Bank Nieruchomości

Ubezpieczenie mieszkania a kredyt hipoteczny — co warto wiedzieć?

 

Banki udzielające kredytów hipotecznych często wymagają od klientów wykupienia polisy mieszkaniowej. Takie rozwiązanie generuje co prawda dodatkowe koszty, jednak może pomóc uchronić się przed dużymi wydatkami np. w razie pożaru czy powodzi. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania na kredyt. 

 

Dlaczego bank wymaga ubezpieczenia mieszkania przy kredycie hipotecznym?

 

Przed udzieleniem kredytu hipotecznego bank stawia wnioskującemu szereg wymagań. Dotyczą one m.in. wkładu własnego, odpowiedniej zdolności kredytowej i zatrudnienia. W swoich kryteriach kredytodawca uwzględnia również kwestie związane z ubezpieczeniem. Bank chce w ten sposób zabezpieczyć swoje interesy na wypadek zaistnienia różnych zdarzeń losowych. Dlatego często narzuca klientowi konieczność wykupienia polisy na życie i ubezpieczenia nieruchomości. `

Polisa do kredytu hipotecznego stanowi dodatkową ochronę dla kredytodawcy. Dzięki niej przy utracie wartości mieszkania na skutek szkody całkowitej, wywołanej np. wybuchem pożaru czy zalaniem, bank ma szansę na odzyskanie pieniędzy. Jest to możliwe dlatego, że właściciel nieruchomości przy wykupywaniu ubezpieczenia ma obowiązek scedować uprawnienia do otrzymanie odszkodowania na rzecz kredytodawcy.

 

Zakres ubezpieczenia mieszkania pod kredyt hipoteczny

 

Banku udzielające kredytów hipotecznych raczej nie definiują zakresu polisy mieszkaniowej. Największy nacisk kładą na jak najwyższą sumę gwarantowaną, która pozwoli odzyskać pieniądze za nieruchomość w razie zaistnienia szkody całkowitej. Oznacza to, że o ubezpieczenie domu od wiatru, uderzenia pioruna, kradzieży czy innych zdarzeń losowych, możesz zadbać samodzielnie. Rozszerzenie polisy o dodatkowe świadczenia w nieznacznym stopniu wpływa na podniesienie rocznej składki, a może uchronić Cię przed konsekwencjami różnych, trudnych do przewidzenia sytuacji.

Do standardowej polisy mieszkaniowej chroniącej wyłącznie mury i elementy stałe, warto dobrać ubezpieczenie:

  • • od włamania i kradzieży;
  • • od zniszczenia sprzętu na skutek przepięcia wywołanego uderzeniem pioruna lub nagłym skokiem napięcia sieci elektrycznej;
  • • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (pomaga uniknąć odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim, np. przy zalaniu mieszkania sąsiadów lub potrąceniu przechodnia na rowerze);
  • • assistance domowe (obejmuje wsparcie interwencyjne specjalistów oraz pomoc medyczną w nagłych sytuacjach);
  • • następstw nieszczęśliwych wypadków.

Pamiętaj, aby podczas wybierania zakresu ochrony ubezpieczeniowej wziąć pod uwagę wartość nieruchomości oraz znajdującego się w niej wyposażenia. Im większe mieszkanie i droższy sprzęt wewnątrz, tym większa powinna być gwarantowana suma ubezpieczenia.

 

Gdzie kupić polisę mieszkaniową do kredytu hipotecznego?

 

Większość banków w ramach kredytu hipotecznego oferuje również ubezpieczenie mieszkania. Zdecydowanie się na taki pakiet pozwala zaoszczędzić nieco czasu, jednak może przyczynić się do przepłacenia za polisę. Kredytodawcy współpracują zwykle z jednym lub maksymalnie dwoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, których polisy sprzedają w ramach proponowanych kredytów. Uniemożliwia to porównanie ofert i wybranie najbardziej atrakcyjnej pod względem ceny i zakresu gwarantowanej ochrony.

Jeśli chcesz szybko znaleźć polisę mieszkaniową do kredytu, nie musisz korzystać z pakietu zasugerowanego przez bank. Zamiast tego możesz skorzystać z porównywarki dostępnej online, w której znajdziesz zestawienie ubezpieczeń nieruchomości dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości. W zależności od własnych preferencji dowolnie ukształtujesz zakres ubezpieczenia.

W znalezieniu korzystnych ofert pomoże też profesjonalny ranking polis mieszkaniowych dostępny na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/ranking-ubezpieczen-mieszkania-i-domu. Znajdziesz w nim ubezpieczenia nieruchomości od 8 różnych firm ocenione pod kątem dostępności różnych ryzyk, limitów, karencji i ograniczeń.

 

Ubezpieczenie mieszkania a kredyt hipoteczny — podsumowanie

 

Ubezpieczenie mieszkania na kredyt hipoteczny stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Pozwala odbudować lub naprawić nieruchomość po zniszczeniu bądź utracie wartości na skutek zalania czy pożaru. Tym samym chroni zarówno interesy kredytodawcy, jak i mieszkańców budynku.

W zależności od własnych potrzeb standardowe ubezpieczenie można rozbudować o dodatkowe warianty zapewniające dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą, zalaniem czy innymi zdarzeniami losowymi. Polisę wykupisz w banku przy zaciąganiu kredytu lub samodzielnie za pośrednictwem funkcjonalnych porównywarek dostępnych online. Przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek opcję ubezpieczenia przeczytaj dokładnie OWU. Skup się zwłaszcza na informacjach dotyczących elementów budynku objętych ochroną oraz sum gwarantowanych. Zwróć uwagę również na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach 2024

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach to często najlepszy wybór, bo nabycie nieru ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak inwestować w nieruchomości? Rodzaje, sposoby i formy i...

 Inwestycje na rynku nieruchomości. Sposoby i formy inwestowania.  Pod pojęciem inw ...