Bank Nieruchomości

Wskazówki dla początkujących gospodarzy Booking i Airbnb. Jak wykorzystać te platformy do zarabiania na wynajmie krótkoterminowym?

 

Wskazówki dla początkujących gospodarzy Booking i Airbnb. Ile można zarobić na Airbnb i booking? Czy wynajem krótkoterminowy się opłaca?

 

Wynajem krótkoterminowy stał się w ostatnim czasie bardzo popularny wśród osób, które chcą zarabiać na nieruchomościach. Dzięki platformom takim jak Booking i Airbnb możliwe jest wynajęcie mieszkania lub pokoju na kilka dni, tygodni lub miesięcy, co stanowi korzystną alternatywę dla tradycyjnego wynajmu długoterminowego. W artykule przedstawimy kilka porad, jak zacząć zarabiać na wynajmie krótkoterminowym za pośrednictwem platform Booking i Airbnb. Dowiesz się, jakie warunki należy spełnić, aby móc udostępnić swoje mieszkanie lub pokój w serwisach, jakie czynniki wpływają na popularność oferty oraz jakie zagrożenia czyhają na wynajmujących. Porównamy także wynajem krótkoterminowy oraz wynajem tradycyjny. Nie trzeba posiadać wielkiego doświadczenia, aby zacząć zarabiać na wynajmie krótkoterminowym. Ważne jest, aby zdobyć odpowiednią wiedzę i przygotować się na możliwe trudności. Zapraszamy do lektury!

 

Porównanie - wynajem tradycyjny a wynajem krótkoterminowy
 

Zaczniemy od wskazania podstawowych różnic między wynajmem tradycyjnym a wynajmem krótkoterminowym. Forma wynajmu krótkoterminowego oferuje wiele zalet, takich jak elastyczność, wygoda i możliwość rezerwacji online. Jednocześnie, wynajem tradycyjny pozostaje bardzo popularną opcją, szczególnie w kwestii dłuższych pobytów. 
 

Tradycyjny wynajem:
 

Definicja: Wynajem mieszkania lub domu na dłuższy okres czasu (zwykle kilka miesięcy do kilku lat).

Właściciel: Osoba prywatna lub firma, która wynajmuje swoje mieszkanie lub dom.

Okres najmu: Najemcy podpisują umowy najmu na okres od kilku miesięcy do kilku lat.

Cena: Zwykle niższa cena za nocleg, ze względu na dłuższy okres wynajmu.

Stabilność: W tradycyjnym wynajmie, najemcy mają stabilne miejsce do mieszkania przez cały okres wynajmu, bez potrzeby przeprowadzania się w ciągu krótkiego czasu.

Wymagany depozyt: Właściciele nieruchomości wymagają zazwyczaj wpłacenia depozytu, który pokrywa ewentualne koszty związane z uszkodzeniem mienia.

Elastyczność: W przypadku tradycyjnego wynajmu, warunki najmu są zwykle ustalone na początku i nie są łatwo zmieniane.

Zarobki: Stały dochód. Niższe zarobki w porównaniu do wynajmu krótkoterminowego.

Znaczenie reputacji: Bardzo ważna reputacja najemcy. Niskie znaczenie reputacji wynajmującego.

Koszty: Z reguły niskie. Zazwyczaj tylko podatek i naprawy. 
 

Wynajem krótkoterminowy:
 

Definicja: Wynajem mieszkania lub domu na krótki okres czasu (zwykle kilka dni do kilku tygodni).

Właściciel: Osoba prywatna lub firma, która posiada i wynajmuje mieszkania lub domy

Okres najmu: Najemcy wynajmują nieruchomość na krótki okres czasu, zwykle od kilku dni do kilku tygodni.

Cena: Wynajem krótkoterminowy jest zwykle droższy niż tradycyjny wynajem, ponieważ właściciele nieruchomości muszą zrekompensować koszty związane z krótszym okresem najmu.

