Bank Nieruchomości

Co to odpady wielkogabarytowe? Co się do nich zalicza?


 

Spis treści: 

1. Czym są odpady wielkogabarytowe?

2. Jakie odpady zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych? Przykłady

3. Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi? Jak je utylizować?

4. Czy oddanie odpadów wielkogabarytowych do punktów ich odbioru jest płatne?

5. Gdzie można znaleźć informacje o punktach odbioru odpadów wielkogabarytowych?

6. Wpływ nieodpowiedniego usuwania odpadów na środowisko naturalne

 

Czym są odpady wielkogabarytowe? 


Odpady wielkogabarytowe to rodzaj odpadów, które z powodu swojego dużego rozmiaru i ciężaru wymagają specjalnego traktowania podczas ich transportu i utylizacji. W przeciwieństwie do zwykłych odpadów komunalnych, które są usuwane w ramach regularnych odbiorów śmieci, odpady wielkogabarytowe wymagają indywidualnego zgłoszenia i oddania do odpowiedniego przedsiębiorstwa zajmującego się utylizacją odpadów lub miejsca przeznaczonego do składowania odpadów wielkogabarytowych.

 

Jakie odpady zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych? Przykłady

 

Odpady wielkogabarytowe to wszelkie odpady, których gabaryty przekraczają wymiary określone dla standardowych worków na śmieci.  
Zalicza się do nich przede wszystkim meble, takie jak kanapy, łóżka, stoły, krzesła, szafy czy regały. Do odpadów wielkogabarytowych zalicza się także różnego rodzaju sprzęt AGD (np. lodówki, pralki, zmywarki), RTV (np. telewizory, kina domowe, monitory), sprzęt sportowy (np. rowery, hulajnogi, deski snowboardowe), a także różnego rodzaju materiały budowlane (np. drzwi, okna, blaty, płyty gipsowo-kartonowe). Innymi przykładami odpadów wielkogabarytowych mogą być m.in. dywany, wykładziny, materiały tekstylne (np. kanapy, fotele, materace), a także różnego rodzaju elementy wyposażenia ogrodów (np. huśtawki, grille, donice, ogrodzenia).

Wszystkie te odpady wymagają specjalnego traktowania ze względu na swoje rozmiary i wagę. Zwykle wymagają one odrębnego transportu oraz składowania na specjalnie do tego przeznaczonych składowiskach. 
 

Odpady wielkogabarytowe


Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi? Jak je utylizować?

 

Pierwszym sposobem jest oddanie ich do punktu selektywnej zbiórki odpadów. W większych miastach często działa system odbioru odpadów wielkogabarytowych, w ramach którego można umówić się na odbiór tych odpadów. Funkcjonują także punkty zbiorcze, gdzie można oddać odpady wielkogabarytowe.

Kolejną metodą jest wynajęcie kontenera na odpady wielkogabarytowe. Kontener taki można wynająć u specjalistycznych firm, które zajmują się transportem i utylizacją tego typu odpadów. Kontener można zamówić na określony czas, w zależności od potrzeb.

W przypadku niektórych odpadów, takich jak meble, sprzęt AGD czy RTV niekoniecznie trzeba od razu udawać się do punktów składania opadów wielkogabarytowych. Istnieje także możliwość ich przekazania do dalszego użytku. Działają w tym celu różne organizacje charytatywne, które przyjmują w uszkodzonym stanie meble i sprzęt, a następnie przekazują je potrzebującym. W każdym przypadku ważne jest, aby odpady wielkogabarytowe traktować w sposób odpowiedzialny i zgodny z przepisami, aby uniknąć negatywnych skutków dla środowiska. Należy także pamiętać o tym, że odpad dla nas może stanowić cenny przedmiot dla kogoś innego, dlatego warto także rozważyć przekazanie niektórych przedmiotów do odpowiednich organizacji działających społecznie.  
 

Czy oddanie odpadów wielkogabarytowych do punktów ich odbioru jest płatne? 


Zazwyczaj oddane odpadów wielkogabarytowych do punktów ich odbioru jest bezpłatne, jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się koszty związane z transportem.

