Bank Nieruchomości

Jaki internet jest dostępny pod moim adresem? Jak dowiedzieć się kto dostarcza internet w mojej miejscowości?

 

 

Jaki internet jest dostępny pod moim adresem? Poradnik jak sprawdzić dostępność internetu pod każdym adresem w Polsce. Jedną z pierwszych rzeczy o którą często pytają potencjalni najemcy lub nabywcy danego lokalu, jest pytanie o dostępność i szybkość internetu. W dzisiejszych czasach, gdzie praca z domu to już norma w większości firm, szybki internet stanowi jeden z kluczowych czynników determinujących podjęcie decyzji o wyborze nowego miejsca zamieszkania. I mówiąc szczerze, nie ma co się temu dziwić - szybki internet to dzisiaj absolutny fundament efektywnej i skutecznej pracy. Dzięki przygotowanemu przez nas poradnikowi dowiecie się, jak korzystając z wyszukiwarki Urzędu Komunikacji Elektronicznej, można sprawdzić jaki dostawca internetu obsługuje i udostępnia swoje usługi w obszarze naszego nowego lub potencjalnego miejsca zamieszkania, i jakiej prędkości internet oferuje. 

 

Urząd Komunikacji Elektronicznej - czym jest?

 

Urząd Komunikacji Elektronicznej jest głównym organem regulacyjnym w zakresie działalności telekomunikacyjnej. Urząd ten, przygotował bardzo pomocną i dobrze zbudowaną wyszukiwarkę, która przedstawia pod dowolnie wybranym adresem w Polsce, usługi szerokopasmowego dostępu do internetu. UKE wykorzystując dane dostarczane na bieżąco przez dostawców internetu na terenie całej Polski, przygotowało witrynę agregującą te dane i wizualizującą je za pomocą szczegółowej mapy. Wejść na tą stronę można, klikając w ten link.

 

Jaki dostawca internetu oferuje usługi pod moim adresem?


Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy tylko uzupełnić dane w wyszukiwarce UKE, w module po lewej stronie ekranu, o takie informacje jak nasze województwo/powiat/gmine,  konkretną nazwę miejscowości, a także ulicę oraz numer domu/mieszkania.  Następnie klikamy w przycisk “Szukaj”. W tym momencie, na mapie powinna zostać ukazana dokładna, wybrana przez nas lokalizacja, a wraz z nią, po prawej stronie, wyniki naszego wyszukiwania. Wynikiem wyszukiwania jest lista, ukazująca szczegółowe informacje na temat dostępnych ofert danych operatorów znajdujące się na obszarze wybranego przez nas adresu. Oprócz nazwy dostawcy internetu, lista wzbogacona jest o dodatkowe, istotne informacje, takie jak:

  • - Dostępność usługi instalacji telefonu stacjonarnego
  • - Dostępność usługi instalacji telewizji kablowej
  • - Prędkość maksymalna oferowanego pasma internetowego. 
  • - Informacja o dostępności internetu światłowodowego
  • - Sposób w jaki operator dostarcza internet lub inną usługę (np. rodzaj kabla)
  •  

Uzyskane informacje możemy dodatkowo wyeksportować w formie pliku PDF, CSV, lub XLSX. 

 

Dodatkowe funkcje UKE - Zgłoś popyt!

 

Istotną i przydatną funkcją którą oprócz uzyskania informacji o dostawcy internetu oraz szczegółach które są z tym związane, oferuje strona Urzędu Komunikacji Miejsce, jest funkcja “Zgłoś popyt”. Funkcja ta pozwala nam dosłownie zgłosić “zapotrzebowanie” na internet w konkretnym miejscu, i bezpośrednio wysłać i przekazać je do odpowiednich organów które bez wątpienia udostępnią je dostawcom internetu. To wszystko za pomocą jednego kliknięcia.

 

Jak zgłosić zapotrzebowanie/popyt na internet? 

 

By móc to zrobić, analogicznie jak w przypadku wyszukiwania informacji o dostępności internetu w danej lokalizacji, należy uzupełnić wyszukiwarkę o szczegółowe dane dotyczące lokalizacji w której chcemy zgłosić popyt, a następnie kliknąć przycisk “szukaj”.  

Teraz, zamiast odczytać otrzymywane wyniki wyszukiwania, należy kliknąć lewym przyciskiem na punkt na mapie, w którym znajduje się nasza lokalizacja, a następnie wybrać opcję “Zgłoś popyt”. Po kliknięciu, ukaże nam się panel, w którym zostaniemy poproszeni o uzupełnienie naszych danych kontaktowych. Informacje które należy przesłać to między innymi: telefon, adres, adres e-mail, rodzaj zgłaszanego popytu na konkretną usługę (telewizja, telefon, internet), a także oczekiwana przez nas prędkość łącza (wartość wyborów zawiera się w dziedzinie od 1mbps do do 100 gbps). 

Po uzupełnieniu formularza, wystarczy kliknąć w przycisk “Zgłoś popyt”. W tym momencie, formularz zostanie automatycznie przesłany do odpowiednich firm i organów. Zgłoszony przez nas “popyt” nie należy traktować jako rzeczywiste i bezwzględne żądanie. Stanowi ona jedynie informacje dla operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych, która wskazuje im gdzie i w jaki sposób mogliby oni rozbudować swoją usługi. Zgłoszony przez nas dodatkowy popyt zdecydowanie może im ułatwić podjęcie decyzji o kierunku rozbudowy infrastruktury. 


 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży mieszkania? Do...

Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży mieszkania? Dokumenty wymagane przy sprzedaży mi ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Ile jest domów na świecie?

Ile jest domów na świecie?  Jaka jest liczba domów na świecie, biorąc pod uwagę że ...

Dołącz już dziś

Miej udział w dynamicznie rozwijającym się rynku nieruchomości