Stabilność: Bardzo niska stabilność zarówna dla wynajmującego jak i najmującego.

Wymagany depozyt: Nie jest wymagany, chyba że regulamin stanowi inaczej.

Elastyczność: Bardzo elastyczne warunki rezerwacji i wymeldowania, możliwość wynajmu na krótki okres czasu i łatwość rezerwacji online

Zarobki: Zarobki zależne od sezonowości. Z reguły wyższe przychody niż w przypadku wynajmu tradycyjnego. 

Znaczenie reputacji: Ważna jest reputacja wynajmującego i najemcy w przypadku korzystania z platformy AirBnb, ponieważ opiniują się nawzajem. Duże znaczenie reputacji gospodarza.

Koszty: Wysokie (ZUS, Podatek, opłata serwisowa, koszty obsługi itd.)


Jakie wymagania należy spełnić żeby móc być gospodarzem na airbnb i booking? Poradnik dla początkujących gospodarzy. 

 

Aby móc zostać gospodarzem na platformie Airbnb lub Booking, należy spełnić kilka podstawowych wymagań. Oto one:

Posiadanie nieruchomości: Aby móc wynajmować swoje mieszkanie, pokój lub inny rodzaj nieruchomości, trzeba ją posiadać lub mieć upoważnienie od właściciela do jej wynajęcia.

Założenie konta: Należy utworzyć konto na platformie, wypełniając formularz rejestracyjny i podając informacje dotyczące siebie i swojej nieruchomości.

Weryfikacja tożsamości: Airbnb i Booking wymagają od gospodarzy weryfikacji tożsamości, co zwiększa bezpieczeństwo transakcji. W celu weryfikacji należy podać informacje o sobie, a następnie przesłać skan dokumentu tożsamości.

Uzupełnienie profilu: Warto uzupełnić swój profil na platformie o opis swojej nieruchomości, opis siebie, zdjęcia i informacje o dostępnych udogodnieniach.

Określenie ceny i polityki anulacji: Gospodarz musi określić cenę za wynajem oraz politykę anulacji rezerwacji, czyli warunki, na jakich będzie można anulować rezerwację.

Przygotowanie nieruchomości: Należy zadbać o odpowiednie przygotowanie nieruchomości dla gości, takie jak czyste pościel, ręczniki, kosmetyki i inne udogodnienia.

W niektórych krajach, miastach lub dzielnicach, aby móc wynajmować mieszkanie na krótki okres, konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń, licencji, a także przestrzeganie określonych przepisów, np. w zakresie podatków i bezpieczeństwa. Przed rozpoczęciem działalności jako gospodarz, dokładnie zapoznaj się z wymaganiami oraz zasadami obowiązującymi w twoim regionie. 

 

Jak dodać ofertę na AirBnb i Booking? O czym trzeba pamiętać?

 

Dodanie oferty na platformy Airbnb i Booking jest prostym procesem, który składa się z kilku kroków. Oto jak dodać ofertę na Airbnb i Booking oraz na co trzeba zwrócić uwagę:

Utworzenie konta: W pierwszej kolejności należy utworzyć konto na Airbnb lub Booking, podając swoje dane osobowe.

Uzupełnienie profilu: W profilu warto opisać siebie oraz swoją nieruchomość, dodać zdjęcia i informacje o dostępnych udogodnieniach, co zwiększy szansę na pozyskanie gości.

Ustalenie ceny: Należy określić cenę za wynajem, która będzie zależna od wielu czynników, takich jak lokalizacja, sezon, dostępne udogodnienia i wiele innych. Warto przeglądnąć oferty innych gospodarzy w okolicy, aby wycenić swoją nieruchomość odpowiednio.

Polityka anulacji rezerwacji: Należy określić politykę anulacji rezerwacji, czyli warunki, na jakich będzie można anulować rezerwację. Airbnb i Booking oferują różne opcje, które warto dokładnie przeanalizować i dostosować do swoich potrzeb.

