Bank Nieruchomości

Odwodnienie szczelinowe – charakterystyka, funkcje i zastosowania

 

Do czego wykorzystuje się odwodnienie szczelinowe?

Systemy odwodnienia szczelinowego mają za zadanie odprowadzanie wody deszczowej z terenów, na których nie powinna się ona gromadzić. Mowa tu przede wszystkim o chodnikach czy ulicach. Takie miejsca są bowiem pokryte surowcami, w które woda nie wsiąka wody tak skutecznie jak w glebę. Gromadząca się na takich powierzchniach deszczówka może więc zacząć gwałtownie spływać, co powoduje zagrożenie dla infrastruktury miejskiej.

Odwodnienie szczelinowe pozwala na odprowadzenie wody opadowej bezpośrednio do kanalizacji lub studni chłonnej. Takie rozwiązanie zapobiega nie tylko zalaniu, lecz także podmywaniu gruntu.

 

Na jakich powierzchniach można zamontować odwodnienie szczelinowe?

Odwodnienie szczelinowe można zamontować na niemal każdej powierzchni. Systemy tego typu sprawdzą się w przypadku pokryć z asfaltu, betonu, płyt granitowych oraz kostki brukowej. To wyroby bardzo uniwersalne, które można zastosować niezależnie od grubości powierzchni. Montuje się je wszędzie tam, gdzie naturalne wsiąkanie wody do gruntu jest zaburzone.

 

Gdzie najczęściej montuje się odwodnienie szczelinowe?

Odwodnienie szczelinowe najczęściej montuje się wzdłuż chodników i ciągów komunikacyjnych. Pojawia się też na wjazdach do garażu i przy budynkach. Jest niezbędne wszędzie tam, gdzie występują duże spadki terenu. Brak odwodnienia mógłby powodować przedostawanie się wody do piwnicy czy zalanie ulicy – zwłaszcza podczas intensywniejszych opadów deszczu.

Miejsce pod montaż odwodnienia szczelinowego musi być przygotowane tak, by woda mogła swobodnie spływać w stronę szczeliny. Niezbędne jest też obliczenie, jak długi powinien być odpływ, by skutecznie zbierać deszczówkę pojawiającą się w trakcie standardowych opadów na danym obszarze.

 

Z czego produkuje się systemy odwodnienia szczelinowego?

Odwodnienie szczelinowe produkuje się z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych – przede wszystkim wody. Najczęściej są tok:

• beton

• tworzywa sztuczne

• polimerobeton

• stal nierdzewna

• stal ocynkowana

Ważne jest to, by materiał był odporny nie tylko na czynniki atmosferyczne, lecz także nacisk. Ma to znaczenie w sytuacji, gdy odwodnienie jest umieszczone na trasach komunikacyjnych, po których poruszają się samochody. Odporność na duży nacisk jest szczególnie istotna w przypadku systemów znajdujących się przy wjazdach do garażu i na parkingach.

 

Nowoczesne odwodnienie szczelinowe

Odwodnienie szczelinowe może być niemal niewidoczne. Współczesne produkty tego typu wyposaża się bowiem w niewielką nakładkę szczelinową. Po jej zastosowaniu na powierzchni widać jedynie bardzo cienką linię. Pozostałe elementy systemu, które odpowiadają za odprowadzanie wody deszczowej, znajdują się pod ziemią. Taka konstrukcja umożliwia zastosowanie instalacji również na chodnikach i przed wejściami do budynków. W wielu ciągach stosuje się również dodatkowe kosze na zanieczyszczenia trafiające do systemu.

 

Zabezpieczenia w odwodnieniach szczelinowych

Współczesne odwodnienia szczelinowe są projektowane tak, by zapewniały nie tylko skuteczne odprowadzanie wody, lecz także bezpieczeństwo. Nowoczesne systemy wystają ponad powierzchnię gruntu w bardzo nieznacznym stopniu. Nie mają dużych otworów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla przechodniów i pojazdów. Cienka linia jest niemal niewidoczna – w przeciwieństwie do kratek stosowanych jeszcze kilkanaście lat temu.

Taka konstrukcja odwodnienia szczelinowego zapobiega też wpadaniu kamieni i liści do systemu. Przez wąski otwór przedostaje się jedynie ciecz. Większe przeszkody zatrzymują się na powierzchni, co pomaga zapobiec zapychaniu się instalacji.

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Epipremnum złociste - uprawa, wymagania, pielęgnacja - wsz...

 Epipremnum złociste - uprawa, wymagania, pielęgnacja Epipremnum złociste (Epipremnum A ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Prowadź do domu. Nawiguj do domu. Funkcje głosowe podczas...

  “Prowadź do domu”, “Nawiguj do domu”. Asystent Google. Funkcje g ...