Bank Nieruchomości

Opłacalność domów energooszczędnych

Domy energooszczędne w 3 miesiące? Sprawdź, czy to się opłaca!

Mało powiedziane, że energia drożeje. W związku z tym rosną też obawy o koszty utrzymania domu w przyszłości. Czy domy energooszczędne od podstaw rzeczywiście działają? Warto inwestować w gotowy projekt budynku tego rodzaju? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego.

 

Sposób na energooszczędność w domu jednorodzinnym

Trzeba zrozumieć, jak działają domy energooszczędne. Nie chodzi bowiem o zmniejszenie konsumpcji prądu przez rodzinę. Nie chodzi też o samo zastosowanie fotowoltaiki na dachu. To musi być cały wachlarz rozwiązań technologicznych, połączonych w przemyślaną całość, który jest wdrożony według ściśle określonego planu. Dopiero wtedy dom jednorodzinny może stać się naprawdę energooszczędny.

Dziś termoizolacja ścian idzie w parze z odzyskiem ciepła za pomocą wentylacji mechanicznej. To samo pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Do tego dorzućmy naturalny obieg słońca, zoptymalizowane wykorzystanie działki, energooszczędne materiały budowlane... Jest mnóstwo detali, które wpływają na mniejsze zużycie prądu w domu. Wspierają również inteligentny recykling energii grzewczej. Pytanie tylko, czy domy energooszczędne są drogie w budowie.

 

Gotowe projekty domów energooszczędnych

Aby w pełni wykorzystać energooszczędny potencjał budynku, trzeba o tym pomyśleć już w trakcie fazy projektowania. Zlecenie takiego zadania architektowi może oznaczać wzrost jego honorarium. W końcu to dodatkowe komplikacje, które musi wziąć pod uwagę. Wymaga to od niego większej wiedzy, doświadczenia. A jak ma się do tego gotowy projekt domu energooszczędnego?

Zarówno małe domy energooszczędne do 100m2, jak i większe obiekty jednorodzinne są opracowywane z myślą o wielokrotnej sprzedaży. Najlepsze projekty domów online są kupowane przez sporą ilość klientów, co pozwala na obniżenie ceny. Innymi słowy, nie są to produkty na wyłączność. Chodzi oczywiście o bryłę i całokształt pomysłu, szczegóły bowiem i cechy dekoracyjne można spersonalizować do woli. Pewne kwestie konstrukcyjne również mogą ulec personalizacji. Mimo braku wyłączności każde zamówienie jest traktowana indywidualnie tak naprawdę. Poza tym takie projekty domów energooszczędnych, tanich i komfortowych zarazem, uwzględniają prefabrykaty budowlane.

 

Tanie domy energooszczędne modułowe

Prefabrykacja domów to wygodne rozwiązanie technologiczne. Chodzi o domy energooszczędne do 150m2, powiedzmy, których podstawowe elementy konstrukcyjne zostały wcześniej przygotowane w fabryce. Wystarczy je dostarczyć pod wskazany adres i cały budynek może stanąć nawet w 3 miesiące. Projekty domów energooszczędnych parterowych tego typu coraz częściej uwzględniają gotowe moduły. To obniża całościowy koszt przedsięwzięcia. Już choćby czas budowy staje się dzięki temu krótszy, więc nie trzeba angażować ekipy na całe lato.

Budowa domu energooszczędnego z prefabrykatów to dobry pomysł również z tego względu, że same moduły powstają z myślą o oszczędzaniu. Precyzyjne dopasowanie, ekologiczne materiały i sprawny montaż gwarantują szczelność obiektu. Energooszczędny dom modułowy jest do tego składany w całość razem z pełnym systemem do gospodarowania zasobami. Koniec końców powstaje kompletny obiekt mieszkalny przystosowany do nowoczesnych standardów, jak i oczekiwań związanych z oszczędzaniem energii.

 

Rozmiary domów modułowych

Słysząc hasło "tani dom z prefabrykatów", można sobie wyobrazić mały budyneczek. Coś niewiele większego niż obiekt letniskowy. Prawda jest jednak zgoła odmienna, ponieważ w ten sposób powstają kompletne budynki dla całej rodziny. Dziś całoroczne domy energooszczędne do 120m2 – a nawet większe – wraz z poddaszem użytkowym mogą powstać niemalże błyskawicznie. W projekcie często jest uwzględniony i garaż.

Domy energooszczędne parterowe są bardzo popularne w Polsce. Takie obiekty stanowią klasyczny przykład konstrukcji modułowej. Wiele młodych par decyduje się na takie rozwiązanie zamiast mieszkania. Budowa domu energooszczędnego na działce może w końcu wyjść taniej niż kupno mieszkania w nowym bloku. W dodatku będzie to dom większy, z tarasem i własnym ogródkiem warzywnym... Czego chcieć więcej?

 

Koszt budowy domu energooszczędnego

Trudno w tym miejscu powiedzieć dokładnie, ile kosztuje dom energooszczędny budowany od zera. Wszystko zależy od konkretnego budynku i potrzeb jego przyszłych właścicieli. Niemniej korzystanie z modułów oraz kupno gotowych projektów architektonicznych w praktyce wychodzi znacznie taniej niż bardziej tradycyjna budowa. A jeśli chodzi o budowę domu energooszczędnego z odzyskiem ciepła i innymi udogodnieniami, już sama eksploatacja obiektu jest mniej wymagająca dla portfela. Tak, życie w domu energooszczędnym się opłaca!

Podsumowując, energooszczędne domy modułowe to krok warty rozważenia. Po pierwsze komplet technologii rzeczywiście pozwala na lepsze gospodarowanie zasobami. Po drugie nowoczesne domy energooszczędne projekty z kosztorysem są dostępne online, podczas gdy realizacja w terenie trwa ok. miesiąca. Oto budownictwo na miarę XXI wieku!

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak grać światłem w pomieszczeniu?

 Oświetlenie w pomieszczeniach to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na atmos ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Rewitalizacja terenu - czy zawsze się opłaca?

 Rewitalizacja terenu to proces, który może znacząco wpłynąć na wartość nieruchomości ...