Dodanie opisu nieruchomości: Należy opisać swoją nieruchomość, podając m.in. jej powierzchnię, ilość pokoi i łazienek, dostępne udogodnienia oraz zasady korzystania z nieruchomości. Dobrze napisany opis może zachęcić potencjalnych gości do dokonania rezerwacji.

Weryfikacja nieruchomości: Airbnb i Booking wymagają od gospodarzy weryfikacji ich nieruchomości, co zwiększa bezpieczeństwo transakcji. Należy więc dodać informacje o nieruchomości, takie jak adres, zdjęcia i inne szczegóły.

Zatwierdzenie zdjęć: Zdjęcia nieruchomości są ważnym elementem oferty i powinny być jak najbardziej atrakcyjne i wiarygodne. Airbnb i Booking zatwierdzają zdjęcia przed ich publikacją, aby upewnić się, że spełniają określone standardy.

Aktualizacja kalendarza: Należy regularnie aktualizować kalendarz dostępności nieruchomości, aby uniknąć nieporozumień i zapobiec sytuacjom, w których goście nie będą mogli zarezerwować nieruchomości w określonych terminach.

Odpowiedzi automatyczne na wiadomości od gości: Warto szybko i profesjonalnie odpowiadać na wiadomości od potencjalnych gości, aby zbudować z nimi pozytywną relację i zachęcić ich do dokonania rezerwacji.

Każdy gospodarz jest odpowiedzialny za swoją ofertę i powinien ją regularnie aktualizować, w tym zmieniać ceny, dostępność, politykę anulacji i opis nieruchomości. Ważne jest także dbanie o czystość i porządek na nieruchomości oraz zadbanie o zapewnienie gościom najlepszej jakości obsługi. Dobrze obsłużenie gości, którzy dobrze spędzili u Ciebie czas z pewnością będą bardziej skłonni wystawić ci dobrą opinie - a te są niezwykle ważne w kontekście budowania swojej marki. 

 

Jakie czynniki wpływają na popularność oferty? Booking i airbnb

 

Na popularność oferty w serwisach Booking i Airbnb wpływa wiele czynników. Oto niektóre z nich, które przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:

Lokalizacja: jednym z kluczowych czynników wpływających na popularność oferty jest jej lokalizacja. Nieruchomości położone w pobliżu popularnych atrakcji turystycznych, centrów handlowych, lotnisk i stacji kolejowych zazwyczaj cieszą się większym zainteresowaniem.

Opis i zdjęcia: opis nieruchomości i zdjęcia są kluczowe dla przyciągnięcia potencjalnych gości. Ważne jest, aby opis był szczegółowy i zawierał wszystkie informacje dotyczące nieruchomości, takie jak liczba pokoi, ilość łóżek, udogodnienia i lokalizacja. Zdjęcia powinny być wyraźne i dobrze oświetlone, pokazując wnętrze i zewnętrze nieruchomości.

Ceny: ceny to kluczowy czynnik wpływający na popularność oferty. Ważne jest, aby ceny były konkurencyjne w porównaniu do innych ofert w okolicy, ale jednocześnie odpowiednie do jakości nieruchomości. Możliwe jest również oferowanie zniżek lub specjalnych ofert, co może przyciągnąć większą liczbę gości.

Polityka anulacji: polityka anulacji może mieć znaczący wpływ na popularność oferty. Należy zapewnić elastyczną politykę anulacji, która pozwala gościom na anulowanie rezerwacji w dowolnym momencie przed przyjazdem. W ten sposób potencjalni goście będą mieli większe zaufanie do oferty i będą bardziej skłonni do dokonania rezerwacji.

