Bank Nieruchomości

Czy stosowanie ekologicznych rozwiązań zwiększy wartość nieruchomości?

Jakie ekologiczne rozwiązania warto stosować w budownictwie? Dowiedz się!

 

Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że praktycznie wszędzie wprowadzane są rozwiązania mające na celu polepszenia stanu środowiska naturalnego. Coraz częściej innowacje te znaleźć można także w nieruchomościach. Czy ich zastosowanie zwiększy wartość budynków? Odpowiadamy.

 

Czy ekologia w budownictwie jest opłacalna?

W przeciągu ostatnich kilku lat coraz więcej osób zaczęło stawiać na rozwiązania z zakresu zrównoważonego budownictwa. Pozwala to na ograniczenie negatywnych skutków ingerowania w środowisko naturalne. Do najważniejszych założeń tej gałęzi budownictwa należą m.in. stosowanie bezpiecznych dla planety materiałów, przemyślane zagospodarowanie terenu czy wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Zwłaszcza ta ostatnia opcja cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów — jak się okazuje, wykorzystanie ekologicznych rozwiązań może okazać się dla nich bardzo opłacalne.

Dlaczego tak się dzieje? Jest to spowodowane tym, że nieruchomości spełniające kryteria zrównoważonego budownictwa mogą generować wyższe czynsze i wartość na rynku przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji. Warto zaznaczyć, że nie tyczy się to wyłącznie nowych budynków — wiele nieruchomości można zmodernizować, dzięki czemu staną się bardziej atrakcyjne dla wynajmujących lub potencjalnych kupców. W tym celu warto zacząć od zainwestowania w instalacje fotowoltaiczne — oszacowanie kosztów z pewnością ułatwi kalkulator fotowoltaiczny dostępny na stronie: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/.

 

Czy kalkulator fotowoltaiczny pomoże określić opłacalność inwestycji? Sprawdź!

 

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie — jakie są ich inne zalety?

Zastosowanie ekologicznych rozwiązań to nie tylko większy zysk z zarządzania lub sprzedaży nieruchomości. Nie można zapominać o tym, że ekologiczne budynki wykazują większą odporność na kryzysy (np. ekstremalne zjawiska pogodowe czy niepewną sytuację gospodarczą). Dzięki temu cieszą się one większym zainteresowaniem na rynku, a ich zeroemisyjność i energooszczędność spełniają potrzeby lokatorów związane z oszczędzaniem energii oraz pieniędzy.

Ponadto zrównoważone budownictwo ułatwia dostosowanie obiektu do zmieniających się regulacji prawnych, które są istotne dla rynku nieruchomości. Projekty zgodne z założeniami polityki prośrodowiskowej mogą liczyć na łatwiejszy dostęp do dofinansowań oraz większą przychylność banków. Ekoinwestycje to możliwość uzyskania hipoteki na lepszych warunkach i ze zwiększoną linią kredytową. Warto dodać, że zrównoważone nieruchomości mogą być postrzegane jako stabilniejsze na rynku — w ich przypadku nie jest konieczne przeprowadzanie ciągłych modernizacji.

 

Co jeszcze może podnieść wartość Twojej nieruchomości?

Jak można zauważyć, ekologiczne innowacje w budownictwie to źródło wielu korzyści dla inwestorów. Z tego typu rozwiązań mogą skorzystać zarówno profesjonalni deweloperzy, jak i klienci prywatni, którym zależy na podniesieniu standardu swojej nieruchomości. Co można zrobić, aby dany obiekt stał się bardziej przyjazny środowisku? Oto kilka propozycji:

  • • Odnawialne źródła energii — oprócz wspomnianych wcześniej paneli fotowoltaicznych, inwestorzy coraz częściej stawiają na pompy ciepła. Ich główną zaletą jest możliwość dostosowania sprzętu do zapotrzebowania energetycznego budynku oraz uzyskania środków z państwowych programów dotacyjnych. Ponadto panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła zwiększają komfort domowników, ponieważ są one praktycznie bezobsługowe.
     
  • • Energooszczędne rozwiązania — w przypadku części wspólnych dobrym pomysłem jest zastosowanie dodatkowych przeszkleń w celu naturalnego doświetlenia klatek schodowych czy korytarzy. Idealnym uzupełnieniem tego mogą być energooszczędne czujniki ruchu i oświetlenie, a nawet szybkie windy z odzyskiem energii. Z kolei w mieszkaniach warto zainstalować sprzęty sterowane za pomocą aplikacji w telefonie.
     
  • • Zielone dachy — zagospodarowanie dachu to kluczowy element inwestycji, który może znacząco podnieść atrakcyjność nieruchomości. Stworzenie ogrodu na szczycie budynku przekłada się na lepszą termoizolację, retencję wody oraz oczyszczanie powietrza.


 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Ekonomiczna budowa domu – główne zasady taniej realizacj...

 Ekonomiczna budowa domu – główne zasady taniej realizacji inwestycji.Aby osiągnąć niski ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Sprzedaż domów pod Wrocławiem - nowe domy na sprzedaż w ...

Scandi Group to renomowana firma deweloperska, która od lat specjalizuje się w realizacji nowoczes ...