Bank Nieruchomości

Dalia - wygląd, uprawa, pielęgnacja - roślina doniczkowa i ogrodowa


Dalie to kwiaty, które zyskały uznanie ogrodników na całym świecie dzięki swojej niezrównanej urodzie i różnorodności. Ich olśniewające kwiaty, które występują w niemal każdym kolorze tęczy, sprawiają, że są one jednymi z najbardziej pożądanych roślin ozdobnych. Nie tylko zachwycają różnorodnością barw, ale także swoją zdolnością do trwale kwitnącego piękna od połowy lata aż do późnej jesieni. W artykule tym zgłębimy tajniki uprawy i pielęgnacji tych wyjątkowych kwiatów oraz podzielimy się wskazówkami, które pomogą każdemu ogrodnikowi stworzyć piękny i kolorowy ogród przy użyciu dalii. 

 

O czym przeczytasz? 

1. Pochodzenie 

2. Kształt i wygląd 

3. Sadzenie Dalii. Kiedy sadzić dalie?

4. Temperatura i światło 

5. Gleba i nawożenia 

6. Podlewanie 

7. Wilgotność powietrza 

8. Czy Dalia jest trująca dla zwierząt domowych?

9. Choroby 

 

Kwiat Dalia - kształt, wygląd, pochodzenie

 

Dalia ogrodowa (Dahlia) to piękna roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z górskich rejonów Ameryki Środkowej. Istnieje wiele odmian tej rośliny, które różnią się pod względem wyglądu, wysokości, kształtu kwiatów i kolorów. Oto ogólne podstawowe informacje dotyczące Dalii i jej wyglądu:

 

Pochodzenie

Historia dalii zaczyna się w Meksyku w 1788 roku, kiedy to hiszpańscy botanicy odkryli tę roślinę i zachwycili się jej niezwykłym pięknem. Nazwa "dalia" została nadana na cześć szwedzkiego botanika Andersa Dahla, który odegrał istotną rolę w badaniach nad tą rośliną.
 

Kształt i wygląd - Dalia
Dalie to rośliny, które zachwycają różnorodnością kształtu i wyglądu. Kwiaty te potrafią osiągnąć różne wysokości, zależnie od odmiany, rozciągając się od skromnych 30 centymetrów aż po imponujące 250 centymetrów. Ich wyprostowane, puste w środku łodygi intensywnie się rozgałęziają, nadając roślinie okazały wygląd. Liście dali wyrastają bezpośrednio z bulwy korzeniowej, mają pierzastodzielny kształt i wyraźnie ząbkowany brzeg. Co istotne, kolor liści może obejmować odcienie od jasnozielonego do brązowego, co dodaje daliom jeszcze większej różnorodności wizualnej.

Kwiaty dalii pojawiają się w różnych formach - mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne koszyczki kwiatostanowe, co czyni je wyjątkowo dekoracyjnymi. Średnica kwiatów może sięgać nawet kilkudziesięciu centymetrów, tworząc wspaniałe i imponujące kwiatostany. Co więcej, kwiaty dalii występują w szerokiej gamie kolorów, obejmując odcienie żółci, pomarańczy, czerwieni, lawendy, ciemnej purpury, różu, bieli i zielonkawego. To właśnie ta niezwykła różnorodność kolorów czyni dali tak popularnymi i atrakcyjnymi zarówno w ogrodach, jak i bukietach kwiatowych, umożliwiając dopasowanie ich do różnych aranżacji i stylów.

 

Wymagania, uprawa, pielęgnacja - kwiat Dalia

 

Uprawa dalii w ogrodzie może być satysfakcjonująca, ale wymaga pewnych staranności oraz spełnienie kilku wymagań. Oto kluczowe informacje dotyczące uprawy dalii:

 

Sadzenie Dalii. Kiedy sadzić Dalie?

Optymalny moment na sadzenie Dalii przypada w okresie wiosennym, kiedy ryzyko przymrozków jest już na tyle małe, że można bezpiecznie posadzić te piękne kwiaty. Idealnie jest poczekać do późnej wiosny - przełom maja i czerwca stanowi najlepszy moment.

 

Temperatura i światło

Dalie są roślinami wrażliwymi na temperatury. Najlepsza temperatura dla ich wzrostu to zakres od 18°C do 24°C. Mimo że dalie są dość wrażliwe na mróz, kwiaty te można uprawiać w strefach, gdzie występują chłodniejsze zimy. W okresie zimy należy jednak zadbać o odpowiednią ochronę przed mrozem, jak np. przechowywanie bulw w chłodnym, suchym miejscu. Jeśli chodzi o światło, to dalie potrzebują miejsca gwarantującego pełne nasłonecznienie i jednocześnie dającego ochrone od wiatru. Należy mieć na uwadze, że jeśli zasadzisz dalie w miejscu o zbyt małym nasłonecznieniu, rośliny mogą stać się wydłużone, słabe i nie produkować tak wielu kwiatów.