Oceny i opinie: opinie i oceny są kluczowe dla zwiększenia popularności oferty na Airbnb i Booking. Dlatego ważne jest, aby zapewnić gościom najlepszą jakość obsługi i dbać o ich zadowolenie. Pozytywne opinie i wysokie oceny zwiększą szanse na kolejne rezerwacje, a także przyciągną nowych gości do oferty.

Podsumowując, popularność oferty na Booking i Airbnb zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, opis i zdjęcia, ceny, polityka anulacji oraz opinie i oceny gości. Ważne jest, aby gospodarz dokładnie zapoznał się z wymaganiami i preferencjami swoich potencjalnych gości i dostosował swoją ofertę do ich potrzeb.

 

Wskazówki dla gospodarzy - Jak zapewnić wysoką jakość obsługi i zdobyć pozytywne opinie na Airbnb i Booking? Jak duże znaczenie mają opinie?

 

Dobra jakość obsługi i pozytywne opinie od gości to kluczowe elementy sukcesu w branży wynajmu krótkoterminowego na platformach takich jak Airbnb i Booking. Warto pamiętać, że opinie od innych użytkowników są jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na popularność oferty i decyzję potencjalnych gości o wyborze danego miejsca na ich pobyt.

Oto kilka wskazówek, jak zapewnić wysoką jakość obsługi i zdobyć pozytywne opinie na Airbnb i Booking:
 

 1. Zadbaj o czystość i porządek: Czystość i porządek są kluczowym aspektem dla gości. Według badań, fundamentalną kwestią dla wynajmujących jest schludnosć i czystość, a także bezpieczeństwo wynajmowanego obiektu. Przed przyjazdem gości upewnij się, że mieszkanie zostało dokładnie posprzątane, a pościel i ręczniki zostały wymienione na świeże.

  Bądź dostępny dla gości: Dobry gospodarz powinien być zawsze dostępny dla swoich gości i szybko reagować na ich pytania i potrzeby. Staraj się jak najszybciej odpowiadać na telefony i wiadomości od Twoich gości i upewnij się, że mają oni wszystko co potrzebne do komfortowego pobytu.
   
 2. Zapewnij komfortowe warunki: Goście oczekują, że będą mieli zapewnione komfortowe warunki podczas pobytu. Upewnij się, że mieszkanie jest dobrze wyposażone w niezbędne sprzęty, takie jak lodówka, kuchenka, pralka czy suszarka do włosów. Internet jest także bardzo ważną kwestią dla gości - im szybszy, tym lepszy. Pamiętaj również o zapewnieniu ręczników i pościeli w wystarczającej ilości. Jeżeli nie masz klimatyzacji - upewnij się że do dyspozycji gości w szczególności w okresie letnim jest wiatrak.
   
 3. Udziel wskazówek i porad: Goście mogą nie znać okolicy, w której się znajdują, dlatego warto udzielić im wskazówek i porad, co warto zobaczyć w okolicy, gdzie zjeść czy jak poruszać się po mieście. Możesz także zostawić im listę miejsc wartych odwiedzenia w okolicy. Nie dość, że być może bardzo im to pomoż, to wytworzysz z twoimi goścmi pewną podstawową nić porozumienia która z pewnościa może pozytywnie przełozyć się na pozostawioną przez twoich gości opinie o ich pobycie i twoim obiekcie. 
 4.  
 5. Zadbaj o detale: Detale mają duże znaczenie dla gości i mogą wpłynąć na to, czy pozytywnie ocenią swój pobyt. Możesz np. zostawić dla gości kosz owoców, miskę cukierów czy butelkę wina jako powitalny gest. Małe detale sprawią, że twoi goście poczują się wyjątkowo i z pewnością zwiększy to szansę na to że odwiedzą cię ponownie w przyszłości. 

 

Booking czy AirBnb - co wybrać jako gospodarz? 

