Bank Nieruchomości

Jak wybrać odpowiedni kolor fugi – poradnik

 

Wybór odpowiedniego koloru fugi to kluczowy element w aranżacji pomieszczenia. Chociaż często poświęcamy dużo uwagi na wybór płytek podłogowych czy ściennych, to kolor fugi ma ogromny wpływ na końcowy efekt wizualny. Odpowiednio dobrany kolor fugi może podkreślić piękno płytek, ich kształt, ułożenie, a także dodać charakteru całemu wnętrzu. Z drugiej strony, źle dobrany odcień fugi może zepsuć całą aranżację. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo dobrać kolor fugi, jakie rodzaje fug są dostępne i jakie zasady należy przestrzegać przy łączeniu fug.

 

Dlaczego kolor fugi ma znaczenie?

Kolor fugi odgrywa istotną rolę w końcowym efekcie wizualnym. Fugi stanowią dopełnienie całej aranżacji, nadając wnętrzu charakteru. Dobór odpowiedniego koloru fugi zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Możemy podkreślić układ płytek poprzez kontrastową fugę, która uwydatni kształt, wielkość, układ czy proporcje kafli. Możemy również wybrać fugę o zbliżonym odcieniu do koloru płytek, tworząc jednolitą powierzchnię pod względem kolorystycznym.

Kolor fugi powinien być dopasowany do koloru płytek, ich rodzaju, rozmiaru oraz formatu. Dla płytek kamiennych, warto wybrać fugi zbliżone odcieniem do kafli, aby nie zaburzać naturalnej faktury kamienia. Dla płytek drewnopodobnych również zaleca się wybór fugi zbliżonej odcieniem do kafli.

 

Jak dobrać kolor fugi do płytek?

Wybór koloru fugi zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Możemy postawić na kontrastową fugę, która podkreśli układ płytek, lub wybrać fugę o zbliżonym odcieniu do koloru płytek, tworząc jednolitą powierzchnię pod względem kolorystycznym.

 

Kontrastowa fuga

Wybór kontrastowej fugi pozwoli podkreślić kształt, wielkość, układ lub proporcje kafli. Możemy wybrać jasną fugę do ciemnych płytek lub ciemną fugę do jasnych płytek. Taki kontrast stworzy ciekawy efekt wizualny i doda charakteru pomieszczeniu.

 

Fuga do płytek kamieniowych

W przypadku płytek kamieniowych, zaleca się wybór fugi zbliżonej odcieniem do koloru płytek. Dzięki temu fugi nie będą zaburzać naturalnej faktury kamienia, tworząc harmonijną przestrzeń.

 

Fuga do płytek drewnopodobnych

Podobnie jak w przypadku płytek kamieniowych, warto wybrać fugę zbliżoną odcieniem do kafli drewnopodobnych. Taki wybór sprawi, że fugi nie będą odznaczać się na tle kafli, tworząc spójną powierzchnię.

 

Fuga do białych płytek

Kolor fugi do białych płytek ma duże znaczenie, ponieważ może całkowicie odmienić aranżację. Jeśli zależy nam na prostym rozwiązaniu, możemy wybrać białe fugi do białych płytek. Natomiast jeśli szukamy oryginalnego efektu, możemy postawić na kontrastowe fugi, które dodadzą charakteru białym płytkom.

 

Rodzaje fug

Na rynku dostępne są różne rodzaje fug, które różnią się materiałem, właściwościami i zastosowaniem. Wybór odpowiedniego rodzaju fugi zależy od rodzaju płytek, miejsca montażu oraz preferencji estetycznych.

 

Fugi cementowe

Fugi cementowe są najbardziej popularnym wyborem. Są trwałe i łatwe w aplikacji. Jednak warto pamiętać, że fugi cementowe nie nadają się do pomieszczeń narażonych na stały kontakt z wodą, ponieważ mogą się wypłukiwać i przebarwiać.

 

Fugi na bazie cementu z dodatkami

Fugi na bazie cementu z dodatkami są odporne na wilgoć i detergenty. Dzięki temu mogą być stosowane w mokrych pomieszczeniach, takich jak łazienki czy prysznice. Są również łatwe w aplikacji i trwałe.

 

Fugi epoksydowe

Fugi epoksydowe są bardzo odporne na wilgoć, detergenty i plamy. Są idealne do mokrych pomieszczeń oraz miejsc narażonych na częste zabrudzenia. Po wyschnięciu przypominają plastikową powłokę.

 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego koloru fugi ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu wizualnego aranżacji. Dobrze dobrana fuga podkreśli piękno płytek, ich kształt, ułożenie i format. Dobór fugi zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać - możemy postawić na kontrastową fugę lub fugę o zbliżonym odcieniu do płytek. Na rynku dostępne są różne rodzaje fug, które różnią się materiałem i właściwościami. Ważne jest również uwzględnienie miejsca montażu i preferencji estetycznych. Przy wyborze fugi warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dobrać odpowiedni kolor i rodzaj fugi do konkretnego projektu.


Odkryj Naszą Ofertę Fug w eKowalczyk

Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą fug dostępną w naszym internetowym sklepie budowlanym eKowalczyk. Znajdziesz tutaj różnorodne rodzaje fug w różnych kolorach i materiałach, które pozwolą ci uzyskać pożądany efekt w Twojej aranżacji. Skorzystaj z naszego doświadczenia i szerokiej gamy produktów, aby stworzyć idealną harmonię w Twoim projekcie.

Zapoznaj się z naszą ofertą tutaj -> https://sklep-kowalczyk.pl/budownictwo-inwestycyjne/chemia-budowlana/fugi.html

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Wpływ posiadania sauny i jacuzzi na wartość nieruchomości

W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas szuka sposobu na odrobinę luksusu w swoim domu, sauna i ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Wskazówki dla początkujących gospodarzy Booking i Airbnb....

 Wskazówki dla początkujących gospodarzy Booking i Airbnb. Ile można zarobić na Airbnb i b ...