Bank Nieruchomości

Czy inwestycja w alternatywne źródła energii przyniesie korzyści?

Jakie korzyści przyniesie inwestycja w pompy ciepła? Sprawdź!

Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że w kolejnych latach powinniśmy odchodzić od tradycyjnych źródeł energii na rzecz alternatywnych rozwiązań. Dlatego też inwestycja w urządzenia, takie jak pompy ciepła, cieszy się coraz większą popularnością. Pozostaje jednak pytanie, czy tego rodzaju instalacje rzeczywiście okażą się opłacalne? Ile można dzięki nim zyskać i w jakim czasie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!


Alternatywne źródła energii w Polsce

Z alternatywnych źródeł energii korzysta się na całym świecie. Polska jest jednym z krajów, w których transformacja energetyczna dopiero zaczyna się rozwijać. Późne wsparcie sektora OZE wynika przede wszystkim z faktu, że wcześniejsze rozwiązania nie były dla nas szeroko dostępne. W tradycyjnym ujęciu za alternatywne źródła energii uważa się:

• wodę

• promienie słoneczne

• wiatr

• energię geotermalną

• energię jądrową

• biomasę

• biogaz

Warto przy tym wspomnieć, że istnieją różne sposoby wykorzystania energii pochodzącej z wyżej wymienionych źródeł. Coraz większą popularność w Polsce zyskują panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, o których więcej można dowiedzieć się tutaj: https://heatergo.pl/. To właśnie tego typu instalacje pozwalają wdrożyć nowoczesne rozwiązania stosunkowo niskim kosztem. Niewielu bowiem stać na budowę farmy wiatrowej albo elektrowni wodnej, natomiast zakup pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych to już o wiele mniej wymagające inwestycje.

 

Dowiedz się, czy inwestycja w pompy ciepła będzie opłacalna!

 

Ile można zyskać, inwestując w alternatywne źródła energii?

W kontekście inwestowania w alternatywne źródła energii najczęściej pojawia się przede wszystkim pytanie o potencjalne zyski. Przyjrzyjmy się jednak nieco szerzej temu zagadnieniu. Na początek będziemy musieli zainwestować kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od rozwiązania, jakie wybierzemy. Są to koszty, które muszą się zwrócić, aby w ogóle mówić o jakichkolwiek zyskach. Okres zwrotu nakładów inwestycyjnych w przypadku pompy ciepła czy fotowoltaiki wynosi przeciętnie 7-8 lat. Po tym czasie możemy generować zyski, płacąc mniej za energię.

W przypadku odpowiednio dobranych instalacji rachunki plasują się na minimalnym poziomie. Oznacza to, że realnie oszczędzamy tyle, ile musielibyśmy zapłacić za pobór energii. Mając na uwadze wzrosty jej cen, zyski będą naprawdę spore. Pamiętajmy, że alternatywne źródła energii to inwestycja długoterminowa. Warto również mieć na uwadze, że panele czy pompa to inwestycje na lata, dzięki czemu uda nam się zaoszczędzić jeszcze więcej.

 

Zysk nieekonomiczny, czyli co jeszcze dają alternatywne źródła energii?

O zyskach w kontekście alternatywnych źródeł energii można mówić nie tylko w ujęciu ekonomicznym. Bardzo istotny jest także aspekt związany z ochroną środowiska naturalnego, który pociąga za sobą wiele kolejnych. Ograniczenie emisji substancji szkodliwych pozytywnie wpływa na faunę i florę, a także na zdrowie człowieka. Już teraz wiadomo, że przedostające się do organizmu ludzkiego cząsteczki pyłów zawieszonych mogą powodować choroby płuc, nowotwory czy astmę.

Czyste powietrze daje nie tylko radość oddychania, ale również zdrowia. Ponadto ludzkość musi uczyć się korzystać z alternatywnych źródeł energii, gdyż te tradycyjne powoli się wyczerpują. Oczywiście, do całkowitego wyczerpania nie dojdzie w tym, czy następnym pokoleniu, ale musimy być świadomi odpowiedzialności za los naszej planety. W krajach rozwiniętych odchodzi się od tradycyjnych źródeł energii, przy czym Polska w tego typu rankingach plasuje się jako kraj rozwijający, a nie rozwinięty.

 

Czy warto inwestować w alternatywne źródła energii?

Inwestycja w alternatywne źródła energii jest niezwykle opłacalna, ale musimy wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Dobrze byłoby oczywiście wdrożyć wszelkiego rodzaju ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, ale nie zawsze jesteśmy sobie w stanie na to pozwolić. Początkowo warto np. wymienić źródło ciepła w domu, decydując się na pompę ciepła. Jest to o wiele pewniejsza inwestycja, niż np. piec gazowy, głównie pod kątem ewentualnych rozwiązań podatkowych. Pamiętajmy też o możliwości uzyskania dotacji na alternatywne źródła energii, dzięki którym całkowity okres zwrotu nakładów inwestycyjnych będzie znacznie krótszy. Warto zapoznać się z obecnymi programami, chcąc żyć ekologicznie i płacić mniej.

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Tour First - najwyższy budynek we Francji

 Najwyższy wieżowiec we francji - Tour First  W biznesowym sercu Paryża, a więc s ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Koszt budowy domu – jak obliczyć? Ile kosztuje dom?

 Kalkulacja kosztów budowy domu musi obejmować wiele części składowych – począwszy od u ...