, co czyni je atrakcyjną inwestycją na przyszłość.

 

Co zawiera w sobie dom pasywny?

Aby budynek mógł być uznany za dom pasywny, musi spełniać określone kryteria i zawierać kilka kluczowych elementów:

• Izolacja termiczna: ściany, dach i podłoga powinny być doskonale zaizolowane. Używa się materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, co ogranicza straty energii.

• Okna i drzwi: okna w domach pasywnych muszą mieć wysokie parametry izolacyjne, często są to okna trzyszybowe. Drzwi zewnętrzne również odgrywają istotną rolę – powinny być dobrze ocieplone, aby minimalizować straty ciepła. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://www.aluhaus.com.pl/jak-okna-aluminiowe-moga-obnizyc-twoje-rachunki-za-energie/

• Wentylacja z odzyskiem ciepła: system rekuperacji, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jest kluczowym elementem. Pozwala on na wprowadzenie świeżego powietrza bez utraty ciepła, co znacząco wpływa na efektywność energetyczną.

• Szczelność budynku: dom pasywny musi być szczelny, aby zapobiegać niekontrolowanemu przepływowi powietrza. Test szczelności (Blower Door Test) jest standardową procedurą weryfikacyjną.

 

Drzwi zewnętrzne ocieplane

W kontekście domów pasywnych, drzwi zewnętrzne ocieplane pełnią kluczową rolę. Takie drzwi charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, co ogranicza straty ciepła na styku wnętrza domu z otoczeniem zewnętrznym. Wybór odpowiednich drzwi może znacznie wpłynąć na efektywność energetyczną całego budynku. Przykłady takich drzwi znajdziesz tutaj: https://www.aluhaus.com.pl/drzwi-zewnetrzne-ocieplane/

Drzwi ocieplane często są wykonane z materiałów kompozytowych, które łączą w sobie lekkość i wytrzymałość z doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Warto również zwrócić uwagę na uszczelnienia drzwi, które zapobiegają przeciągom i dodatkowym stratom ciepła.

 

Podsumowanie

Dom pasywny to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno finansowe, jak i ekologiczne. Dzięki doskonałej izolacji, szczelności budynku oraz wykorzystaniu energii odnawialnej, domy pasywne oferują komfort termiczny i niskie koszty eksploatacji. Kluczowymi elementami takiego domu są m.in. wysokiej jakości izolacja, ocieplane drzwi zewnętrzne, dostępne np. w ofercie: https://www.aluhaus.com.pl/, efektywna wentylacja z odzyskiem ciepła oraz szczelność powietrzna.

Inwestycja w dom pasywny to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, który pozwala na oszczędności i ochronę środowiska, jednocześnie zwiększając wartość nieruchomości na rynku. To rozwiązanie, które z pewnością warto rozważyć przy planowaniu nowego domu.


 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Tour First - najwyższy budynek we Francji

 Najwyższy wieżowiec we francji - Tour First  W biznesowym sercu Paryża, a więc s ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Zaprojektuj wystrój swojego nowego mieszkania!

Zakup nowego mieszkania to dopiero początek przygody z aranżacją wnętrz. Urządzenie własnego d ...