Bank Nieruchomości

Czy 19 lutego to niedziela handlowa?

 

Czy 19 lutego to niedziela handlowa? Czy zrobimy zakupy w najbliższą niedzielę?
 

Najbliższa niedziela w Polsce, czyli 19 lutego 2023 roku, nie jest niedzielą handlową. Oznacza to, że w tym dniu nie zrobimy zakupów. W Polsce obowiązuje bowiem ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta, która wprowadziła tzw. zakaz handlu w niedzielę.

 

Kiedy wypadają niedziele handlowe w Polsce w 2023 roku?
 

W Polsce w 2023 roku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie 7 niedziel handlowych. Oto lista dat:

  1. 8 stycznia 2023 r. - pierwsza niedziela handlowa w roku
  2. 26 marca 2023 r. - przed Wielkanocą
  3. 23 kwietnia 2023 r. - przed Dniem Dziecka
  4. 28 maja 2023 r. - przed Dniem Matki
  5. 18 czerwca 2023 r. - przed Dniem Ojca
  6. 27 sierpnia 2023 r. - przed rozpoczęciem roku szkolnego
  7. 10 grudnia 2023 r. - przed świętami Bożego Narodzenia

W tych dniach sklepy i punkty handlowe mogą być otwarte, a klienci mogą dokonywać zakupów. W pozostałe niedziele w roku, zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta, sklepy i punkty handlowe są zazwyczaj zamknięte, z wyjątkiem niektórych placówek, takich jak np. apteki, stacje benzynowe czy kwiaciarnie.

Wybór daty niedzieli handlowej zależy głównie od potrzeb i preferencji konsumentów oraz od tradycji związanych z danym okresem w roku. Na przykład, niedziela handlowa przed świętami Bożego Narodzenia jest bardzo popularna, ponieważ jest to okres, w którym ludzie robią wiele zakupów związanych z przygotowaniami do świąt.

Organizacje branżowe, takie jak Polska Rada Centrów Handlowych, sklepy i inne placówki handlowe mogą również mieć wpływ na wybór dat niedziel handlowych. Przykładowo, przedstawiciele branży handlowej mogą wnioskować o wyznaczenie niedzieli handlowej w określonym okresie, jeśli uważają, że jest to dla nich korzystne.

Ostatecznie wybór daty niedzieli handlowej zależy od decyzji władz państwowych i jest wynikiem negocjacji i konsultacji między różnymi interesariuszami. W Polsce, lista niedziel handlowych na dany rok jest zazwyczaj publikowana w styczniu lub na początku lutego, co daje czas na przygotowanie się do ich organizacji i realizacji.

 

Ustawa o zakazie handlu w niedziele - kiedy została wprowadzona?

 

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w Polsce stopniowo, począwszy od 2018 roku. Początkowo obowiązywał on jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, jednak od marca 2020 roku wprowadzono zakaz handlu w każdą niedzielę, z wyjątkiem siedmiu niedziel w roku, które zostały uznane za niedziele handlowe. Warto zauważyć, że ustawowe regulacje dotyczące zakazu handlu w niedziele mogą ulec zmianie w przyszłości, w zależności od decyzji podejmowanych przez władze. Niemniej jednak, obecnie nie ma przesłanek do tego, aby w najbliższą niedzielę, czyli 19 lutego 2023 roku, sklepy były otwarte.

 

Gdzie w niedzielę 19 lutego można będzie zrobić zakupy?

 

Zgodnie z ustawą, w niedziele handlowe sklepy i inne punkty handlowe są zamknięte, a jedynie niektóre placówki mogą być otwarte, takie jak apteki, stacje benzynowe, cukiernie czy kwiaciarnie. Wszystkie pozostałe sklepy, w tym również supermarkety, są zamknięte.

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

"The One" - Najdroższy dom w USA. Zakończyła się licytac...

 "The One" - Najdroższy dom w USA. Zakończyła się licytacja najdroższego domu w Stanach Zj ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Dalia - wygląd, uprawa, pielęgnacja - roślina doniczkowa ...

Dalie to kwiaty, które zyskały uznanie ogrodników na całym świecie dzięki swojej niezrównanej ...