 

Z punktu widzenia gospodarza, warto ogłosić swoją ofertę zarówno na Booking.com, jak i na Airbnb. Oba serwisy mają swoje unikalne zalety i docierają do różnych grup klientów, co zdecydowanie pomoże zwiększyć widoczność Twojej oferty, dzięki czemu przyciągniesz większą liczbę potencjalnych gości. Dodatkowo, zarówno Booking.com, jak i Airbnb umożliwiają opcję synchronizacji kalendarzy, co pozwala na uniknięcie ewentualnej podwójnej rezerwacji w tym samym terminie. Dzięki tej funkcji będziesz mógł mieć pewność, że dostępność twojego apartamentu lub domu jest zawsze aktualna na obu platformach, nawet jeśli ktoś dokona rezerwacji za pośrednictwem jednej z tych dwóch platform.


Poradnik “krok po kroku” jak zsynchronizować kalendarz Booking z Airbnb - LINK DO PORADNIKA

Poradnik “krok po kroku” jak zsynchronizować kalendarz AirBnb z Booking - LINK DO PORADNIKA
 

 

Prowizja AirBnb i Booking. Jak się kształtują?
 

Prowizja Booking: 16,20% (2023)

Prowizja Airbnb: ok. 14,20% (2023) 

 

Ile można zarobić będąc gospodarzem na Airbnb i Booking w Polsce? 

 

Zarobki z wynajmu krótkoterminowego na Airbnb i Booking zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rozmiar mieszkania, ilość rezerwacji i sezonowość. W Polsce, dochody różnią w zależności od regionu, ale średnio można oczekiwać że nasze mieszkanie/dom/obiekt będzie generować około 100 do 400 złotych za dobę dla dwóch osób.

Warto jednak pamiętać, że wynajem krótkoterminowy to nie tylko zysk. Z wynajmem krótkoterminowym, jak z każdą inna działalnością gospodarczą wiążą się koszty, które niekiedy mogą być wysokie, w szczególności w przypadku kiedy na naszym obiekcie zmagamy się z częstą rotacją gości (tj. sytuacja w której goście zostają średnio na 2-3 dni). Koszty które będziemy musieli ponieść to przede wszystkim opłacenie podatku od wynajmu krótkoterminowego, który w Polsce wynosi obecnie 8,5% od dochodu. Istotnymi kosztami są także te koszty które są bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, tj. ubezpieczenie ZUS, księgowość a także podatek od nieruchomości. Kolejnym kosztem który musimy wziąć pod uwagę to prowizja którą pobierają serwisy Booking i Airbnb, tzw. opłaty serwisowe. Do tego należy doliczyć koszty zakupu środków czyszczących, koszty sprzątania, a także koszty obsługi gości (paliwo, czas, gotowość do odbierania telefonów/wiadomości). 

Podsumowując, bardzo ciężko jest oszacować zarobki z wynajmu krótkoterminowego na Airbnb i Booking, ponieważ zależą one od bardzo wielu czynników. 
Niemniej jednak, można łatwo zauwazyć, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej związanej z wynajmem krótkoterminowym są bardzo wysokie.  Należy zatem dobrze zastanowić się czy opłaca nam się prowadzić tego typu działalność. Oczywiście - przy odpowiednim podejściu i zarządzaniu kosztami, można osiągnąć satysfakcjonujące wyniki finansowe, jednak jeżeli nasza lokalizacja nie jest atrakcyjna, to nawet odpowiednie zarządzanie finansami może nie pomóc. 
 

 

 

Zobacz też:

Ryzyko inwestowania w nieruchomości

Decyzje inwestycyjne na rynku nieruchomości. O czym trzeba wiedzieć?

 

 

  Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Okna PCV od polskiego producenta - dlaczego warto wybrać?

 Wybór odpowiednich okien do domu czy mieszkania to decyzja, która ma ogromne znaczenie zaró ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Gruntowa pompa ciepła jako nowoczesny system ogrzewania

Gruntowa pompa ciepła, jako nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie systemów ogrzewania, zyskuje cora ...