Bank Nieruchomości

Agent nieruchomości – praca, zarobki oraz wymagania

Elastyczny czas pracy, perspektywiczna kariera, zarobki zależne od osiąganych wyników i kontakt z ludźmi to czynniki, które sprawiają, że dla niektórych osób zatrudnienie na stanowisku agenta nieruchomości jest niezwykle atrakcyjne. Czym powinna odznaczać się osoba, która chce pracować w tej branży, jakie wymagania musi spełniać i na jakie zarobki może liczyć?

 

Kim jest agent nieruchomości? Czym się zajmuje?

Agent nieruchomości to osoba, która zawodowo pośredniczy w obrocie nieruchomościami. Do jego głównych zadań należy nadzorowanie transakcji między sprzedającymi a kupującymi lub między osobami zainteresowanymi wynajmem. W zakres jego obowiązków wchodzi m.in.:

• Monitorowanie rynku nieruchomości, wyszukiwanie ofert i tworzenie ogłoszeń i promowanie ich przy użyciu rozmaitych kanałów sprzedaży,

• prezentacja mieszkania, domu lub lokalu usługowego potencjalnym klientom,

• kontrolowanie stanu prawnego i faktycznego obsługiwanych nieruchomości,

• przygotowywanie dokumentacji, sporządzanie umów, dopełnienie niezbędnych formalności,

• prowadzenie negocjacji w celu ustalenia najkorzystniejszych warunków, 

• świadczenie usług dla klientów poszukujących mieszkania lub innego rodzaju lokalu,

• profesjonalne doradztwo.

 

Jakie wymagania należy spełnić, żeby zostać agentem nieruchomości?

Posiadanie kierunkowego wykształcenia nie jest wymagane w tej branży, nie trzeba też mieć ukończonych specjalnych kursów, mimo tego nie każdy nadaje się do pracy jako agent nieruchomości. Bardzo ważne w tym zawodzie są umiejętności interpersonalne. Wymagania względem agentów nieruchomości obejmują zdolność budowania relacji z klientami – liczy się otwartość, komunikatywność, kultura osobista, ale też zdolności sprzedażowe i negocjacyjne, operatywność, dobre zorganizowanie i nastawienie na cel. Ważne jest też zainteresowanie rynkiem nieruchomości.

Przydatne, choć niekonieczne, jest też posiadanie licencji. Według polskiego prawa obecnie nie jest ona wymagana. Jednak agenci, którzy mają licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, postrzegani są bardziej profesjonalnie. Dokument potwierdzający kwalifikacje i wiedzę z danego obszaru wzbudza zaufanie wśród osób, które chcą nawiązać współpracę. Prawo jazdy i znajomość języków obcych to także atuty w tym obszarze.

 

Jak znaleźć pracę w branży nieruchomości?

Osoby spełniające wymagania mogą aplikować do jednej z agencji nieruchomości. Cenione jest doświadczenie w sprzedaży, w pracy z klientem, ale można znaleźć pracę, nawet jeśli nie ma się bogatego CV. Opisując wymagania, pracodawcy kładą nacisk raczej na umiejętności miękkie – łatwość w nawiązywaniu relacji i podtrzymywaniu ich, samodzielność, zaangażowanie. Bardzo często budowanie kariery zawodowej rozpoczyna się od stażów i praktyk.

Oferty pracy można znaleźć w serwisach internetowych, warto je przeanalizować, by poznać wymagania i możliwości zarobków. Warto też przeczytać opinie na temat potencjalnych pracodawców - https://www.gowork.pl/opinie/uslugi-najmu-i-zarzadzania-nieruchomosci;kat.

 

Jak wyglądają zarobki agentów nieruchomości?

Zarobki w branży nieruchomości zależne są od osiąganych celów. Osoby, które mają wysokie wymagania względem siebie, nastawione są na sukces i sprawne realizują plany sprzedażowe, mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Pensja agenta zależna jest od prowizji od przeprowadzonych transakcji, dlatego trudno zdefiniować choćby widełki płacowe w tej branży.

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Worki Big Bag - czym są? Do czego służą?

 Worki Big Bag to uniwersalne rozwiązanie w przemyśle transportowym i magazynowym, które odg ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Dom Cristiano Ronaldo - lista obecnych i byłych domów pił...

 Dom Cristiano Ronaldo - lista obecnych oraz byłych domów piłkarza Cristiano Ronaldo, j ...