Bank Nieruchomości

Czym jest przyłącze elektryczne i jak je zamontować?

Każdy nowy budynek mieszkalny powinien zostać podłączony do sieci elektrycznej. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, jednak przyłącze elektryczne umożliwia korzystanie z podstawowych urządzeń przydatnych na co dzień. Zanim wykonasz przyłącze, musisz wiedzieć:

1. Czym jest przyłącze elektryczne i jakie są jego rodzaje?

2. Do czego służy licznik energii elektrycznej?

3. Na czym polega długotrwałe dostarczanie energii elektrycznej?

4. Z kim podpisać umowę na dostawę energii elektrycznej?

5. Czy przyłącze energetyczne jest tym samym co elektryczne?

Zrozumienie ww. kwestii pozwoli Ci przejść przez niezbędne formalności i wykonać przyłącze elektryczne do swojego domu lub budynku firmowego.

 

Czym jest przyłącze elektryczne i jakie są jego rodzaje?

Aby obiekt miał dostęp do energii elektrycznej, konieczne jest przyłącze. To rodzaj połączenia kablowego, które zasila punkt odbioru przy pomocy prądu z sieci. Dzięki niemu cały obiekt i wszystkie urządzenia elektryczne w nim wykorzystywane mogą korzystać z zasilania. Przyłącze kablowe może mieć kilka wariantów podzielonych pod kątem sposobu budowy, wariantu obiektu oraz czasu użytkowania. Przyłącze prądu dzieli się na:

  • Napowietrzne przyłącze energetyczne. Instalacja jest przeprowadzana w powietrzu, co jest rozwiązaniem szybszym i tańszym.
  • Podziemne przyłącze elektryczne. Zdecydowanie częściej spotykane ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa i wysoką estetykę.

Oprócz tego warianty przyłącza energetycznego można podzielić pod kątem potrzeb odbiorcy. Przyłącze napowietrzne i podziemne mogą być dostarczane do budynków:

• mieszkalnych;

• komercyjnych;

• przemysłowych.

Istnieje też podział związany z czasem wykorzystywania. Do nich można zaliczyć przyłączenia do sieci:

• stałe;

• tymczasowe;

• awaryjne.

Więcej na temat samej sieci możesz przeczytać na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/nowe-przylacze-elektryczne.

 

Do czego służy licznik energii elektrycznej?

Gdy wydanie warunków technicznych przyłączenia jest już za Tobą, konieczne jest umieszczenie licznika energii w obiekcie mającym mieć do niej dostęp. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, którego głównym zadaniem jest pomiar ilości pobieranej energii elektrycznej. Pomiar jest dokonywany na podstawie czasu korzystania, prądu (ampery) oraz napięcia (wolty). Na tej podstawie ustalana jest jednostka zużycia, czyli kilowatogodziny (kWh). Ich liczba decyduje o kosztach widocznych na fakturze.

Po zamontowaniu układu pomiarowo rozliczeniowego możliwe jest korzystanie z dodatkowych funkcji. Oprócz zużycia licznik potrafi też:

• wysyłać dane dotyczące zużycia;

• monitorować instalację elektryczną;

• kontrolować wydajność.

Warto zaznaczyć, że zakład energetyczny jest właścicielem licznika i samodzielna ingerencja w jego działanie jest karana prawnie. Wszelkie prace remontowe, chęć modernizacji sieci elektroenergetycznej czy wewnętrznej instalacji muszą zostać zgłaszane do dostawcy.

 

Na czym polega długotrwałe dostarczanie energii elektrycznej?

Przyłącze elektryczne długotrwałe polega na zbudowaniu podłączenia funkcjonującego stale. Zakład dystrybucyjny wykonuje instalację przyłącza energetycznego dla użytkowników zdecydowanych na ciągły odbiór mediów. Dlatego infrastruktura musi zostać wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia, technologie i plany awaryjne. Zakład energetyczny musi określić zapisy umowy sprzedaży energii elektrycznej w sposób stały lub tymczasowy. W przypadku domów jednorodzinnych przyłącze czasowe obejmuje odbiorców grupy VI, gdzie zasilanie jest ograniczane maksymalnie do jednego roku.

 

Z kim podpisać umowę na dostawę energii elektrycznej?

Zanim wykonasz przyłącze prądu, musisz określić przewidywaną moc przyłączeniową, dodatkowe warunki przyłączenia a co najważniejsze – wybrać, kto zapewni Ci świadczenie usług dystrybucji energii. Na polskim rynku działają następujące firmy:

• E.ON.;

• Enea;

• Energa:

• PGE;

• Tauron.

Przyłączenie do sieci przez konkretnego dystrybutora jest Twoją indywidualną kwestią. Wcześniej dokładnie zapoznaj się z ofertą, by dopasować warunki mocy przyłączeniowej, taryfę i pozostałe szczegóły do własnych potrzeb.

 

Czy przyłącze energetyczne jest tym samym co elektryczne?

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, mianowicie porównać przyłącze elektryczne i energetyczne. Przyłącze energii elektrycznej to instalacja, która zapewnia dostęp do prądu elektrycznego dla odbiorcy. Rozpoczyna się w miejscu połączenia z siecią dystrybutora i prowadzi energię elektryczną do budynku lub urządzeń. To w pewnym sensie wewnętrzna linia zasilająca. W przypadku przyłącza i sieci energetycznej pojęcie jest o wiele szersze. Odnosi się nie tylko do prądu elektrycznego, ale do wszystkich mediów zapewniających najróżniejsze warianty energii dla odbiorcy. Rodzaje przyłączy energetycznych może obejmować prąd, gaz ziemny, wodę czy instalację ciepłowniczą. Połączenie sieci energetycznej z instalacją odbiorcy ma więc szersze pojęcie niż w przypadku przyłącza kablowego dla instalacji prądu elektrycznego.

Teraz Twoja wiedza na temat przyłącza elektrycznego pozwala na podjęcie samodzielnej decyzji na temat jej realizacji. Jeśli budujesz lub remontujesz dom, pamiętaj, że budowę przyłącza należy zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem modernizacji lub wznoszenia obiektu.

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Płyty Drogowe – Klucz do Trwałej i Estetycznej Drogi do Domu

Dostęp do własnej działki czy domu to nie tylko kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa, es ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Lotnisko Changi w Singapurze uznane najlepszym portem lotnic...

 Lotnisko w Singapurze uznane najlepszym portem lotniczym na świecie Firma konsultingowa ...