 

Gleba i nawożenie

Gleba dla dalii powinna być przepuszczalna, żyzna i lekko wilgotna. Najlepszy odczyn pH gleby dla Dalii to obojętny. Warto stosować kompost aby polepszyć jakość gleby. Trzeba uważać, aby unikać zbyt nadmiernej wilgoci, dlatego zdecydowanie unikaj podmokłej gleby, ponieważ dalia nie znosi nadmiernego zalewania. Aby utrzymać kwitnienie Dahlii zaleca się nawożenie rośliny co najmniej raz w miesiącu (w okresie kwitnienia warto nawozić Dalie nawet dwa razy w miesiącu). Nawozy organiczne sprzyjają obfitemu kwitnieniu, podczas gdy mieszanki mineralne, zwłaszcza te bogate w azot, przyspieszają rozwój liści.


Podlewanie

Równowaga w podlewaniu Dalii jest kluczowa. Podlewanie powinno być takie, aby utrzymać glebę tylko w stanie lekko wilgotnym. Powinno ono być także regularne. Ważne jest, aby zachować  równowagę w ilości wody, ponieważ dalie nie przepadają ani za nadmiarem, ani za niedostateczną ilością nawilżenia. Wyjątkiem jest okres najbardziej intensywnego kwitnienia który przypada zwykle na sierpień i wrzesień - wtedy należy podlewać dalie bardzo intensywnie.

 

Wilgotność powietrza

Dalie preferują umiarkowaną wilgotność powietrza. Choć nie są nadmiernie wrażliwe na wilgotność, to nie lubią zbyt suchego powietrza. W okresach o bardzo niskiej wilgotności powietrza, zwłaszcza zimą, można rozważyć zastosowanie nawilżacza powietrza w pobliżu rośliny lub umieszczenie naczynia z wodą w jej otoczeniu. To pomoże utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie, co z kolei przyczyni się do zdrowego wzrostu dali i pięknych kwiatów. Warto jednak unikać nadmiernego nawilżania gleby, ponieważ przesadna wilgotność może prowadzić do problemów z korzeniami i gnicia.

 

Wilgotność powietrza - Umiarkowana wilgotność
Temperatura -  18°C do 24°C
Światło - Duża potrzeba światła
Podlewanie - Regularne podlewanie
Nawożenie - Conajmniej raz w miesiącu. W okresie kwitenienia - 2 razy 
Gleba - Gleba powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna
Zraszanie - Regularne
pH podłoża - pH obojętne
Przyjazność dla zwierząt - Dalia jest rośliną trującą dla zwierząt

 

Czy Dalia jest trująca dla zwierząt domowych?
Tak, dalia jest rośliną, która jest trująca dla zwierząt domowych. Mimo że dalia nie jest tak silnie trująca jak niektóre inne rośliny, może powodować u zwierząt domowych pewne dolegliwości związane z układem pokarmowym oraz podrażnienie skóry. W przypadku podejrzenia spożycia dalii przez zwierzę domowe, zaleca się niezwłoczne skontaktowanie z weterynarzem dla pomocy.

 

Choroby - kwiat Dalia

Dalie, choć piękne i efektowne, są podatne na pewne choroby, które mogą wpłynąć na ich zdrowie i wygląd. Najczęstszą chorobą którą dotyka Dalie jest Mączniak. Objawia się ona białym nalotem na liściach, który przypomina mąkę. Może prowadzić do zdeformowania i obumierania liści. Aby zapobiec temu schorzeniu, unikaj nadmiernego zraszania liści wodą, a w przypadku infekcji, stosuj fungicydy - związki chemiczne mające zastosowanie w zwalczaniu grzybów atakujących rośliny. 

Objawem choroby są także zgniłe bulwy. Zmętnienie i gnicie bulw to częsty problem, szczególnie w przypadku przesuszenia gleby lub nadmiernego podlewania. Staraj się utrzymywać umiarkowany poziom wilgotności w glebie i upewnij się, że bulwy są odpowiednio przechowywane w okresie zimowym. 

Mikrobiologiczne choroby korzeni to kolejna choroba z którą często boryka się Dalia. Problemy z korzeniami, takie jak zgorzel korzeniowa, mogą wystąpić w przypadku nadmiernego podlewania lub zbyt wilgotnej gleby. Podobnie jak w przypadku zgniłych bulw upewnij się, że gleba jest dobrze drenowana i nie przesycona wodą.

 

Dalie, źródło: Unsplash

 

 

Zobacz też: 

Kwiat Monstera - Monstera dziurawa - cechy, uprawa, rozmnażanie

Kwiat pieniążek - uprawa, pielęgnacja, cechy, rozmnażanie

Dracena - cechy, uprawa, pielęgnacja i najpiękniejsze odmiany

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Styropian budowlany – najlepsza izolacja cieplna

Styropian to handlowa nazwa polistyrenu. Związek ten wyprodukowana po raz pierwszy w XIX wieku, lec ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Dlaczego warto zakrywać basen, gdy nie jest używany?

 Dlaczego warto zakrywać basen, gdy nie jest używany?Przykrywanie nieużywanego basenu jest b ...