Bank Nieruchomości

Kto musi posiadać świadectwo energetyczne w 2024 roku?

 

W Polsce wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej jest wymagany dla określonych typów budynków. Obowiązek uzyskania takiego dokumentu ciąży na konkretnych osobach. Kto musi przygotować taki dokument?

 

Do czego służy świadectwo energetyczne?

Dokument określany jako świadectwo charakterystyki energetycznej albo świadectwo energetyczne jest obecnie wymagany w przypadku określonych budynków ze względu na konieczność oceny ich efektywności energetycznej.

Budynki mają zróżnicowane zapotrzebowanie na energię, a świadectwo energetyczne pozwala ją wyznaczyć i określić, jakie są orientacyjne koszty związane z ich użytkowaniem. Również dokument ten służy do zachęcenia do inwestycji w energooszczędne rozwiązania, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię.

 

Kto musi posiadać świadectwo energetyczne?

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest konieczne w określonych przypadkach. Muszą posiadać je:

 

Sprzedawcy nieruchomości

Sprzedając budynek, właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za uzyskanie i dostarczenie świadectwa charakterystyki energetycznej kupującemu. Dotyczy to zarówno osób fizycznych posiadających domy czy mieszkania, jak i deweloperów.

 

Wynajmujący nieruchomości

Wynajmujący domy, mieszkania czy inne lokale także muszą posiadać świadectwo energetyczne - https://energov.pl/ wskazujące na efektywność energetyczną nieruchomości.

Należy pamiętać, że mogą obowiązywać wyjątki i szczególne wymagania w zależności od rodzaju budynku, a także wszelkich zmian w przepisach. Przykładowo świadectwo energetyczne nie jest konieczne w przypadku budynków kultu religijnego czy domów do 70 m2 zabudowy na użytek własny.

 

Dla jakich typów budynków potrzebne jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej konieczne jest dla różnych typów budynków zgodnie z obowiązującymi przepisami. Trzeba posiadać je dla budynków mieszkalnych – jednorodzinnych i wielorodzinnych, lokali i budynków usługowych, komercyjnych, użyteczności publicznej.

 

Kiedy świadectwo energetyczne jest konieczne dla domu czy mieszkania, w którym się mieszka?

Posiadanie dokumentu typu świadectwo energetyczne nie jest potrzebne wtedy, gdy korzysta się z domu, mieszkania czy innego budynku na własny użytek, na przykład mieszka się we własnym domu i nie planuje się jego sprzedaży albo wynajęcia.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących uzyskania świadectwa należy skontaktować się ze specjalistami w tym obszarze, takimi jak rzeczoznawcy energetyczni. Mogą oni dostarczyć szczegółowych informacji na temat wszelkich zmian w prawie i konkretnych obowiązków różnych stron zaangażowanych w transakcje dotyczące nieruchomości i projekty budowlane.

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Czy stosowanie ekologicznych rozwiązań zwiększy wartość...

 Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że praktycznie wszędzie wprowadzane są rozwią ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Mieszkania w Słupsku – jak znaleźć wiarygodnego dewelopera?

 Po wejściu w życie tak zwanej ustawy deweloperskiej, czyli ustawy o ochronie praw nabywcy lo ...