W przypadku mieszkańców, którzy korzystają z usług firm zajmujących się wywozem odpadów, koszty te często są już wliczone w opłaty za wywóz odpadów. Jednak w przypadku większych ilości odpadów wielkogabarytowych, takich jak meble czy gruz, konieczne może być wynajęcie specjalnego samochodu lub kontenera do ich przewiezienia (pod warunkiem, że nie zmieszczą się w samochodzie), co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Warto jednak zaznaczyć, że koszty transportu i utylizacji odpadów wielkogabarytowych są zazwyczaj mniejsze niż koszty, jakie ponosi się w przypadku nieodpowiedniego składowania lub pozbywania się takich odpadów na własną rękę. Ponadto, nieodpowiednie usuwanie odpadów wielkogabarytowych może prowadzić do poważnych problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska i groźnymi dla zdrowia substancjami, co wiąże się z jeszcze większymi kosztami dla społeczeństwa.

 

Gdzie można znaleźć informacje o punktach odbioru odpadów wielkogabarytowych? 


Informacje o punktach odbioru odpadów wielkogabarytowych można znaleźć w kilku miejscach. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pomogą w znalezieniu potrzebnych informacji:

Strona internetowa miasta/gminy - większość miast i gmin posiada na swojej stronie internetowej informacje na temat punktów odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Infolinia miejska/gminna - można skontaktować się z infolinią miejską lub gminną i zapytać o miejsca odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Firmy zajmujące się wywozem odpadów - niektóre firmy zajmujące się wywozem odpadów oferują również usługi związane z odbiorem odpadów wielkogabarytowych.

Tablice informacyjne -  Na miejskich lub gminnych tablicach informacyjnych można znaleźć informacje o punktach odbioru odpadów wielkogabarytowych.

 

Wpływ nieodpowiedniego usuwania odpadów wielkogabarytowych na środowisko naturalne

 

Nieodpowiednie usuwanie odpadów wielkogabarytowych może mieć bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne i ludzi. Odpady te, ze względu na swoją wielkość i wagę, stanowią szczególnie duże zagrożenie dla otoczenia.

Jednym z problemów związanych z nieodpowiednim usuwaniem odpadów wielkogabarytowych jest zanieczyszczenie powietrza. Często odpady te zawierają szkodliwe substancje, takie jak tworzywa sztuczne, farby czy rozpuszczalniki, które podczas spalania powodują emisję trujących gazów i pyłów do powietrza. Kolejnym problemem jest zanieczyszczenie gleby. Odpady wielkogabarytowe, w szczególności te pochodzące z budownictwa, zawierają często materiały niebezpieczne, takie jak azbest czy chemikalia, które w przypadku niewłaściwego składowania mogą przenikać do gleby i zanieczyszczać ją na wiele lat. Odpady wielkogabarytowe stanowią również zagrożenie dla wód gruntowych. Szczególnie niebezpieczne są odpady zawierające oleje silnikowe, farby i chemikalia, które mogą wsiąkać w ziemię i przedostać się do wód gruntowych, powodując zanieczyszczenie wody. Nieodpowiednie usuwanie odpadów wielkogabarytowych może także prowadzić do powstawania dzikich wysypisk, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Dzikie wysypiska często prowokują powstawanie pożarów, a także przyciągają szkodniki, takie jak szczury i insekty.

Wszystkie te czynniki pokazują, jak ważne jest odpowiednie usuwanie odpadów wielkogabarytowych. W przypadku tego rodzaju odpadów należy stosować się do przepisów dotyczących selektywnej zbiórki, transportu i utylizacji. Dzięki temu można uniknąć negatywnego wpływu na środowisko naturalne i ludzi.Zobacz też:

Dom z kontenerów: TOP 10 projektów. Pomysły i inspiracje. 
Czy zmiany klimatu wpłyną na rynek nieruchomości?


 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Peperomia - uprawa, wymagania, najpiękniejsze odmiany

 Peperomia - uprawa, wymagania, pielęgnacja Peperomie to urocze rośliny doniczkowe, któ ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Bank Nieruchomości wspiera export ogłoszeń z Asari CRM

 Serwis bank-nieruchomosci.pl wspiera eksport ogłoszeń z Asari CRM Z przyjemnością pra ...